Moi
Ongelma alkoi kuukausia sitten, eli jarruttaessa pari kertaa toistensa perään, jarrupoljin muuttuu kovaksi ja syttyy jarrun merkkivalo. Hetken päästä tai antamalla vähän kaasua, valo sammuu ja jarrukin pehmenee. Ongelma katosi muutamaksi päiväksi ja nyt sitten valo palaa kokoajan ja jarrua ei voi pumpata, koska muuttuu taas kovaksi. Kilometrejä on takana jo 10000 km vian alkamisen jälkeen, eikä nestettä tunnu häviävän. Olettaisin vian olevan tehostajassa, kuulin että siellä saattaa joku alipaineletku falskata. Olisiko jollain vinkkejä vian etsintään? En ole kuin jarrukengät joskus vaihtanut, joten olisi kiva jos joku osaisi kuvata mitä kannattaisi tehdä. Kuunnella sihinää, kertoa minkälainen letku mahdollisesti vuotaa, vai olisiko joku osa rikki ja miten voin testata osan jne.
Kiitoksia jo etukäteen.
Nissan Patrol (jarrut)
2
498
Vastaukset
- lxfgn.sdjg
vika on todennäköisesti alipainepumpussa, mutta aiheuttaja voi olla myös letkussa tai jarrutehostajassa. bensiinimoottoreissa alipaine otetaan tehostajalle suoraan imusarjalta. mikäli nissanisi on varustettu diesel-mootttorilla, alipaineen tuottaa nokka-akselin tai laturin päähän sijoitettu alipainepumppu.
mikäli kuulet sihinää jarrutehostimesta tai letkusta, on jossakin vuoto. kokeile puristaa pihdeillä tai sormin letku tukkoon ja kuuntele, häviääkö sihinä. jos ääntä ei erota moottorin käyntiäänen takaa, sammuta auto ja irrota tehostimen alipaineletku, ja kokeile imeä suullasi letkuun alipaine. mikäli alipainetta ei muodostu, on tehostaja viallinen. saman toimenpiteen voit suorittaa myös itse letkulle irroittamalla sen kokonaan ja tukkimalla toisen pään. mikäli tehostaja ja leku ovat kunnossa, vika on tuolloin alipainepumpussa. Itse epäilen, että aliapinetehostimen kalvossa saattaa olla repeämä mikä aiheuttaa alipaineen katoamisen tehostimesta. Itselleni tuo juolahti mieleen kuvauksestasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17595- 93535
- 65531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437