Eikö mitenkää voisi hiljentää moposta ääntä. Kuuma on ja ikkunat on auki eikä saa unta tuolta kamalalta pärinältä ja kaasuttelulta.
Ottakaa vanhemmat, joilla on sen ikäisiä lapsia ja mopot, puheeksi ko. asia.
mopot Hyrynsalmella
14
1016
Vastaukset
- imer24
tietää, jotta se häirittee yöunia.Tämmöstä se on tää Hullu maailma!OOtetaan vaan esim.10-vuoden päähän,ellei sitte oo maailmanloppu tullu.
- vaari50v
ijät ajat ovat mopedit hyrränneet kylän raittia ja kuuluvat osana kylään niin kuin sinäkin .ja ajetiinhanse se suomi kerra maailman kartalle tuntsalla 60-70 v niinkuin suomen hevonen soassa ja sen jälkeen muista nänä sanat ja anna poikien ajella kaikessa rauhassa he ajavat omax ilox niiku me ennen jes
- soapi
ajella van ku ajelisivat ihmisiksi.alaikäset kortittomat ajjaa ku reikäpeät viritetyillä mopoellasa.
- kuri se olla pitää
Kun mopon lapsukainen saapi, pitäisi katsoa, minkälainen mopo se ostetaan. Jos haluaa crossimopon, niin menköön maastoon päryyttämään, luvallisille reiteille, jos niitä ylipäätään on. Luulisi, että kun mopon saapi ja mielii aikuisena motoristiksi, niin järki pakottasi päätä pikkusen enempi. Vaan nämäpä taitaat olla nämä päryyttäjät niitä, joista ei kunnon motoristia tule ikipäivänä. Motoristilla tarkoitan sitä, jolla on jo isot kuutiot alla, eikä mitään kevytmoottiripyörällä päryyttäjää. Siis malttia siihen mopoiluun, ei ole pakko kylällä rinkiä ajaa, kyllä ne rallipaikat on siellä ajoharjotteluradalla, ja jos vanhemmat sinne maksavat ajokäynnit, jos vielä siihen pikkusen rahaa riittäisi kun riittää sen moponkin ostoon.
- koti hyryllä
Useimmat mopot on isoäänisiä "kakstahti" vehkeitä. Meillä mopoa ei viritetä mutta ääntä siinä on.
Kylän raitilla saa ajaa niin mopot kun muorit rollaattorilla,eikö? Ja ne muorit alkaa olla enemmistö
tälläkin kylällä ,eikö? OSTA KORVATULPAT JA VAIKENE NUIN JOUTAVASTA!- Joutilaat
...kirjoitajalla asenne...vinksallaan. Perkele saatana...tuleen vain, kun vituttaa. Isäkö siinä puolustaa poikaansa, ettei tulisi juopottelua häiritsemään? Vai poika isäänsä? Isä toivoo, että poika saisi
ulvottaa mopoaan ja tuuhata tulen kaa rauhassa ja turvallisesti. Ettei vain poika satuttais itteään. Meidän naskali...
- koeruus97
hyvihä nuo poliisie ajeloot karkuun mopoilla ja kilvettömilla crosseilla :D mutta ei se sekää oo oikein ku iha siviilissä olevat ukot tuloot mopopoikie kovistelemaan ja valokuvamaan vaikka normaalistikki ajas.. van eipä siinä, hyvähä se on päen naama tulla sanomaan mopoilijallekki jos jotai aisieta ilmenöö, ni ei tarvi täälä huuella. parkkipaikalla vain reilusti sanomaan ni keskustellaan iha sivistyneesti ja mietitään ratkaisua..
- hyrynlikka
asuin 70-luvulla hyryntien raitilla eikä silloin ikänä ollut meluhaittoja ei autoista
eikä mopoista. siihen aikaan ei tarvinnut olla yöaikaan " taivasalla".
Vanhemmat välittivätkin siihen aikaan lapsistaan! - Elettiin siivosti
Niin vanhemmat välitti, eikä saanut naapuria häiritä muutenkaan.
- It´s huumor
Mikähän se on ettei yhteiskunnan päättäjät lopeta tuota pärinää?
Ajatellaampa jos hieromasauvasta lähtis noin kovat äänet;))))- Kuultu on
Sauvan käyttäjistä lähtee joskus isommatkin äänet...
- mopottaja69
oottakkeeha ku kaivan tallin nurkasta 1.5 tahtisen tripla turbo intelcooler mopon ,joss on tupla weberit vapaavirtaussuodatimilla ja kuorma auton vaimentajalla.
lisäksi myös 35.7 kuutioinen läppä pytty,josta otin yhen läpän pois ja sokerina pohjalla vanhan polokupyörän etu ja taka hammas rattaat. välitys suhde on 67/ 13,kulukee muuten kovaa!- Mahoton vehe
Voe että kun tuommoisen menopelin saesi, ajeleisin sillä pitkin kylleä ihan himona. Siinä sitä ihan nuortuisi ja tuntisi vappauven tunteen uuvestaan. Ottaisin kyytiin kuuman neitosen ja tunsisin kuinka hän painautuisi selekääni vasten vauhin kasvaessa hurjiin noppeuksiin.
- Pohojammaa -Kajaani
Meille tuli muksuuna valituslappoo postilootaan, kun me ajoomma kuulemma äännekkähällä bimmerillä kylän raitiilla.
Kirjehes luki äiteen sanoon, notta jos ei siihen poikaan autohon saara äänevvaimenninta niin me vierähän asia vallesmanniille käsiteltäväksi.
Nooh me pojat se tielle tippunu putki asennettihin uusiksi autohon ja taas menoksi lumpio suorana.
Tarinan opetus oli se, notta se ei opeta kyllä yhtähän mitään muutaku sen, jotta olokaa sovuus naapurienne kans samoolla kylän raitiilla, muuten kissanpää alkaa vähintään roikkua, kun on vahingoos menny naapurin markiille panemahan narttukissoja ja saanu halkaastusta päin näköä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4622848Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152675Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2721618Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841204Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411145Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156980
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41938- 56909
- 79895