Olipa ankea.

Päätin tässä katsoa miltä se Pentin iki-ihana Windows 7 näyttää. Imaisin romppukuvan Merirosvolahdesta ja asensin virtuaalikoneeseen. Asentui sutjakkaasti ja käynnistyi aivan asiallisesti. Mutta sitten tuli melkoinen järkytys. Eihän sillä voi tehdä yhtään mitään. Ei ole ohjelmia. Kyllä täytyy olla luja tahto, jos moista haluaa mennä kaupasta ostamaan.
7191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onhan siinä muistio ja laskin!

Kippis

Äänestä
  • Sitä kun kännipäissään laskeskelee niin voi ainakin kirjoittaa muistioon että mitäs sitä tuli laskeskeltua jos vaan muistaa mihin tallensi sen muistion vai muistiko tallentaa ollenkaan.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Sitä kun kännipäissään laskeskelee niin voi ainakin kirjoittaa muistioon että mitäs sitä tuli laskeskeltua jos vaan muistaa mihin tallensi sen muistion vai muistiko tallentaa ollenkaan.

    ...Windowsin defragmentoituminen.

    Äänestä

  • Feodor von Bock kirjoitti:

    ...Windowsin defragmentoituminen.

    Mitä se tässä tapauksessa tarkoittaa? että laskutoimitus on fragmentoitunut 200:an eri muistioon, jokaisessa yksi numero eikä kukaan osaa arvata niiden järjestystä?

    Äänestä

älä mene ollenkaan kahteleen niitä peliviritelmiä. antaa noitten poikasten pelailla niillä vehkeillään ja käytetään me hommissamme näitä kunnon järjestelmiä.

eikö näin?

Äänestä

Windowshan on kautta aikain ollut lähinnä softa-alusta eli käyttis asennetaan ja sitten sen päälle varsinaiset softat, IE:t ja MediaPlayerit korvataan paremmilla jne. Microsoft tekee tuon varmaankin tahallaan jotta softafirmoilla olisi jotain virkaa, se tietoturvakeskuksen valitushan on suoraa mainosta ja taitaapi se ohjastaa maksullisiin ohjelmiin. Toisaalta juuri tuon softafirmojen tarpeellisuuden takiahan Windowsille lieneekin paras tuki monella osa-alueella kun sen ympärillä liikkuu raha, jos kaikki olisi valmiina ja ilmaisena niin miksipä noita firmoja olisi. Sekään että on paljon softaa valmiina ei kuitenkaan ole mikään laadun tae, saattaa puuttua tukipalvelut ja softat eivät ehkä ole niin viimeisteltyjä kuin isojen firmojen tekemät.

Äänestä

Tuli tuosta mieleen, nimestä, että milloinkohan somalimerirosvot alkavat kaapata koneita Pirate Bayssa? Vielä mielenkiintoisempaa olisi tietää millä he itse ajelevat että onko oikein piraattiwindows, XP SP2 tms. vai jo uudempikin pursi kuten vista tai seiska tai vastaava kaislaruuhi?

Onneksi linuxin kanssa ei sielläkään tarvitse tuntea pelkoa, itse en tosin käytä mitään merirosvolahden tuotteita eikä minulla ole edes torrent-ohjelmaa viriteltynä, eikös ne torrentteja siellä ole? Pingviini kun pieraisee niin kaatuu noiden virtuaalisten somalimerirosvojen windowskaislaruuhet ja hajoavat alkutekijöihinsä.

Mutta windowskoneella tuollaisilla vaarallisilla vesillä liikkuminen voi olla todellakin vaarallista, eräänä päivänä et ehkä pysty avaamaan yhtäkään ohjelmaa windowsissa vaan ruudulle tulee lappu "sina laheta 100 euro mustafa al fiduduksen pankitililla niin me anta sinu ohjelma takasin".

Viisaasti vesillä, älä jätä aivoja narikkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


8N6giu2ec0 kirjoitti:

Päätin tässä katsoa miltä se Pentin iki-ihana Windows 7 näyttää. Imaisin romppukuvan Merirosvolahdesta ja asensin virtuaalikoneeseen. Asentui sutjakkaasti ja käynnistyi aivan asiallisesti. Mutta sitten tuli melkoinen järkytys. Eihän sillä voi tehdä yhtään mitään. Ei ole ohjelmia. Kyllä täytyy olla luja tahto, jos moista haluaa mennä kaupasta ostamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu