jos ei ota opiskelupaikkaa vastaaa`????

raeera

Menettääkö työmarkkinatuen???Vaikkkos jouttu vaan karenssiinn???

5

1303

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnnmmiii

      Entä jos ottaa opiskelupaikan vastaan, mutta pitää kuitenkin välivuoden, niin onko mahdollista päästä esim. kelan kautta töihin tai saada työmarkkinatukea?? Olisin halunnut eri paikkaan opiskelemaan, mutten tahdo kuitenkaan luopua tuosta paikasta sillä sekin on yliopistossa ja siihenkin oli melko vaikea päästä..

    • 18+1

      No miksi se välivuosi pitäisi pitää? Opiskelemaan vaan heti, niin ei mutkistu. Monelle on käynyt niin, että kun pitää välivuoden tai kaksi ilman erikoista syytä, kouluunmeno jää. Sitten joskus harmittaa.
      Nnnmmiii: Opiskele nyt vuosi siellä mihin pääsit, sillä voit valita ensin niitä aineita, joita voit käyttää myös toiseen paikkaan ensi vuonna päästessäsi. Kuten kielet, tietotekniikka yms. jutut. Ja jos et ensi vuonna pääse, niin jatkat jo aloitettua linjaa. Simppeliä.
      Opiskelun voisi aloittaa vaikka opettelemalla kirjoittamaan sellaista kieltä, jonka lukija ymmärtää. Ilman omituisia virheitä.

    • näin on näreet

      Riippuu siitä, onko sulla mitän koulutusta ennestään. Jos jo takana yksi ammatillinen koulutus, ja haet mihin tahansa, niin ei tule mitään karenssia. Jos taas ei ole mitään ammatilista koulutusta, niin sitten saattaapi tulla.

    • mummoperkele

      Ei mitään välivuosia, suoraan vaan yliopiston penkille, vaikka veri anuksesta vuotaisi. Itse olen kirjoittanut 2003 ja olen tusinan kertaa yliopistoon yrittänyt, pääsemättä. Nyt on ikää jo 26 ja tuntuu, ettei enää millään jaksaisi aloittaa yliopistotasoista opiskelua kaikkine stresseineen, helvetillisine työmäärineen ja hitaine valmistumisineen. Harva valmistuu kuitenkaan alle viidessä vuodessa yliopistosta. Toisaalta yliopistoon haluaisin, ettei tarvitsisi aivan hanttihommaa tehdä siitin otsassa neljääkymmentäkahdeksaa vuotta ja kyllä, onhan akateeminen tutkinto myös arvo sinänsä ja eräänlainen statussymboli. Toisaalta taas mitä vanhemmaksi tulee, sitä korkeammaksi kasvaa kynnys pyrkiä. Opiskelupaikka tosiaan pitää ottaa tai menettää työmarkkinatuen. Kyseinen systeemi on todella hanurista ja ottaa päähän. Sitä virhettä älä tee, että jätät paikan ottamatta, tulee tosiaan karenssia. Tukea voi kai tuolloinkin saada, jos sen eteen tekee esim. avustajan hommia vaikka kirjastossa tai koulussa. Kannattaa tehdä pakkohaussa niin, että hakee niin vaikeisiin paikkoihin, että tietää varmasti, ettei pääse. Sitten vain kokeeseen ja palauttaa tyhjän paperin. Hakijaa ei onneksi voi syyttää, jos ei pääse kokeesta lävitse. Yksi voi olla yliopisto ja kahden muun ammattikorkeakouluja tai ammattikouluja.

      • rheaqy35u

        Ja tosiaan, ainakin korkeakoulujen kohdalla paikka on pakko ottaa, sillä muuten menettää sen. Joku armeija ja varmaan äitiysloma tms. ovat päteviä syitä lykätä opiskelun aloitusta, mutta jos sanot, että aiot pitää välivuoden löytyy opiskelupaikaltasi joku muu. Koulutuspaikkoja ei haluta pitää auki välivuoden pitäjille, sillä silloin joku motivoituneempi menettää paikkansa ja homma virtsaa silläkin tapaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1223
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      308
      1166
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      914
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      879
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      594
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe