asfaltti

pikinytky

Ajettiin, tässä männä viikolla tuolla etelä virossa ja nyt olen pari päivää raaputtanut auton kyljestä pikeä! Jumankekka, siellä rupes tiessä piki sulamaan!!Sitten ne keksi ruveta ajamaan tielle hiekkaa ja sekös se muuten kivasti pelleissä rapisi sekä tarttui niin mukavasti kiinni pellissä olleeseen pikeen! Minkähänlaista päällystettä on heimoveljet teihinsä laittaneet..! Tultiin Suomen puolelle, eipä ole asfaltin sulamisesta tietoakaan. Vielä vähän opeteltavaa..! Muuten reissu ihan ok!

3

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän tietoa

      Heillä ei ole niin hyvää soraa/sepeliä kuin meillä. Asfaltin tekovaiheessa bitumi ei tartu kiveen kunnolla kiinni, vaan jää vähän "nestemäiseksi". Tästä johtuen "sulaa" on tiellä, mikä sitten lentää autoihin. Levittämällä soraa päälle, koittavat sitoa sulanutta bitumia.

      • onpa hienoo kivee

        ei taida ero olla kivessä vaanihan muussa


    • helsink1

      Ennen meillä Suomessakin teitä päällystettiin öljysoralla. Tänä päivä tapa on hyvin yleinen Virossa, varsinkin pienemmillä teillä. Minäkin olen "pilannut" yhden auton tuollaisella tiellä.

      nimimerkki 20000 km Viron teillä ajanut kuski

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2972
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      101
      2244
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      338
      1874
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe