Jätettä, jätettä!

Ru

Välillä on niin älyttömiä kommentteja kestovaippojen käytöstä, että mietin, kuinkahan "aikuisia" jotkut kommentoijat ovat. Ja kun ei ole järkevää sanottavaa, niin sitten väkisinkin täytyy kirjoittaa asiasta tietämättömänä mitä sattuu.

Voisinpa veikata, että tällaiset kestovaippojen tyrmääjätkin alkaisivat tosissaan miettimään kestovaippojen käyttöä, jos kaikki jätteet pitäisi itse toimittaa kaatopaikalle. Mukavahan se olisi itse kuskailla niitä haisevia jätteitä useamman kilometrin päähän, ja ehkäpä vielä useamman kerran viikossa ;)

3

813

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • energian tuotantoon

      No sehän olisi täysi kaaos, jos kaikki ihmiset ajaelisivat itse omalla autollaan jopa monta kertaa päivässä kaatopaikalle viemään roskiaan !!! Onneksi meillä on organisoidut jätekuljetukset taloyhtiöiden roskiksista !

      Kaatopaikkajätteitähän poltetaan jätevoimalaitoksissa. En ole paremmin perehtynyt jätteiden polttoon ja kaatopaikkoihin, mutta varmasti olisi vielä parannettavaa ja kehitettävää, miten kaatopaikkajätteitä käytetään hyödyksi energian tuottamiseen.

      Muuten millaista jätettä ovatkaan kestovaipat, kun ne viimein heivataan kaatopaikalle ?!

      • kestopylly

        Tekstiilit on kaatisjätettä. ja energiajätettä poltetaan, kaatiskamaa ei.


    • Ru

      Tuli vain mieleeni, että moniko ajattelee kuinka paljon sitä jätettä elämänsä aikana tuottaa. Ei ihan pieni määrä, ja siksi olisikin ihan "silmiä avaava" kokemus vaikka viikon ajan säilyttää ne jätteet omissa nurkissa. Pientä ajatusleikkiä. Voisi siinä vaiheessa tulla ajatelleeksi, että miten sitä jätemäärää voisi pienentää. Ja suurin yksittäinen jätehän on juurikin nuo kertakäyttövaipat (pelkästään pk-seudulla vaippajätettä syntyy 12kg asukasta kohden vuodessa). Mutta mikä on pois silmistä, on pois mielestä. Kun roskapussi on kiikutettu sinne jäteastiaan, niin eihän sitä tarvitse enää sen jälkeen ajatella!

      Ja paras jäte on se syntymätön jäte. Siksi pitäisi itse kunkin miettiä keinoja jätteiden vähentämiseksi, ts. kertakäyttökulttuuria niin vähän kuin mahdollista. Jos vaikka kaikki vaipat lopulta päätyisivätkin kaatopaikalle (myös ne kestovaipat), niin on siinä jätemäärässä kuitenkin huima ero: yhden lapsen kertakäyttöiset n. 5000 kpl/kestovaippoja 30kpl (jos käytössä yhdenkoon vaippa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1632
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      842
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      131
      594
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      68
      536
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe