Välillä on niin älyttömiä kommentteja kestovaippojen käytöstä, että mietin, kuinkahan "aikuisia" jotkut kommentoijat ovat. Ja kun ei ole järkevää sanottavaa, niin sitten väkisinkin täytyy kirjoittaa asiasta tietämättömänä mitä sattuu.
Voisinpa veikata, että tällaiset kestovaippojen tyrmääjätkin alkaisivat tosissaan miettimään kestovaippojen käyttöä, jos kaikki jätteet pitäisi itse toimittaa kaatopaikalle. Mukavahan se olisi itse kuskailla niitä haisevia jätteitä useamman kilometrin päähän, ja ehkäpä vielä useamman kerran viikossa ;)
Jätettä, jätettä!
3
793
Vastaukset
- energian tuotantoon
No sehän olisi täysi kaaos, jos kaikki ihmiset ajaelisivat itse omalla autollaan jopa monta kertaa päivässä kaatopaikalle viemään roskiaan !!! Onneksi meillä on organisoidut jätekuljetukset taloyhtiöiden roskiksista !
Kaatopaikkajätteitähän poltetaan jätevoimalaitoksissa. En ole paremmin perehtynyt jätteiden polttoon ja kaatopaikkoihin, mutta varmasti olisi vielä parannettavaa ja kehitettävää, miten kaatopaikkajätteitä käytetään hyödyksi energian tuottamiseen.
Muuten millaista jätettä ovatkaan kestovaipat, kun ne viimein heivataan kaatopaikalle ?!- kestopylly
Tekstiilit on kaatisjätettä. ja energiajätettä poltetaan, kaatiskamaa ei.
- Ru
Tuli vain mieleeni, että moniko ajattelee kuinka paljon sitä jätettä elämänsä aikana tuottaa. Ei ihan pieni määrä, ja siksi olisikin ihan "silmiä avaava" kokemus vaikka viikon ajan säilyttää ne jätteet omissa nurkissa. Pientä ajatusleikkiä. Voisi siinä vaiheessa tulla ajatelleeksi, että miten sitä jätemäärää voisi pienentää. Ja suurin yksittäinen jätehän on juurikin nuo kertakäyttövaipat (pelkästään pk-seudulla vaippajätettä syntyy 12kg asukasta kohden vuodessa). Mutta mikä on pois silmistä, on pois mielestä. Kun roskapussi on kiikutettu sinne jäteastiaan, niin eihän sitä tarvitse enää sen jälkeen ajatella!
Ja paras jäte on se syntymätön jäte. Siksi pitäisi itse kunkin miettiä keinoja jätteiden vähentämiseksi, ts. kertakäyttökulttuuria niin vähän kuin mahdollista. Jos vaikka kaikki vaipat lopulta päätyisivätkin kaatopaikalle (myös ne kestovaipat), niin on siinä jätemäärässä kuitenkin huima ero: yhden lapsen kertakäyttöiset n. 5000 kpl/kestovaippoja 30kpl (jos käytössä yhdenkoon vaippa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766775Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant462138Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1381501- 141462
- 1961212