Jätettä, jätettä!

Ru

Välillä on niin älyttömiä kommentteja kestovaippojen käytöstä, että mietin, kuinkahan "aikuisia" jotkut kommentoijat ovat. Ja kun ei ole järkevää sanottavaa, niin sitten väkisinkin täytyy kirjoittaa asiasta tietämättömänä mitä sattuu.

Voisinpa veikata, että tällaiset kestovaippojen tyrmääjätkin alkaisivat tosissaan miettimään kestovaippojen käyttöä, jos kaikki jätteet pitäisi itse toimittaa kaatopaikalle. Mukavahan se olisi itse kuskailla niitä haisevia jätteitä useamman kilometrin päähän, ja ehkäpä vielä useamman kerran viikossa ;)

3

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • energian tuotantoon

      No sehän olisi täysi kaaos, jos kaikki ihmiset ajaelisivat itse omalla autollaan jopa monta kertaa päivässä kaatopaikalle viemään roskiaan !!! Onneksi meillä on organisoidut jätekuljetukset taloyhtiöiden roskiksista !

      Kaatopaikkajätteitähän poltetaan jätevoimalaitoksissa. En ole paremmin perehtynyt jätteiden polttoon ja kaatopaikkoihin, mutta varmasti olisi vielä parannettavaa ja kehitettävää, miten kaatopaikkajätteitä käytetään hyödyksi energian tuottamiseen.

      Muuten millaista jätettä ovatkaan kestovaipat, kun ne viimein heivataan kaatopaikalle ?!

      • kestopylly

        Tekstiilit on kaatisjätettä. ja energiajätettä poltetaan, kaatiskamaa ei.


    • Ru

      Tuli vain mieleeni, että moniko ajattelee kuinka paljon sitä jätettä elämänsä aikana tuottaa. Ei ihan pieni määrä, ja siksi olisikin ihan "silmiä avaava" kokemus vaikka viikon ajan säilyttää ne jätteet omissa nurkissa. Pientä ajatusleikkiä. Voisi siinä vaiheessa tulla ajatelleeksi, että miten sitä jätemäärää voisi pienentää. Ja suurin yksittäinen jätehän on juurikin nuo kertakäyttövaipat (pelkästään pk-seudulla vaippajätettä syntyy 12kg asukasta kohden vuodessa). Mutta mikä on pois silmistä, on pois mielestä. Kun roskapussi on kiikutettu sinne jäteastiaan, niin eihän sitä tarvitse enää sen jälkeen ajatella!

      Ja paras jäte on se syntymätön jäte. Siksi pitäisi itse kunkin miettiä keinoja jätteiden vähentämiseksi, ts. kertakäyttökulttuuria niin vähän kuin mahdollista. Jos vaikka kaikki vaipat lopulta päätyisivätkin kaatopaikalle (myös ne kestovaipat), niin on siinä jätemäärässä kuitenkin huima ero: yhden lapsen kertakäyttöiset n. 5000 kpl/kestovaippoja 30kpl (jos käytössä yhdenkoon vaippa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6775
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6503
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6292
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4092
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2399
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      46
      2138
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      138
      1501
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1462
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1212
    Aihe