Välillä on niin älyttömiä kommentteja kestovaippojen käytöstä, että mietin, kuinkahan "aikuisia" jotkut kommentoijat ovat. Ja kun ei ole järkevää sanottavaa, niin sitten väkisinkin täytyy kirjoittaa asiasta tietämättömänä mitä sattuu.
Voisinpa veikata, että tällaiset kestovaippojen tyrmääjätkin alkaisivat tosissaan miettimään kestovaippojen käyttöä, jos kaikki jätteet pitäisi itse toimittaa kaatopaikalle. Mukavahan se olisi itse kuskailla niitä haisevia jätteitä useamman kilometrin päähän, ja ehkäpä vielä useamman kerran viikossa ;)
Jätettä, jätettä!
3
784
Vastaukset
- energian tuotantoon
No sehän olisi täysi kaaos, jos kaikki ihmiset ajaelisivat itse omalla autollaan jopa monta kertaa päivässä kaatopaikalle viemään roskiaan !!! Onneksi meillä on organisoidut jätekuljetukset taloyhtiöiden roskiksista !
Kaatopaikkajätteitähän poltetaan jätevoimalaitoksissa. En ole paremmin perehtynyt jätteiden polttoon ja kaatopaikkoihin, mutta varmasti olisi vielä parannettavaa ja kehitettävää, miten kaatopaikkajätteitä käytetään hyödyksi energian tuottamiseen.
Muuten millaista jätettä ovatkaan kestovaipat, kun ne viimein heivataan kaatopaikalle ?!- kestopylly
Tekstiilit on kaatisjätettä. ja energiajätettä poltetaan, kaatiskamaa ei.
- Ru
Tuli vain mieleeni, että moniko ajattelee kuinka paljon sitä jätettä elämänsä aikana tuottaa. Ei ihan pieni määrä, ja siksi olisikin ihan "silmiä avaava" kokemus vaikka viikon ajan säilyttää ne jätteet omissa nurkissa. Pientä ajatusleikkiä. Voisi siinä vaiheessa tulla ajatelleeksi, että miten sitä jätemäärää voisi pienentää. Ja suurin yksittäinen jätehän on juurikin nuo kertakäyttövaipat (pelkästään pk-seudulla vaippajätettä syntyy 12kg asukasta kohden vuodessa). Mutta mikä on pois silmistä, on pois mielestä. Kun roskapussi on kiikutettu sinne jäteastiaan, niin eihän sitä tarvitse enää sen jälkeen ajatella!
Ja paras jäte on se syntymätön jäte. Siksi pitäisi itse kunkin miettiä keinoja jätteiden vähentämiseksi, ts. kertakäyttökulttuuria niin vähän kuin mahdollista. Jos vaikka kaikki vaipat lopulta päätyisivätkin kaatopaikalle (myös ne kestovaipat), niin on siinä jätemäärässä kuitenkin huima ero: yhden lapsen kertakäyttöiset n. 5000 kpl/kestovaippoja 30kpl (jos käytössä yhdenkoon vaippa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233093Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 65666Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3623Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32561Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35547- 40491
Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3490Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3489- 36485
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17475