Kaava-alueelle, pientaloalueellemme on tulossa naapuriimme (tien toiselle puolelle) päiväkoti.
Kunnan rakentamissuunnitelmat lienevät jo pitkällä. Meitä naapureita tultaneen kuulemaan piakkoin.
Päiväkotia koskevissa suunnittelupapereissa päiväkodin liittymä on suunniteltu tehtävän umpikujasta (jossa 4 ok-kiinteistöä. Meitä ok-asuja liittymän tekeminen harmittaa, koska päikkärin liikenne vie umpikujamme rauhan. Liittymän toteuttamista ei estä kaava tms. määräys.
Päiväkoti rajoittuu kahdelta muulta sivultaan ok-alueen teihin, joissa ei ole ok-talojen/pihojen liittymiä. Me kujan asukkaat pidämme näitä teitä parempina päiväkodin liittymille.
Olemme ilmaisseet kunnalle suunnitteluvaiheessa kantamme liittymän sijoittamiseksi perusteluineen. Vielä emme ole toivottua muutosta liittymään saaneet. Harkitsemme, että tulemme valittamaan liittymästä rakennusluvan tullessa vireille (ilmaisemme kantamme myös naapureiden kuulemisen yhteydessä).
Kysymys palstan lukijoille on;
1. Mitä kustannuksia meille rakennusluvan valittamisesta tulee?
Rakennusluvasta valittamisen kustannukset?
2
846
Vastaukset
- Suoraan metsään
Kun kaava on tehty, niin tonteille on määritelty myös kulku. Jos olisitte halunneet vaikuttaa asiaan, niin teidän olisi tullut tehdä tämä kaavaa tehtäessä. Nyt asia on teidän osaltanne ns. myöhäistä.
Minusta on kerrassaan säälittävää tällainen valitusruljanssi, mikä on nykyisessä lainsäädännössä ja sen tulkinnassa sallittu. Tässäkin oleellinen kysymys on "Mitä kustannuksia MEILLE rakennusluvan valittamisesta tulee". Ei mitään väliä paljonko valitus tulee yhteyskunnalle maksamaan, kunhan meille niitä ei tule. Valitetaan vain valittamisen ilosta, koska meillä on OIKEUS siihen. Valittaminen sallitaan korkeinen kustannuksineen (yhteiskunalle), vaikka valituksella ei ole mitään perusteita, eikä mahdollisuutta muuttaa asioita.
Ja sitten valitetaan kun ne verot ovat niin korkeita ????- pahvit
"Päiväkotia koskevissa suunnittelupapereissa päiväkodin liittymä on suunniteltu tehtävän umpikujasta (jossa 4 ok-kiinteistöä. Meitä ok-asuja liittymän tekeminen harmittaa, koska päikkärin liikenne vie umpikujamme rauhan."
ONGELMA on TEISSÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1765027- 151670
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1221470Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91353Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491080Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297942- 190915
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7760