NortonAntivirus

12.4 on virusmääritykset suoritettu viimeksi.Mistähän johtuu näin pitkä väli.
Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
10906
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

21.4 on viimeisin päivitys. Onko lisenssi vielä voimassa? Koita manuaalisti liveupdatea ohjelman etusivulta.

Äänestä

Minulla on päivitelty viimeksi 21.04.2004

Äänestä
  • Lisenssi on kunnossa "tilauspalvelu 8.1.2005"
    Manuaalisesti tilanne ei muutu, edelleen viimeinen päivitys 12.4!?
    Pitää seurata tilannetta.
    Kiitos vastaajille.

    Äänestä

  • pike kirjoitti:

    Lisenssi on kunnossa "tilauspalvelu 8.1.2005"
    Manuaalisesti tilanne ei muutu, edelleen viimeinen päivitys 12.4!?
    Pitää seurata tilannetta.
    Kiitos vastaajille.

    Entäs jos sinulle on käynyt samoin kuin minulle kävi helmikuun alkupuolella eli LiveUpdate jostain syystä lopetti sen automaattisen päivittelynsä. Kaikki näytti muutoin ihan normaalilta, mutta kuitenkaan se ei päivitellyt.
    Opin sitten ottamaan ite päivityksiä sieltä Symantecin sivulta IntelligentUpdateristä.
    Nyt kaikki kyllä taas on OK, mutta silloinen tilanne hätkäytti kyllä senverran, että edelleen käyn tarkistelemassa, mitä päivämäärää näyttää oma kone ja mitä näyttää Symantecin virusmääritysten päivämäärä.

    Äänestä

  • Tuolla päivämäärällä tuli palomuuriin päivitys. Viruspäivitys tuli viimeksi 21.4 ja kysyjä kysyi nimenomaan sitä joten sen vastasin.

    Äänestä

  • 23.04 kirjoitti:

    Tuolla päivämäärällä tuli palomuuriin päivitys. Viruspäivitys tuli viimeksi 21.4 ja kysyjä kysyi nimenomaan sitä joten sen vastasin.

    ja Intelligent Updater ovat eri asioita.
    Intelligentiin tulee koko ajan uusia viruspäivityksiä. Kerran viikossa yleensä keskiviikkoisin / torstaisin ne siirretään myös tuohon Liveupdateen jolloin niiden määritykset ovat samat.
    Joskus noita Liveupdate päivityksiä voi tulla muulloinkin, mutta sillon ne päivitykset on katsottu TODELLA TÄRKEIKSI ja ne halutaan siis heti laittaa jakoon.

    Liveupdate 21.04.2004
    Intelligent Updater 23.04.2004

    esim. nyt tuolla näkyy
    http://www.sarc.com/avcenter/download.html

    Intelligent Updater:
    Virus Definitions created April 23
    Virus Definitions released April 23
    Norton AntiVirus Corp. Edition:
    Defs Version: 60423r
    Sequence Number: 29994
    Extended Version: 4/23/2004 rev. 18
    Total Viruses Detected: 67410

    LiveUpdate:
    Virus Definitions created April 21
    Virus Definitions released April 21
    Norton AntiVirus Corp. Edition:
    Defs Version: 60421ai
    Sequence Number: 29925
    Extended Version: 4/21/2004 rev. 35
    Total Viruses Detected: 67402

    Äänestä

kävi joskus NIS 2003:n kanssa samanlailla.
Poistin Nortonin koneelta ja asensin uudelleen.
Kaikki toimi sitten taas oikein.

Äänestä
  • Lähdin illalla töihin, ja sinne jäi se "12.4"kunhan pääsen aamulla kotiin avaan koneen ja katson onko mitään tapahtunut.

    Äänestä

Nyt päivitykset on kunnossa ihan "itsestään"
Eilen ilmestyi "21.4" ja tänä aamuna "26.4" joten kaikki on OK.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pike kirjoitti:

12.4 on virusmääritykset suoritettu viimeksi.Mistähän johtuu näin pitkä väli.
Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu