Miten sen lääkärille osaisi selittää että unettomuuteni ei ole oire jostain muusta, vaan unettomuus on oire joka johtuu pitkään jatkuneesta unettomuudesta? Iteroin neljä eri lääkäriä, tuloksena neljä reseptiä masennuslääkkeille!!
unettomuus on syy oireille
Kannabistako sit!?!?
3438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
unettomuus kylläkin on oire muusta myssyn sisäisestä oli se sitten ihan mitä vaan tai jostain yhtäältä fys.ongelmasta,syitä voi olla niin helvetisiti aina nukkumis ymp.mukaan lukien joten ei siihen mitään yksiselitteistä vaivaa voi tuosta vaan sanomaan kukaan ja harvemmin korjaantuu hokkuspokkus tyylisesti mutta että unettomuus johtuu unettomuudesta...ehkä hetken kun unettomuus kierre päällänsä mutta tuskin muuten
Lääkärit kirjoittavat liian heppoisesti masennuslääkereseptejä tai unilääkkeitä. Moni ei niitä halua syödä ja toivoisi ymmärtäväisempää suhtautumista asian suhteen. Kyllä unettomuuskierre minustakin alkaa jostain stressioireesta usein, ja voihan se olla elämäntavoistakin johtuvaa. Aloittaja kuitenkin kertoo viestissään ettei ole masentunut, koska ei koe tarvitsevansa masennuslääkkeitä. Kun unettomuus on pitkään päällä, ei enää muistakaan miten rentoudutaan.. siis kun unettomuus on todella pitkään päällä. Silloin minustakin voi sanoa, että unettomuus johtuu unettomuudesta. Eli tavallaan kyllä ymmärrän aloittajan pointin.
Toinen asia sitten, miten lääkäri voi asiaan auttaa muuta kuin tarjoamalla masennuslääkkeitä. Itse koen, että rentoutusharjoitukset olisivat parempia ja tärkeämpiä sekä elämäntapojen katselmus remontti. Ehkä sinun kannattaa miettiä, milloin unettomuutesi alkoi, niitä syitä. Unettomuus voi helpottua ihan sillä kun oivallat itseksesi asioita jotka siihen johtanut ja muistelet aikoija, jolloin unettomuutta ei ollut ja mitä silloin oli toisin.
Tällaisia ajatuksia tuli mulla unettoman yön jälkeen :) silmät ristissä ja pääkoppa turvoksissa.
Kärsitkö unettomuudesta? Kerro tarinasi.
Etsimme unettomuudesta kärsiviä henkilöitä haastateltaviksi www.tietoaunettomuudesta.fi -sivustolle. Kerro, miten unettomuus on haitannut Sinun elämääsi ja oletko saanut siihen apua?
Tarinat julkaistaan joko nimellä tai nimettömänä. Etsimme yhtä haastateltavaa myös samasta aiheesta tehtävään videohaastatteluun. Korvaamme haastattelusta 30 euron/100 euron lahjakortin toteutustavan mukaan.
Jätä yhteystietosi:
Johanna Salovaara, Kaufmann Agency Helsinki Oy,
[email protected] tai Puh. 050 575 2414.