Onko mitään tehokasta keinoa saada liian pitkät kynnet lyhenemään? Siis muu kuin leikkaus... Meille tuli 7kk sitten 6v sekarotuinen kääpiökoira jonka kynnet olivat ehtineet kasvaa edellisessä kodissa aivan liian pitkiksi. Olemme leikanneet niitä 2xviikossa, mutta ei se verisuoni tunnu vetäytyvän yhtään... Oliskos neuvoja?
koiran kynnet
neuvoton..........
8123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
koirankynnenleikkaaja ja katso se
Älä edes yritä, mä en ole missään puskissa...etkö uskaltanut tuota 'nerokasta oivallustasi' laittaa omalla nikilläsi...
vie eläinlääkärille niin kyllä se katkoo ne kynnet. =))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
onko kyseessä sitten jonkinlainen nukutusta tarvittava toimenpide, vai miten?
en ihan satavarma ole kun ei ole kokemusta, mut olen kullut että nukutuksessa joidenkin kynsii on leikattu, siis ihan vaan "kynsitoimenpide". =))
Vie koira kunnalliselle eläinlääkärille, pääset halvemmalla.
Koiralle annetaan rauhoituspiikki ja sen jälkeen eläinlääkäri leikkaa kynnet lyhyeksi ja samalla polttaa verisuonien päät.
Olen itse joutunut käyttämään yhden koiran kanssa tuollaisessa toimenpiteessä.
Ketjua en ole aloittaja, ja nyt tulee viikonloppu eli eläinlääkärille ei varmaankaan nyt mene heti.
Auttaako se jos antaa koiran kaivaa maata metsässä missä kallio? ne lyhentyisi luonnollisesti, eihän koira satuta kynsiä kun se itse raaputtaa, piiloittaa sammaleen alle makupalaa yms.
verivana tuskin siitä nousee ylöspäin ja eihän se takajaloilla mitään kaiva. Täytyyhän koiran muutenkin antaa toteuttaa itseään ja kaivaa maata jos siltä tuntuu.
Kyllä se nyt niin vain on, että parasta antaa el. hoitaa homma ja jatkossa huolehtia ettei kynnet pääse kasvamaan liian pitkiksi ja verivana venynään siinä samalla.
Luonnossa elävillä eläimillä ei näitä ongelmia ole.