Mies lähti poikaansa tapaamaan armeijaan perhetapaamispäivään,(jossa myös itse ollut aikoinaan).Jankkasi mua myös mukaansa, koska olin itse aikoinaan menossa omaa poikaani katsomaan ko tilaisuuteen aikoinaan ja mies ITSE halusi tulla mukaan.
Mua ei noi armeijan touhut oikein kiinnosta( omat pojat siellä tietysti)ja sanoin miehelle et en tule mukaan.Mulla ei ole automaattiset vkl-vapaat kuten hällä, joten ajattelin viettää vkl aivan erilailla kuin mieheni.Siis kotitöiden merkeissä!:(...Ja pääsen viikolla sitten helpommalla kun hommat hoidettu.
No, mies veti"kilon herneitä nokkaansa" ja uhitteli vielä mennessäänkin "että muistaa tän koko elämänsä".Mies ollut 2 kertaa naimisissa ennen meidän naimisiin menoamme, joten sanoin että miksihän en ole yllättynyt?Aina Jeppe syyt keksii vaikka mihin jos sensorttinen on.
Olenko nyt sitten aivan HIRVEÄ ihminen kun en mukaan mennyt?Ajamista on yhteen suuntaa 2,5t ja siellä oltais oltu 4t ja sit vielä viety poika lomille omaan kotiinsa 100km: päähän ja sitten vasta kotiin??...
vaikea tapaus?
5
395
Vastaukset
- vastaus...
Ole !
Etköhän aikuisena ihmisenä tiedä,mihin paikkoihin tahdot mennä,ja mitkä jättää väliin.Toimit aivan oikein!Joo,ja mies saa muistella menneitä aivan vapautuneesti..
- muijaminäkin
ei kai sinänsä ollut mitään pahaa. Eihän armeijan perhetapaamisessa käyminen ole kenenkään moraalinen velvollisuus. Mutta jos miehesi toivoi kovasti sinun lähtevän etkä lähtenyt, annoit hänelle viestin, että hänen toiveensa eivät ole sinulle tärkeitä. Mieti, miltä sinusta itsestäsi olisi tuntunut, jos mies olisi toiminut samoin vastaavassa tilanteessa.
Parisuhteeseen kuuluu tärkeänä osana toisen toiveiden huomioon ottaminen. Monet pariskunnat nauttivat yhteisistä automatkoista.
Kun ottaa vielä huomioon, mihin sävyyn kerrot miehestäsi täällä, niin tulee kyllä mieleen, ettei suhteenne ole oikein kunnossa. Eikä se ole pelkästään miehesi syytä. - 19+12
Kerroitko miksi et halunnut lähteä? Ainakin mun kohdalla olisi ollut ratkaisevaa.
- 13+6
Mulle kävi aikoinaan exän kanssa niin, että kun hän oli armeijassa, hän sanoi ettei halua kenenkään ajavan sinne asti häntä tapaamaan. Hän suoritti intin nopeasti eikä pitänyt ainuttakaan lomaa ennenkuin ihan lopussa kun oli pakko pitää ne alta pois. On aina ollut tosi järjestyksellinen. Noh, kun vierailupvä läheni, ex-anoppi ilmoitti että ajetaan kaikki sinne. Yritin sanoa että poika ei halua että sinne mennään ja minä en ainakaan tule. Anoppi veti sellaset herneet nenään että huh huh. Hän on aina ollut tosi ylireagoiva, mutta se parkuminen ja huuto puhelimessa oli ihan lapsellista. Niinpä suostuin. Ajettiin sinne jumalattomassa väentungoksessa, ja mikä oli tulos. Ei saatu poikaa kiinni ennenkuin oli liian myöhäistä, ja ehdittiin portilla juttelee hetki ja anoppi sai pari kuvaa. Siinä se. Sitten monta tuntia ajoa takas. Hellurilei.
Mun mielestä saat jäädä kotiin jos haluat, eiköhän jo monet alokkaat on nähty, mies ylireagoi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971978- 881390
- 1101163
- 761047
- 1211042
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57893- 48817
- 36802
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48771- 33713