Moi, ollaan ekaa kertaa järkkäämässä polttarit (ihana kaverini ehti ensimmäiseksi! ^^). Jännittää ihan sikana että tykkääkö morsian polttareista. Aika semmoinen jalat maassa oleva ihminen on kyseessä.
Ekana käydään seinäkiipeilemässä (jalat irti maasta!) ja sen jälkeen mennään minigolfaamaan (ovat toisen kaason kanssa golffanneet joskus kauan sitten). Sen jälkeen mennään syömään yhdessä ja morsian käy koekampauksessa (sillä välin me muut käymme ostamassa ruokaa mökille). Sen jälkeen lähdetään yhdessä mökille, jonne on järkätty muutamia pelejä ja ruokaa ja juominkeja ja morsiussauna taikoineen päivineen ja vähän jotain hemmottelua (jalkakylpyä ja -hierontaa ja turvetta ja semmoista). Ajateltiin ostaa jotain pientä ja kirjoittaa kaikki vieraat kortteihin että miksi pidämme morsiamesta. Koko päivän ajan napsitaan kuvia superhienolla lainatulla kameralla ja teetätetään kuvia sitten jälkikäteen morsiamelle muistoksi.
Tuntuu vaan että voiko siinä olla tarpeeksi? Me ollaan kuitenkin kaikki opiskelijoita eikä ole varaa ihan loputtomiin eikä vieraita ole tulossa kuin 5-6.
Onko sopivat polttarit...?
5
1241
Vastaukset
- minä vain
Joskus aikoinaan olin mukana polttareissa, jotka järjestettiin tädilleni. Sen illan aikana keräsin vinkkejä tulevaan parisuhteeseen kysymällä rohkeasti vastaantulevilta ja ojentamalla heille pienen vihon, jonne he saivat kirjoittaa vinkkejä, ohjeita, onnitteluja tai vain laittaa puumerkkinsä. Se on sellainen mukava ja varmaan sopii teidänkin kukkarollenne. Ihmeen auliisti vastaantulevat niitä kirjoittelivat polttarimatkan varrella :)
- sdöjlkasdflö
Jos teillä on rahat vähissä niin yksi ohjelma numero voisi olla että puette juhlakalun johonkin noloon asuun ja laitatte kaupungille myymään kortonkeja, pusuja, sinisiä mynthoneita viagrana jne. Saatte ruokarahat paremmin kokoon ja on kivaa!
- -
Itse tykkäisin tuollaisista polttareista aivan takuulla. Todennäköisesti teidän tuleva morsiokin, jos on jalat maassa oleva ja tietää teidän olevan opiskelijoita jne. Mielestäni ei ole liian vähän eikä toisaalta liikaakaan, jotta ehditte rentoutua ja nauttia yhteisestä ajasta ilman kiirettä. :)
Mukavaa polttaripäivää teille!
- kassi
Tehtiin siskolleni polttariporukan kesken "vaimomatskua"-kassi johon jokainen laittoi muutaman pienen esineen joka oli tulevalle vaimolle "ehdottoman tärkeä" tai sitten sellainen että se liittyi morsiamen ja tavaran antajan yhteiseen historiaan.. =) Morsian tykkäs ihan älyttömästi! vielä kun laukku johon vaimomatsku laitettiin oli ostettu häntä varten muutakin käyttöä varten. Taisipa olla joukossa tavaraa kauneudenhoitotarvikkeista seksioppaisiin.. ;)
- vinkkivinkki
Vaikkapa tietovisa sulhasesta -> palkkio tai rangaistus menestyksestä riippuen tai ohjeita vaimolle "emännän käsikirjasta" esim. 30-luvulta (kirjastosta löytyy) tai lahjaksi tällainen kirja?
Tärkeintähän on ettette tee liikaa ohjelmaa ettei koko ajan ole kiire jotta morsian saa rentoutua ja nauttia ystäviensä seurasta.. =) Niin ja kaikille tietysti huumorintaju ja biletysfiilis mukaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit345227Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984516Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1372977Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182028Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459