Pitäisi löytää jotkut hyvät 4" elementit hyllykaiuttimiin. Kaiuttimen ovat yksitiekaiuttimet, eikä subwooferia ole. Joten olisi hyvä, jos olisi laaja taajuusalue ja bassoa löytyisi edes jonkun verran.
Onko ehdotuksia? Hinta saisi olla noin 50€
Onko ehdotuksia? Hinta saisi olla noin 50€
Vastaukset 7
Vanhimmat
siis TÄ? Meinaatko pelkillä elementeillä soitella?
Tiedtkö mitään jakosuotimista ja niiden suunnittelusta? Muuten tuosta ei tule yhtään mitään. Kyllä 4" koaksiaalielementtejä on mutta suosittelisin suurempaa. Soita esim. hifitaloon niin saattavat suositella jotain elementtiä. Ja tietämättömälle ehdottomasti valmis rakennussarja niin ei mene rahat kankkulan kaivoon.
Koska on laadukkaat, aidosta tammesta tehdyt kotelot, missä on reikä 4" kaiuttimille. Isompi elementti ei mahdu sinne.
Harvoin saman tuumakoon kaiuttimet ovat samanlaisia sen suhteen että minkäkokoisen asennusreiän ne vaativat. Laipan takana/sivuilla koko vaihtelee (yleensä elementti lisäksi upotetaan kotelon pinnan tasolle) ja tämän takia ne kotelot tehdään aina sen jälkeen kun tiedetään edes että mikä elementti sinne survotaan, ja muutenhan ei voi tietää edes kotelon kokoa. Mutta ilman jakosuodinta homma on täydellinen fiasko, vaikkei olisi ikinä edes kuullut ääniä mistään kaiuttimesta niin tämän huomaa heti.
Mukulana tuli kuviteltua ja kokeiltua kaikenlaisia helvetin virityksiä mutta vasta vanhempana käsittää että miten naurettavia ne olivat. Ikävä fakta. JOLLEI siis osaa suunnitella näitä kaiuttimia taikka tee valmiista sarjasta.
puhui jakosuodattimista.
Ihmettelen suuresti, että mitä/mille jakaa yhden kaiutimen kotelossa?
Kokoäänialue kun sillä yritetään toistaa niin ei se mitään
jakosuodattimia tartte.
No pura joku gradientin vastaava ratkaisu ja totea että onko siellä mitään suotimia sisällä. Toki jos kyseessä on laajakaistaelementti mikä on täysin eri asia, niin suodinta ei tavitse. Coaxial on näet sellainen että siinä on basso/keskiäänisen keskellä diskanttielementti.
ja ihan hyviäkin sellaisia.
Aika moni rakentelija on tehnyt tangband laajakaistaelementeistä ihan onnistuneita pienikokoisia yksitiekaiuttimia, varsinkin tuossa 4" kokoluokassa. Googlella varmaan löytyy lisää tietoa ja tehdyistä projekteista saat hieman suuntaa miten elementti voisi sopia niihin sinun valmiisiin kaiutinlootiisi. Eli tarkkailun alle sisätilaavuus ja mahdollinen refleksiputken viritys (halkaisia ja pituus).
Esimerkiksi hifitalo myy laajakaistaelementtejä moniakin eri merkkejä, tuolta sivulta voisit kahlata ainakin Tangband, Css ja HiVi merkit läpi. Muistaakseni tuon sivun kautta näkyivät ainakin osasta elementtejä ihan tarkat asennusreikien koot:
http://hifitalo.fi/cat/product_catalog.php?c=37
Joissakin laajakaistakaiutinprojekteissa saatetaan käyttää myös jakosuotimen tapaista imupiirikytkentää vähentämään esim. elementin mahdollista raakahdoa tai kovahkoa keskialuetoistoa.