Missä vika mahdollisesti tai todennäköisesti, kun nelossylinterin tulppa on nokinen ja tyhjäkäynti epätasainen?
Vikakoodia ei löytynyt huollossa, puolat oli kunnossa ja kipinä hyvä.
Tulppien vaihto auttoi vain hetken tyhjäkäyntiin, joka oli odotettavaakin.
Tyhjäkäynnin aaltoilu
5
2863
Vastaukset
- asentajaietu
viittaa väärään seossuhteeseen nelossylinterissä, itse lätisin etsimään vikaa polttoainepuolelta, ja kun yksi sylinteri vain heittää(ilmeisesti muissa sylintereissä tulppa maitokahvinruskea=oikea seos) suuttimesta. Ensimmäisenä suuttimen mittaus, onnistuu ihan yleismittarilla, onko vastusarvo oikea, arvot ja mittausohje löytyy autodatasta(melkein joka korjaamolla ko. ohjelma) jos väärä->uusi suutin, jos oikea,suutin voi olla likainen ja ns. kusee eli ei suihkuta oikeanlaista viuhkamaista sumua palotilaan, tähän auttaa monesti forten aineilla(fuel system cleaner) suoritettava polttoainejärjestelmän puhdistus, tässä yhteydessä on suositeltavaa vaihtaa myös polttoaine suodin, vaihtoehtona suuttimen irrotus ja ultraäänipesu.(kannattaa saman tien pesettää kaikki). Tämä nyt äkkiseltään tuli mieleen yhtenä vikavaihtoehtona.
- Megane 2001
Sylinterissä 1-3 tulppa tosiaan maitokahvinruskea.
Onko kallis remontti korjaamolla teetettynä, jos selviää suuttimen vaihdolla?
Noihin suuttimen putsausaineisiin en ole uskaltanut turvautua, onko toimiva ratkaisu? - asentajaietu
Megane 2001 kirjoitti:
Sylinterissä 1-3 tulppa tosiaan maitokahvinruskea.
Onko kallis remontti korjaamolla teetettynä, jos selviää suuttimen vaihdolla?
Noihin suuttimen putsausaineisiin en ole uskaltanut turvautua, onko toimiva ratkaisu?forten aineet olen todennut käytössä toimiviksi ja uskallan niitä suositella(muita merkkejä en niinkään suosittele, enkä väitä etteivätkö toimisi), ainut on ettei niitä myydä yksityisille, vaan ne ovat ainoastaan ammattikäyttöön ts. korjaamoille. Eli jos päätät kokeilla näitä tuotteita, täytyy sinun etsiä itseäsi lähin korjaamo, joka forte-käsittelyjä suorittaa, netti on tässäkin kätevä:) Viimeksi olen vaihtanut suuttimen c3 sitikkaan, maksoi muistaakseni n.150€ ja noin tunnin verran aikaa, eli 2-250€ kokonaiskulu elikkä suht edullinen remppa.
Muistutan vielä, että forten aineet poistavat erittäin suurella todennäköisyydellä liasta johtuvan ongelman, mutta ongelman ollessa mekaaninen(esim. suuttimen kärki kulunut) ei pelkkä puhdistus auta. - Megane2001
asentajaietu kirjoitti:
forten aineet olen todennut käytössä toimiviksi ja uskallan niitä suositella(muita merkkejä en niinkään suosittele, enkä väitä etteivätkö toimisi), ainut on ettei niitä myydä yksityisille, vaan ne ovat ainoastaan ammattikäyttöön ts. korjaamoille. Eli jos päätät kokeilla näitä tuotteita, täytyy sinun etsiä itseäsi lähin korjaamo, joka forte-käsittelyjä suorittaa, netti on tässäkin kätevä:) Viimeksi olen vaihtanut suuttimen c3 sitikkaan, maksoi muistaakseni n.150€ ja noin tunnin verran aikaa, eli 2-250€ kokonaiskulu elikkä suht edullinen remppa.
Muistutan vielä, että forten aineet poistavat erittäin suurella todennäköisyydellä liasta johtuvan ongelman, mutta ongelman ollessa mekaaninen(esim. suuttimen kärki kulunut) ei pelkkä puhdistus auta.Laittoivat huollossa tilaukseen.
Samoin Lambda-anturi antoi vikakoodin.
Onko nuo vikakoodit automerkistä riippumatta samat?
Vikakoodiluettelo? - asentajaietu
Megane2001 kirjoitti:
Laittoivat huollossa tilaukseen.
Samoin Lambda-anturi antoi vikakoodin.
Onko nuo vikakoodit automerkistä riippumatta samat?
Vikakoodiluettelo?ensin pelkkä suutin, olen melko varma ettei lambdassa ole vikaa, vaan vikakoodi on johdannainen, ts. johtuu siitä kun seos viallisella suuttimella on väärä, lambda säätää pienillä kierroksilla(n. alle 2300rpm) seosta,analysoi tuloksen pakokaasusta, nyt kun tietokone ei viallisesta suuttimesta johtuen saa seosta kohdalleen, ecu(keskusyksikkö) tulkitsee asian ettei lambda anna käskyä säätää laihemmalle,vaikka lambda käskyn antaa,viallinen suutin vain ei ota sitä vastaan, vähän vaikea selittää selkeästi, toivottavasti saat tolkkua;) Toki vikaa voi olla myös lambdassa, lambda säädön voi mitata moottorioskilloskoopilla jos tarvis, mutta kuten sanoin epäilen että myös lambdan vikakoodi häviää, kun suutin vaihdetaan.Muistakaa nollata vikamuisti rempan päätteeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969