Kysymys: Onnistuuko asennus ilman, että pitää hankkiutua ajotietokoneen ohjelmoijalle? Malli on 2.0l sedan, vm. 2004.
Peräkoukku Avensiin.
apuva!?
172865
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
siinä on peräkärryä varten oma sähköliitäntä jo valmiina , eli ei tarvitse mitään erityis toimia katsot vaaan että sulla on oikeat liittimet peräkärryn valoja varten
Avensiksessa ei ole väyläsähköjä, joten mitään ohjelmointeja ei tarvitse eikä voi suorittaa. Perinteisessä sähköjärjestelmässä, mitä Avensiksin edustaa, voi virtaa ottaa koukulle vaikka rosvoliittimillä.
Ei kai noin uudessa autossa enää ole vanhoja johtopuntteja. Väyläsähköt olivat tuohon aikaan muilla jo vakiotavaraa, ja lastentauditkin oli jo korjattu. Paras kysäistä valtuutetusta huollosta, niin ei tule yllätyksiä.
on vielä "kunnon sähköt" ei väylä jotka toimivat vielä 10v päästäkin.. noista väylistä vielä lasten tauteja kyllä vielä riittää
T:autosähkö-asentaja
Voisiko joku valaista tyhmälle, uudemman auton omistajalle, että mitä tuolla väyläsähköllä tarkoitetaan? Jos olen oikeilla jäljillä, niin oletan että "väylällisessä" autossa ajotietokone kontrolloi kaikkia auton sähköjä. Kun taas perussähköllisessä voi olla ajotietokone, mutta sähköt ovat ihan omana "piirinään". Vai kui?
http://fi.wikipedia.org/wiki/CAN-väylä
Monessa väylällisessä vetokoukun sähkösarja maksaa enemmän kuin se koukku ja saa vain merkkiliikkeestä, siihen päälle sitten ohjelmoinnit.
Mitä ihmettä tuollaisella velttokorisella koslalla voi vetää ilman että se katkeaa.
No sori!
Ole ensi kerralla viitseliäämpi!
Tämä on tojopalsta ja tojoissa ei käytetä tekniikan viimeisimpiä ratkaisuja, joten niistä ei kannata täällä pahemmin huudella.
Hyvä! Ei tule niitä uusia vikapaikkojakaan, ennen kuin ne on muilla hyväksi koettu ja osatoimittaja saanut lastentaudit pois.
Onhan näitä kohdalle sattunut, että lisävarustelista on pitkä, mutta puolet särki kymmenvuotiaana...
Niin minulla oli Avessa 2/3 osaa varusteista hajalla kolmessa vuodessa.
Hajalla ja takuuseen ei mennyt ?
Tuolta löytyy hyvät ohjeet asennukseen. Ne on samat, mitä merkkiliikkeen "pojilla" on...
Paljon hyvää tietoa ilmaiseksi, mutta pienellä hinnalla löytyy kaikki Toyosta :))
http://www.toyota-tech.eu/default.aspx
Mistä saa täyden varmuuden, että näissä T25 tyypin Avensiksissa ei ole CAN-väylää? Onko autossa jotain näkyvää merkkiä, josta sen voi päätellä? Niin tuon tyypin Avensiksethan ovat -04 -07 vuosimallisia.
Yhdessäkään tuon ikäisessä Toyotan volyymimallissa ei ole CAN-väylä-sähköjä kuin korkeintaan moottorinohjauksessa. Moottorinohjauksen toteutuksella ja vetokoukun asennuksella ei ole mitään tekemistä keskenään.
Voit asentaa vetokoukun sähköt Toyotaasi vaikka rosvoliittimillä.
No mitäs huoltohommia tuon ikäiselle Toyotalle sitten pystyy itse tekemään, ilman että tarvitsee ap:tä lainaten koodata tietokonetta?