Perävaunullinen rekka tuli tosi törkeesti liittymästä eteeni, kun ajoin liikenneympyrässä. Jouduin jarruttamaan ja pysähtymään kokonaan, että en törmäisi tuohon rekkaan. . En ole ikinä noin röyhkeää tapausta nähnyt. Kyllä v.....i!
Jälkeenpäin mietin, että se liikenneympyrä on niin pieni, et onkohan niiden rekkojen vain pakko änkeä röyhkeästi toisten eteen? Vai käyttääkö ne isomman oikeutta? Minulle ja henkilöautolleni siinä olisi huonommin käynyt, jos en olisi pysähtynyt.
Jälkeenpäin mietin, että se liikenneympyrä on niin pieni, et onkohan niiden rekkojen vain pakko änkeä röyhkeästi toisten eteen? Vai käyttääkö ne isomman oikeutta? Minulle ja henkilöautolleni siinä olisi huonommin käynyt, jos en olisi pysähtynyt.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jos minä alkaisin kirjoittelemaan nettiin henkilöautoilijoiden hölmöilyistä, niin pakko olisi lopettaa kokonaan työnteko ja ruveta kokopäiväiseksi nettimarisijaksi. Senverran niitä näkee jo yhden työpäivän aikana. Mutta lähimmästä mielenterveystoimistosta varmaankin saat apua järkytykseesi.
kuinka kauan täyteen kuormattuna oleva täysperävaunu rekka tarvitsee aikaa liikenne ympyrän läpiajamiseen?? pitäisi toisinaan odottaa koko päivä jotta löytyisi sellainen rako mihin mennä ettei häiritsisi ainuttakaan henkilöautoa... eikös kuitenkin ole kaikille parempi sujuva liikenne kaikin puolin??
sen ko toimiston vakio asiakas.
Itse ajan kuorma-autoa työkseni ja allekirjoitan joka sanan mitä sanoit! Tien päällä kaikki päivät niin kyllä näkee miten tyhmiä ihmiset ovat autojensa kanssa liikenteessä. Etenkin henkilöautoilla ajavat. Kertaakaan en ole nähnyt yhtäkään raskaalla kalustolla ajavaa joka olisi ajellut päin persettä
70 tonnin kok.painolla paikaltaan r 620 pöllikuormassa ei tunnu mistään löytyvän riittävästi tilaa jottei ketään häiritsis! Veikkaan että tulosuunnasta vasemmalle jotain lähelle 30 sekunttia, joten ei se ole mistään pois jos muut siinä joutuu pysähtymään joudunhan itsekkin toppailemaan varsin usein muiden takia siksi tykkäänkin enemmän yötuurista saa mennä rauhassa ja aina ei oo mökkipennat takana kun lastaat!!
nähnyt rekka ilman perävaunua ????????????????
sillä rekalla perässä se varsa vai mikä se nyt onkaan se pikkunen mullikka??????????????
meinaa vissiin vasikkayhristelmää, rekka ja perävaunu, taino sehän on keskiakselivaunu...nooh
ja monta kertaa. mutta oletko itse nähnyt rekan ilman veturia, ja vielä liikenteessä???????? se oliskin kiva nähdä.
Väistä itsellesi jatkoaikaa ,ymmyrikäistä kiertäessä pitkällä autolla kuolleita kulmia,peileissä varsinkin oikealla puolella. Pelasta itse itsesi ,sillä sinä olet todellisuudessa tärkeä ainoastaan itsellesi ,niin kauan kun toisten tekemiset tuttaa ja tunnet menettäneesi elämässäsi jotain tärkeää kun joku vie paikkasi liikenteessä .
Mistä kukin tietää oikean hänelle kuuluvan kulkuneuvon paikan ,onko siinä joku tuoksu jonka feromonit ohjaavat kuljettajaa. Paikkasi liikenteessä on sen auton edessä jota et häiritse ja sen auton perässä joka liikkumisellaan ei haittaa sinun itsellesi asettamia tavoitteita. Kun tunnet tyytyväisyyttä tosiasioiden myöntämisen jälkeen , olet löytänyt ymmärryksen ,olet jälleen tärkeä!
Joskus on pakko mennä johonkin väliin.
missä ja koska tämä mahtoi tapahtua?
Liikenneympyrässä on kolmiot kaikista suunnista tulevilla ja liikenneympyrässä olevat ovat etuajo-oikeutettuja! Eli se kenen keula ensin ohittaa kolmion on etuajo-oikeutettu ihan sama kuinka paljon on vauhtia kelläkin! Tätä tulee itsekkin aina hyödynnettyä kun vi**ttaa kun bemarikuskit luulevat, että se joka kovimpaa uskaltaa ajaa sinne ympyrään on etuajo-oikeutettu.
Liikenneympyrässä viheraluesuunnittelijan hieno iso taidonnäyte keskellä ympyrää peittämässä kenties rekan ja sinun välisen näkyvyyden?Rekassa kun tulee aina vaunu perässä vaikka auto olisikin mennyt vapaaseen ympyrään.
Kertaa olen täyteen lastatulla yhdistelmällä pysähtynyt liikenne ympyrään ja todennut, että toi molopää käätyikin pois edellisestä!!! Ei vaan viitsinyt käyttää vilkkua, useinmiten on puhelin siinä vilkunkäyttökädessä, kyllä vituttaa uudestaa houkutella vauhtiin rattaita tuollaisen molopään takia, ymärtäisivät ostaa automaatti-vaihteisen auton ja pitäisivät kännykää oikeassa kädessä niin jäisi vasen vilkulle ja ratille!!! Vaihteitahan ei tarvi oikealla kädellä käyttää... Eri asia sitten onnistuuko "maallikolta" noin monen toiminnon tekeminen yhtäaikaa.
PS. Me ammattikuskit pystymme halutessamme syömään eväitä, poltamaan tupakkia, puhumaan puhelimeen, ja ajmaan liikenne ympyrässä liikenne sääntöjen mukaan samaan aikaan, muuta emmehän sitä tee, koska se on kiellettyä! :):):)
se nyt vaan on niin että suurin osa rekkakuskeista on ihan mulkkuja liikenteessä ajetaan liittymistä kolmion takaa ihan törkeesti eteen isomman oikeudella ajetaan ihan takaluukussa kiinni 80 kympin rajoitusalueella luullaan että se se tekee ammattilaisen kun on rahtarintakki ja puukengät ja iso paskamaha ja tuulilasissa roikkuu viirejä ja kojelaudalla on kaikkee muuta paskaa mitä haittaa näkyvyyttä,nostan hattua niille ammattilaisille rekkakuskeille joita tiellä liikkuu mutta kun niitä on todella vähän,kolmion takaa tuleva on aina väistämisvelvollinen oli ratissa minkälainen rahtari hyvänsä.