Olen muuttamassa ystäväni kanssa vuokra-asuntoon sietämättömien kotiolojen vuoksi. Maksaako kela mitään avustuksia, esim asumistukea tai muuta jos minulla on yli kymmenentuhatta euroa pankissa korkeakorkoisella tilillä? Toinen ystäväni sanoi, että kela ei maksa mitään jos on rahaa pankissa ja että minun pitäisi nostaa rahat pois sieltä. Sinänsä outoa, koska sain opintotukea 250€/kk ja rahani olivat silloinkin pankissa. Osaisiko joku antaa oikean vastauksen?
Rahaa korkeakorkoisella tilillä
Tietämätön..
4230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muistikuvani on sellainen, että tällä hetkellä KELAn omaisuusraja (säästöt yms.) on 11.000€/hlö. Jos varallisuutta on tuota määrää enemmän niin se vähentää saatavia tukia.
http://www.toimeentulotuki.net
Tuo raja on yli 12 000 eur. kyllä alkuperäinen kyselijä on oikeutettu asumistukeen, kuten opintotukeenkin oli.
Hmmm...varattoman korvissa kuulostaa aika erikoiselta, että esim. 12 000 e:n säästöjen päällä istuva saa vielä tukea eri luukuilta. Itse en ole saanut tt-tukea (enkä ennaltaehkäisevää) pariin kuukauteen, vaikka tilillä on ollut vain muutamia euroja ja ruoka on pitänyt kerjätä mistä on saanut. Heillä kun on ne laskelmansa eivätkä huomioi kaikkia laskuja menoiksi.
Eivätkö säästöt ole sitä varten, että sieltä otetaan kun paha päivä koittaa?
No, minähän en lainsäädännölle mitään mahda.
Asumistuessa on omat norminsa ja säästöjä voi olla (summaa en tiedä), mutta toimeentulotukeen ei ole oikeutta, jos on säästöjä.