Gerbiili ei totu

;((

Minulla on ollut gerbiilit jo viikon mutta ne eivät ole tottunut olemaan kädessä. Olen laittanut välillä käden terraan ja ne ovat käyneet haistamassa mutta sitten säntäävät karkuun. Olen kyllä ottanut ne käteen pari kertaa ja arvelen että ne eivät silleen totu käsittelyyn jos ne ottaa väkisin mutta kaverit (jolla ei ole mitään kokemusta gerbiilistä) sanovat että niin se tottuu. Arvelen että jos ottaisin gerbiilin käteen ja vaikka antaisin jonkun namupalan aina ja pistäisin käden terraan antaessa namu palan niin ehkä ne tottuu mutta ongelma on se että gerbiilini ei syö niin paljo että ne ei ota vastaan ruokaa jos laitan käden terraan niin gerbut haistavat namupalaa ja säntäävät karkuun ja sitten syövät kun olen ottanut käden pois. Miten voi totuttaa tällaiset gerbiilit jotka ei syö minun kädestä tms?? Gerbiilini ei pure minua vaikka olisi kuinka uhattu mutta en ole koskaan liikaa ahdistellut koska pelkään ettei ne silleen koskaan totu minuun vaan alkaa pelätä. Olen vain yrittänyt ottaa käteen ja nostanut vain pari senttiä ja laittanut sitten namun nenän eteen.

9

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jiihoh

      Gerbiilin ehdoilla kannattaa totutella se käsittelyyn eli ei siis mitenkään väkisin syliin ottamista yms. Voisit yrittää kokeilla vaikka silitellä niitä ja ainakin ensin antaa haistella useasti päivässä. Voisit hieroa käsiäsi puruihi, jotta niiden haju tarttuisi käsiisi ja ne eivät ehkä pelkäisi niin paljon. Kun ne tulevat kädellesi suht luottavaisesti, voit yrittää nostaa niitä aina vähän kerrallaan ylemmäs, jotta ne sitten tottuisivat siellä yläilmoissa oloonkin.
      Sinun pitäisi jollain tapaa saada osoitettua, että kättä ei tarvitse pelätä. Herkun kanssa se onnistuisi parhaiten, koska jossain vaiheessa gerbiili tajua, että: "Haa, tämähän on hauskaa. Saan aina herkun, kun tuo käsi tulee tänne", eli siis gerbiili huomaa, että käsi onkin kiva juttu, koska silloin saa aina jotain hyvää ja kun käsi antaa jotain hyvää, ei sitä silloin kannata pelätä. Mitä herkkuja olet kokeillut antaa? Tykkäsivätköhän ne jostakin tomaatin tai porkkanan palasta? Voikukanlehdestä? Auringonkukansiemenistä? Kaupan jogurttinapeista tai muista herkuista? Meillä kuivatut porkkanan palaset menevät kuin kuumille kiville. Gerbiilisi eivät välttämättä vielä uskalla syödä mitään nähtesi, mutta tähän minulla ei ole ratkaisua...
      Ei minusta välttämättä ole paljoakaan apua, mutta idea on siinä, että gerbiili saadaan uskomaan, että kättä ei tarvitse pelätä ja sen saavuttamiseksi gerbiilille pitäisi aina tehdä/antaa jotain kivaa, kun käsi on terrassa.

      • aloittaja5

        annoin tomaattia ja kurkkua mutta ei ne koskenut kertaakaan niihin mutta ne syövät enemmäkseen hapankorppua ja jyväsekoitusta. muuta eivät minun nähden ole syönyt.


      • äääääääääääääää
        aloittaja5 kirjoitti:

        annoin tomaattia ja kurkkua mutta ei ne koskenut kertaakaan niihin mutta ne syövät enemmäkseen hapankorppua ja jyväsekoitusta. muuta eivät minun nähden ole syönyt.

        Meidän pojat hakivat kädeltä vain hene- maissi -paprika pakaste sekoituksen vihanneksia jotka olin sulattanut kiehuvassa vedessä. Mikään muu ei kädestä kiinnostanut


      • gerbu hullu

        Tuntui siltä että tiedät gerbeistä jotain!! No saanko kysyä pari kysymystä...Voiko gerbiileille tehä kotia pahvita ja laittaa ne kiinni klemmarilla?Tiedän että se mökki kuluu tosi nopesti mutta eihän se minua haittaa!!!Siis haittaako se klemmari???
        Vielä yksi kysymys...Saako niille antaa väripahvia eli sellasta pahvia jossa on värejä?????


      • Ger-bii-li
        gerbu hullu kirjoitti:

        Tuntui siltä että tiedät gerbeistä jotain!! No saanko kysyä pari kysymystä...Voiko gerbiileille tehä kotia pahvita ja laittaa ne kiinni klemmarilla?Tiedän että se mökki kuluu tosi nopesti mutta eihän se minua haittaa!!!Siis haittaako se klemmari???
        Vielä yksi kysymys...Saako niille antaa väripahvia eli sellasta pahvia jossa on värejä?????

        Ei niistä klemmareista mitään haittaa varmaan ois, mut joutusit sit tekeen sen mökin uudestaan varmaan joka päivä. Yksinkertasempaa antaa pahvilaatikoita ja ostaa tai tehä kestävä puumökki.

        Niin ja värillisessä pahvissa ei oo mitään ongelmaa, mut pitää vaan kattoo et se on silleen siistii, et ei nyt kukaan antais mitään rasvasta pizzalaatikkoo.


    • Gerba^^

      Gerbiili tarvitsee aikaa tottuakseen käteen. Viikko on ihan liian lyhyt aika siihen!! Laita kämmenelle auringonkukansiemen ja anna gerbiilin tulla rauhassa ottamaan se. Ensin gerban pitää olla tarpeeksi luottavainen ennen kuin sen voi ottaa käteen tuosta vaan. Ekaksi gerban pitää tulla ruokakesyksi, eli sen pitää uskaltaa hakea ruokaa kädestä. Näin se oppii että "Hei, tästä saa ruokaa, ei sitä tarvitse pelätä." Sitten kun se on tämän oppinut, voi alkaa pitää terraariossa kättä ja antaa gerbiilien kiivetä sitä pitkin. Sitten alat vähitellen totuttamaan niitä kädessä oloon, vaikka 10 sekuntia päivässä pidät niitä kädessä. Gerbat tarvitsee aikaa, eihän ne viikossa käteen tule älä luulekkaan!

      • Jaanajaanaajaa

        Minulla on ollut gerbiilit jo puolitoista vuotta. Kovalla yrityksellä oltaan saatu toinen melkein kesyksi, toinen hakee vaan siemeniä kädestä. Ja ihan hyvin menee.


      • Tikun emäntä
        Jaanajaanaajaa kirjoitti:

        Minulla on ollut gerbiilit jo puolitoista vuotta. Kovalla yrityksellä oltaan saatu toinen melkein kesyksi, toinen hakee vaan siemeniä kädestä. Ja ihan hyvin menee.

        Me ostettiin gerpsut semmosesta kaupasta, jossa kertoivat, että totuttavat poikaset jo vauvana ihmisen käteen ottamalla niitä käteen. No, kyllähän ne aluksi pakeni vierasta kättä, kun ostettiin ne, mutta nopeasti kesyyntyvät ihan kelpo lemmikeiksi. Otettiin niitä rauhallisesti puhellen usein syliin ja sylissä sai sitten auringonkukan siemenen tai pinjansiemenen. Viihtyvät mielellään olkapäällä ja kun päästetään sohvalle juoksemaan, on ihminen aina mukana siinä löhöömässä. Hyppelevät ihmisen päällä ihan mennen tullen. Nyt Tiku on 3-vuotias ja tulee yleensä häkin ovelle vastaan heti kun se avataan. Ja ruokakutsuntaan reagoi, että jahas, mitäs siellä nyt on tarjolla... Menestystä vaan omien pikkukavereiden kanssa!


    • Anonyymi

      Hei hei. Itellä meni 8kk saada toinen gerbiilini käsikesyksi. Mutta sekin kannatti, nykyään syleilevä ja ihmisläheinen pikku tyttö❤️

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      96
      2375
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      22
      1844
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      127
      1623
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      88
      1346
    5. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      17
      1301
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      127
      1189
    7. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      136
      946
    8. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      48
      918
    9. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      856
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      847
    Aihe