Autoilen Tel Avivista tutustumaan Jerusalemiin ja ajattelin opastettua kierrosta. Millaisista (sisältö, kohteet) tämän lukijoilta löytyy kokemusta ja mitä kautta varaus kannattaa tehdä?
(Varaus mieluiten tietysti verkon kautta, niin että saan mahdollisimman monta asiaa kuntoon ennen lähtöä reilun viikon päästä.)
Jerusalemin kierros
2
557
Vastaukset
- Deronda
opastettua kierrosta. Sellainen "köyhän miehen" kierros olisi bussi, joka kiertää kaupungin tärkeimmät kohteet ja josta voi jäädä välillä pois. Selostuksen voi kuunnella kuulokkeilla. Kyseessä on bussi numero 99 ja siihen voit tutustua osoitteessa www.city-tour.co.il Kannattaa hyvpätä pariksi tuniksi pois kyydistä ainakin Israel Museon kohdalla. Bussit on ilmastoitu eli kuumuuskaan ei haittaa. Minä en tehnyt kesäkuussa mitään varausta ja bussissa oli reilusti tilaa.
Jos haluat tutustua vanhaan kaupunkiin, niin varmasti löytyy opstettuja kävelyretkiä.- Jerusalemin suutari
Kiitos vastauksesta. Ehkä hyvä yhdistelmä olisikin ensin opastettu kierros, jossa (toivottavasti) tärkeimpiin perehdytään tarkemmin, asiaa tulee silmät ja korvat täyteen. Ja toinen päivä sitten City Tour Bus 99:llä välistä jääneitä nähtävyyksiä pintapuolisemmin ja leppoisammin napsien.
Kyllähän noita opastettuja esim. Yahoolla löytyi melkoinen joukko mutta on hieman vaikeaa erottaa sisältöjä ja hintoja toisistaan. Sitten oli jossain maininta, että Itkumuurille vain oman hotellin kautta ilmoittautumalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1602108Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3101793- 931587
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois811254Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671170
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73986Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972