Martikaisen Upi ei kuulemma viihdy eläkkeellä. Itselläni ei päivät riitä. Meitä on moneksi.
Pian tunnin lenkille sitten suihkun kautta kauppakeskukseen kahville.
Kodin imurointi ja autonpesu. Se on siinä,siis tämä päivä.
Huomenna lenkki ja nurmikon leikkuu sekä mato-ongelle joen varteen.
Pian tunnin lenkille sitten suihkun kautta kauppakeskukseen kahville.
Kodin imurointi ja autonpesu. Se on siinä,siis tämä päivä.
Huomenna lenkki ja nurmikon leikkuu sekä mato-ongelle joen varteen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
ja kolmatta pukkaa.
Taitaa olla ja ollut työsi hyvinkin toisenlaista mitä Martikaisella? Se hektisyys mikä uutisankkureiden ympärillä pyörii on varmaankin toistaluokkaa. Vie aikaa saada se virta sisältään, uskoisin.
Kukin taaplaa tyylillään, tuo on sinun rytmisi, joillekin tuon tekee toiset!
Työni oli erillaista kuin Martikaisella sen myönnän, laivan kuumassa konehuoneessa, trasselitupsu taskussa tarkkailtiin tilannetta.
Minulla on aivan liian monta projektia kesken ja aloittamattomiakin jonossa. Ei tässä jouda vielä ainakaan viiteenkymmeneen vuoteen kuolemaan...
Toimittajan ammatti on pirun hektinen ja kiireellinen, koko ajan tavalaan on töissä ja miettii työasioita. Sitten kun joutuu eläkkeelle- Noh, elämästä häviää jotain muutakin kuin pelkkä työ, häviää sisältö. Ihan sama asia monissa muissakin ammateissa. Mutta niitä voi tehdä hautaan asti. Meinan taiteilijoita, kirjailijoita, muusikoita, onhan niitä.
Rividuunari kun jää työttömäksi, elikkäs siis eläkeläiseksi sen sijaan viimein saa sitä omaa aikaa. Kerkee tekeen muutakin. Monet, monet eläkeläiset valittavat, että aika loppuu kesken kun kaikenlaista ongella käymistä. Johtuu ihmisistä. Luovilla aloilla tms olevat tekevät kokoajan duunia ainakin päässään. Rividuunari vain saa tilipussin ja väsyttävät itsensä töissään.
Elämäntapa ja asenneasia tää on. Upi nyt ihan varmasti tulee tekemään kaikenlaista. Muutakin kuin toimittajantöitä ja jehovan todistamista. Mutta jotenkin epäilen, että niistä hommista vielä kuullaan laajemminkin.
Tuli mieleen Rönkä. Vaikkakin on uutisankkuri, julkaisee jatkuvasti dekkareita. Ja on muuten tunnettu kirjailija, siis toimittajanhommien ohella. Se ei ole vielä lähelläkään eläkeikää, mutta sillä on toinen ura ollut olemassa jo kauan, siis kirjailijanhommeli. Nyt se tekee kahta työtä, toimittajan ja kirjailijan. Kun se jää eläkkeelle toimittajan hommista, se pystyy käyttämään kaiken energiansa kirjoittamiseen. Urpolla ei ollut toista työtä, nyt se haeskelee uutta uraa itelleen. Todennäköisesti kirjoittaa.
Koko eläkeikäasia on perseestä. Miksi se ihminen siitä muuttuu, onko päivän nuorempi vaiko vanhempi??
Ja ketään muuten ei pakoteta eläkkeelle, kyllä töitä saa tehdä ihan niin vanhaksi kuin haluaa. Ja kohta eläkkeelle ei pääse kukaan. Maassa aivan liikaa elkeläisiä, joitten toimeentulo pitää nuorempien maksaa.
saneerauksien yhteydessä. Se on taivahan tosi, että vanhukset pistetään ensin ulos. Väkisin ei voi töihin jäädä.
Systeemiä kutsutaan eläkejärjestelyksi, etkö ole kuullut moista.
Upi on taitava akvarellimaalari, joskus on näytetty niitä hänen tekemiään tauluja telkussa ja hienoja olivat. Jatkaisi taiteilemistaan, siinähän sitä puuhaa.
Loparit saattavat tulla yllättäen mutta jokainen tietää oman vanhenemisensa.
Eläke ei tule yllärinä.
Ne joilla harrastus ja puutteen torjunta yhtyvät ovat etuoikeutetussa asemassa.
Meikäläinen rividuunari alkoi pehmeän laskun muodossa valmistautumaan joutilaisuuteen 53-vuotisena.
= työttömänä -> pätkätyössä -> työttömänä jne.
Kiireitään todistelevat eläkeläiset ovat joko hölmöjä tai tarpeellisuuttaan todistelevia turhautuneita, mielikuvituksettomia reppanoita.
Tuossa eläkeikäasiassa olen kanssasi samaa mieltä.
Rajat ovat täysin keinotekoisia.
Ainahan voi eläköityä "omakustanteisesti"!
Ymmärrän täysin Upin ratkaisun. Hänellä ei ole ollut muuta kuin työ maikkarilla ja kun se päättyy tulee totaalinen tyhjyys. Hänen pitäisi aloittaa jokin harrastus esim valokuvaus,kuntoilu tai vaikkapa maalaus.
Itse kuntoilen ja kesällä moottoripyöräilen vähintään 3000km joka kesä. Onko maikkarilla mitään kerhoa,missä voisi tavata vielä työssä olevia uutistenlukijoita esim Tomi Einolaa tai tätä Uuutisvuodon kaveria ?
Etkö lukenut ketjua? Täällä on jo tullut mainituksi Urpon harrastavan maalausta, niitä tauluja on myös televisiossa näytetty!
Minua kiinnostaa muidenkin kirjoitukset, luettuani ne - vastaan tai en.
Jos hän oikeesti harrastaa maalausta, niin voin sanoa että tuskin töihin kaipaa. Niin aikaavievää työtä maalaaminen on.
Televisiossa näytetty. Tottakai näytetään ,vaikka maalais olohuoneen seiniä.
Onhan kyseessä julkkis, eikä mikään tavallinen "tapiseeraaja".
Tarkoitat kai Marzi Nyman nimistä kaveria.
Kyllä hän ihan oikeasti harrastaa akvarellimaalausta. Kannattaa kysyä netiltä.
http://www.minervakustannus.fi/kirjat/kirja.php?kirja=377
Se vie kaiken ajan. Kokemuksesta tiedän,kun sisareni tekee sitä lähes ammatikseen.
harrastaa, ymmärrän. Mikään harrastus ei voi viedä kaikkea aikaa.
Golf on ainakin minun elämäntapa 4-5 tuntia joka päivä.
Lisäksi harrastan keilailua viikottain.
Sepä se! Onhan se toki helpompaa jos joku toinen hakee kaiken valmiiksi!
Koskas Marzi on alkanut uutisvuodossa esiintymään?
Olisiko ehkä Peter Nyman, joka siirtyy uutisiin?
Vain hevoset ja "hölmöt" tekevät töitä!
Appeni jäätyä eläkkeelle 70 vuotiaana hän etsi välittömästi uuden työpaikan,
missä hän oli 4-5 vuotta osapäiväisenä.
Vielä jäi aikaa golfille ja muillekin harrastuksille.
Terävänä ja aikaansa seuraavana hän jätti meidät 95 vuotiaana.
Minun tarkoituksenani on olla työelämässä 75 vuotiaaksi saakka. Ollaan alustavasti sovittu työnantajan sekä perheen kanssa asia valmiiksi. Nyt olen 65 vuoden ikäinen ja kovassa työkunnossa oleva muurari.
Ajatelkaa ihmiset tulevaa eläkettänne.
vain 68 vuotiaaksi saakka?
Harva kai muutenkaan pelkän eläkertymän takia töitä tekee. Palkan takia luulisin niiden tekevän töitä, jotka vain rahan takia tekevät.