Bratislavasta Budapestiin

Slovakiaan

Tutkin mahdollisuuksia matkustaa kyseinen väli Bratislava-Budapest lentäen, koska juna-aikataulut eivät käy. Malev tarjoaa bussiyhteyksiä Bratislavan lentokentältä Budapestin Ferihegylle. Myös Wienistä ja Wieniin on tälläinen mahdollisuus.

Onko jollakulla kokemusta näistä bussivuoroista? Ongelmamme siis on, että kun lento Budapestistä Suomeen lähtee 12.30, emme ehdi aamulla junalla Bratislavasta. Tai no ehdimme, mutta matkaan pitäisi lähteä tosi aikaisin. BUssi lähtee klo 7 ja kestää 3 h ja kun tule vielä suoraan lentoasemalle, niin ok.

4

1728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • not bad

      Sillä bussivuorolla on nähtävästi jopa Malevin "lento"numero ja kohtuullinen hinta 28-30 euroa. Miksi ei? Juna on toki vähän nopeampi (Bratislava hl.st. 05:53 - Budapest-Keleti pu 08:32 /EN 477 EuroNight), mutta sitä käyttäisin vain jos tulisi mieleen viettää parisen tuntia Budapestissa.

      Ohimennen, oma reittini Bratislavaan on pääsääntöisesti aivan eri. Paluumatkalla lentäisin Bratislavan kentältä Tukholmaan (Ryanairin lento BTS-NYO maksaa vähemmän kuin em. bussilippu, yleensä 15-25 euroa/suunta), Tukholmasta laivalla Suomeen.

      • Slovakiaan

        Nyt vain hieman ihmetyttää, että tuota kuljetusta ei voi varata suoraan Malevilta, mutta noista nettimatkatoimistoista voi. LIsäksi Malevin sivuilla kuljetuksen lähtöpaikka on eri kuin mitä nuo nettimatkatoimistot kertovat. Täytyy nyt varmistaa suoraan Malevilta, onko kuljetusta ja mistä se lähtee.


    • finderisro

      kiva nimimerkki. Laita perään com! Eli Slovakiaan.com

      • productmanager

        Purchace manager! Anna kaverille kunnon ohjeet!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      251
      1556
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      31
      1471
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1219
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1027
    5. 136
      998
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      933
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      916
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      421
      863
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      852
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      136
      818
    Aihe