Bratislavasta Budapestiin

Slovakiaan

Tutkin mahdollisuuksia matkustaa kyseinen väli Bratislava-Budapest lentäen, koska juna-aikataulut eivät käy. Malev tarjoaa bussiyhteyksiä Bratislavan lentokentältä Budapestin Ferihegylle. Myös Wienistä ja Wieniin on tälläinen mahdollisuus.

Onko jollakulla kokemusta näistä bussivuoroista? Ongelmamme siis on, että kun lento Budapestistä Suomeen lähtee 12.30, emme ehdi aamulla junalla Bratislavasta. Tai no ehdimme, mutta matkaan pitäisi lähteä tosi aikaisin. BUssi lähtee klo 7 ja kestää 3 h ja kun tule vielä suoraan lentoasemalle, niin ok.

4

1671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • not bad

      Sillä bussivuorolla on nähtävästi jopa Malevin "lento"numero ja kohtuullinen hinta 28-30 euroa. Miksi ei? Juna on toki vähän nopeampi (Bratislava hl.st. 05:53 - Budapest-Keleti pu 08:32 /EN 477 EuroNight), mutta sitä käyttäisin vain jos tulisi mieleen viettää parisen tuntia Budapestissa.

      Ohimennen, oma reittini Bratislavaan on pääsääntöisesti aivan eri. Paluumatkalla lentäisin Bratislavan kentältä Tukholmaan (Ryanairin lento BTS-NYO maksaa vähemmän kuin em. bussilippu, yleensä 15-25 euroa/suunta), Tukholmasta laivalla Suomeen.

      • Slovakiaan

        Nyt vain hieman ihmetyttää, että tuota kuljetusta ei voi varata suoraan Malevilta, mutta noista nettimatkatoimistoista voi. LIsäksi Malevin sivuilla kuljetuksen lähtöpaikka on eri kuin mitä nuo nettimatkatoimistot kertovat. Täytyy nyt varmistaa suoraan Malevilta, onko kuljetusta ja mistä se lähtee.


    • finderisro

      kiva nimimerkki. Laita perään com! Eli Slovakiaan.com

      • productmanager

        Purchace manager! Anna kaverille kunnon ohjeet!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      132
      4349
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3615
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      68
      2240
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      222
      1694
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1587
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1136
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      795
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      746
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      736
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe