Bratislavasta Budapestiin

Slovakiaan

Tutkin mahdollisuuksia matkustaa kyseinen väli Bratislava-Budapest lentäen, koska juna-aikataulut eivät käy. Malev tarjoaa bussiyhteyksiä Bratislavan lentokentältä Budapestin Ferihegylle. Myös Wienistä ja Wieniin on tälläinen mahdollisuus.

Onko jollakulla kokemusta näistä bussivuoroista? Ongelmamme siis on, että kun lento Budapestistä Suomeen lähtee 12.30, emme ehdi aamulla junalla Bratislavasta. Tai no ehdimme, mutta matkaan pitäisi lähteä tosi aikaisin. BUssi lähtee klo 7 ja kestää 3 h ja kun tule vielä suoraan lentoasemalle, niin ok.

4

1666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • not bad

      Sillä bussivuorolla on nähtävästi jopa Malevin "lento"numero ja kohtuullinen hinta 28-30 euroa. Miksi ei? Juna on toki vähän nopeampi (Bratislava hl.st. 05:53 - Budapest-Keleti pu 08:32 /EN 477 EuroNight), mutta sitä käyttäisin vain jos tulisi mieleen viettää parisen tuntia Budapestissa.

      Ohimennen, oma reittini Bratislavaan on pääsääntöisesti aivan eri. Paluumatkalla lentäisin Bratislavan kentältä Tukholmaan (Ryanairin lento BTS-NYO maksaa vähemmän kuin em. bussilippu, yleensä 15-25 euroa/suunta), Tukholmasta laivalla Suomeen.

      • Slovakiaan

        Nyt vain hieman ihmetyttää, että tuota kuljetusta ei voi varata suoraan Malevilta, mutta noista nettimatkatoimistoista voi. LIsäksi Malevin sivuilla kuljetuksen lähtöpaikka on eri kuin mitä nuo nettimatkatoimistot kertovat. Täytyy nyt varmistaa suoraan Malevilta, onko kuljetusta ja mistä se lähtee.


    • finderisro

      kiva nimimerkki. Laita perään com! Eli Slovakiaan.com

      • productmanager

        Purchace manager! Anna kaverille kunnon ohjeet!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      123
      2644
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      230
      2080
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      185
      1857
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      1767
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      139
      1487
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      21
      1485
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      58
      1356
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      291
      952
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      835
    Aihe