Jos olet käynyt yliopiston kokonaisuudessaan ulkomailla, miten olet rahoittanut opintosi? Etenkin lukukausimaksut. Laina? Stipendi? Rahaa säästössä? Pappa betalar? ´:D
Opiskelun rahoittaminen
4
734
Vastaukset
- dfdfsfdsfsdf
Ne peruslähteet, eli:
-Opintotuki lainoineen
-Hanttihommat
-Tarvittaessa vanhempien kukkaro, harvemmin kuitenkin
Muita mahdollisuuksia:
-Henkilökohtainen laina pankista takaajineen
-Säästöt, työnteko ennen opintoja
-Apurahat, mutta niitä ei myönnetä oikeastaan ollenkaan kandiopintoihin, maisteriopintoihin voi jotain jo olla tarjolla, mutta kaikki tai edes osan maksuista kattavan stipendin löytäminen ja saaminen vastaa lottovoittoa. Parhaiten löytyy tohtoritason opintoihin ja niistäkin pienistä tarjollaolevista rahoista on kova kilpailu.
Kaikista tärkeintä:
Valita sellainen kohdemaa, joka ei vie vararikkoon. Eli jos rahatilanne näyttää tosi tukalalta ja olet höveli rahankäyttäjä, niin unohda kalliit maat, kuten Kanada, USA, Australia ja valitse edullisempi Euroopan maa, kuten itse tein. Euroopassa voi auttaa myös Erasmusvaihto, jolloin jotkut yliopistot (antavat alennusta lukukausimaksuista, itse sain -50%.- dsfsfss
Eli sellainen tarkennus vielä, että opiskelin siis koko yliopiston Euroopan maassa ja lähdin ointojen aikana Erasmusvaihtoon, jolloin sain alennusta lukukausimaksuista sille vuodelle ja vielä apurahan siihen päälle.
- 0000000
Mina lahden nyt syksylla EU maisteriohjelmaan stipendilla, ja suomesta saa opintotuet paalle. Riittaa! Etsi niin loytyy mielenkiintoisia vaihtoehtoja. Ei taalta niita vinkkeja saa, kuten huomasin kun etsin naita kv maisteriohjelmia. Onnea!
- abcdef
-opintotuki
-omat säästöt
-kesät töissä suomessa
-opintolaina, en ole edes kaikkia kk nostanut
- mahdolliset stipendit, itse sain yhden yliopistolta
- töissä opintojen ohella yliopistolla
opiskelen Kanadassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2042358
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401572Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351222Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881018Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56972Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis288915- 55906
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20902Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763