Kirjoitin tämän alunperin tuonne Ihonhoito -palstalle, mutta siellä ei ole paljoa kommentteja / apua tullut.. arvelin siirtää saman tänne kun täällä taitaa olla enemmän "kohtalotovereita".
******
Olen syönyt e-pillereitä yli kymmenen vuotta jatkuvasti. Alussa ne määrättiin aknen hoitoon (Diane Nova) ja sen jälkeen normaali ehkäisyyn (Yasmin).. myös yasminissa oli aknea vähentävä vaikutus. Mustapäitä minulla on ollut jatkuvasti ja pientä finnien muodostumista pillereistä huolimatta, mutta ei haitaksi asti. Puolitoista kuukautta sitten lopetin pillereiden syömisen, koska haluamme puolison kanssa lapsen. Lapsen tulolla ei nyt kiirettä ole, mutta onpahan mahdollisuus jos on tullakseen =)
E-pillereiden lopettaminen on kuitenkin tuonut ikävän sivuoireen.. naama on kukkinut kuin teini-ikäisellä jo kohta kuukauden ajan. Olen käyttänyt reilun vuoden ajan Lumenen sensitive -sarjan päivä- ja yövoidetta, jotka olen todennut hyväksi iholleni enkä usko, että ongelma olisi siinä. Kasvohoidoissa käyn säännöllisesti kahden-kolmen kuukauden välein. Ongelma on omassa jälleen käyntiin lähteneessä hormonituotannossa... Hermot menee tämän asian kanssa.. ystävätkin ovat sanoneet asiasta, mutta olen kertonut vaihtaneeni kasvorasvaa / syöneeni suklaata (vaikka makeaa syön todellisuudessa n. kerran viikossa vähän (ei tee mieli)). Onko jollain muulla ollut samanlaista ongelmaa? Miten olette ratkaisseet sen vai oletteko antaneet "kukkien kukkia". Vähenevätkö iho-ongelmat ajan kanssa kun kroppa tottuu uuteen tilanteeseen? Apua!
******
Olen syönyt e-pillereitä yli kymmenen vuotta jatkuvasti. Alussa ne määrättiin aknen hoitoon (Diane Nova) ja sen jälkeen normaali ehkäisyyn (Yasmin).. myös yasminissa oli aknea vähentävä vaikutus. Mustapäitä minulla on ollut jatkuvasti ja pientä finnien muodostumista pillereistä huolimatta, mutta ei haitaksi asti. Puolitoista kuukautta sitten lopetin pillereiden syömisen, koska haluamme puolison kanssa lapsen. Lapsen tulolla ei nyt kiirettä ole, mutta onpahan mahdollisuus jos on tullakseen =)
E-pillereiden lopettaminen on kuitenkin tuonut ikävän sivuoireen.. naama on kukkinut kuin teini-ikäisellä jo kohta kuukauden ajan. Olen käyttänyt reilun vuoden ajan Lumenen sensitive -sarjan päivä- ja yövoidetta, jotka olen todennut hyväksi iholleni enkä usko, että ongelma olisi siinä. Kasvohoidoissa käyn säännöllisesti kahden-kolmen kuukauden välein. Ongelma on omassa jälleen käyntiin lähteneessä hormonituotannossa... Hermot menee tämän asian kanssa.. ystävätkin ovat sanoneet asiasta, mutta olen kertonut vaihtaneeni kasvorasvaa / syöneeni suklaata (vaikka makeaa syön todellisuudessa n. kerran viikossa vähän (ei tee mieli)). Onko jollain muulla ollut samanlaista ongelmaa? Miten olette ratkaisseet sen vai oletteko antaneet "kukkien kukkia". Vähenevätkö iho-ongelmat ajan kanssa kun kroppa tottuu uuteen tilanteeseen? Apua!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kuulostaa tutulta.. Mulla myös kukkii naama. Lopetin pillerit jo 6kk sitten, eikä tilanne oo helpottunut juurikaan. Oon kyllä kuullu, että sen pitäisi ajan kanssa mennä ohi, mutta en tiedä.. Ehkä sitten talven myötä, kun ilma on kuivempi. Jos tärpää, niin raskaus voi toki tuoda uuden aknen tullessaan.. Kyselijöille oon sanonu, että varmaan stressistä johtuvaa tää akne.