Veean pikkuveljelle nimi!:)

Elikäs meidän 2v pikkutyttönen, Veea Roselia, sai pari viikkoa sitten pikkuveljen, ja nyt on nimi pikkuherralle mietinnässä.

Olemme mieheni kanssa miettineet, että nimen täytyy olla ainakin yhtä harvinainen kuin Veean. Tähän asti miettimistämme paras vaihtoehto ekaksi nimeksi pojalle on Volte, harvinainen ja kiva nimi mielestämme.

Tässä kaikki mietiskelymme tuotokset:
- Volte Rasmus
- Volte Oleksei
- Volte Leonard
- Eemu Valentinus

Mitä mieltä?
Myös lisää saa ehdottaa.
13457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eemu Leonard :)

Ehdotan Veerti Valfrid
Are Rasmus

Äänestä

Ehdotan Volmer Benjami

Äänestä
  • paras on Eemu Valentius mutta tässä vielä muutama:

    Niilas
    Otava
    Hiskia
    Kurre
    Voitto
    Kallio
    Kivi
    Helmeri

    Äänestä

Tuli jostain mieleen nimet Marlo ja Veerti. Mitäs niistä tykkäätte? Itse ainakin pidän, kuten myös Veeasta. Jonkun ehdottama yhdistelmä Eemu Leonard18 olisi minunkin mielestäni paras omista pohdinnoistanne :)

Äänestä

paras yhdistelmä minkä kaikista edellä mainituista saa on EEMU BENJAMI : ))

Äänestä

itsekin mietimme Veertiä, mutta suljimme sen pois koska mielestämme vähän liian samanlainen Veean kanssa.. :) Marlo on mielestäni kiva nimi, mut mies ei tykkää.. Samoin mieheni tykästyi Niilas-nimeen, mut minä en siitä kauheesti pidä. On tämä vaikeeta!:)

Eemu Benjami ja Eemu Valentinus ovat nyt etusijalla. Osais vaan päättää kumpi! Volte ollaan nyt unohdettu, sillä olen monilta kysellyt kumpi parempi, Eemu vai Volte niin vastauksena on yleensä ollut Eemu.

Siihen tahtoisin mielipiteen, että kuulostaako tyhmälle/onko vaikeaa sanoa 'Veea ja Eemu', kun on molemmissa 'ee'?

Äänestä
  • Ei kuulosta tyhmälle! Ihan helppoja nuo on sanoa.

    Äänestä

  • 45+ kirjoitti:

    Ei kuulosta tyhmälle! Ihan helppoja nuo on sanoa.

    Ja parempi on Eemu Benjami

    Äänestä

Eemu Valentinus on omista mietteistänne paras.

Muutama ehdotus vielä:
Eeti, Eeli, Aati, Teo, Mano

Äänestä

Mitenkäs olisi Veean pikkuveljelle nimeksi Nooa...? Kävis ainakin musta hyvin yhteen Veean kanssa tuon keskellä olevan kaksoisvokaalin vuoksi... :)

Äänestä

Nooa
Jooa
Miio
Riio

ja siskoja jos joskus tulee Riia, Liia, Niia, Meea, Beea

Äänestä
  • tässä vielä yksi Tiitus :)

    Äänestä

Jos tytön nimi on sellainen, että sitä luulee pojan nimeksi, antakaa sitten pojallekin tasapuolisuuden vuoksi tytönnimeltä kuulostava. Vaika Pirinella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikkuistenäiti kirjoitti:

Elikäs meidän 2v pikkutyttönen, Veea Roselia, sai pari viikkoa sitten pikkuveljen, ja nyt on nimi pikkuherralle mietinnässä.

Olemme mieheni kanssa miettineet, että nimen täytyy olla ainakin yhtä harvinainen kuin Veean. Tähän asti miettimistämme paras vaihtoehto ekaksi nimeksi pojalle on Volte, harvinainen ja kiva nimi mielestämme.

Tässä kaikki mietiskelymme tuotokset:
- Volte Rasmus
- Volte Oleksei
- Volte Leonard
- Eemu Valentinus

Mitä mieltä?
Myös lisää saa ehdottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu