Heippa!
Oottekos käyttänyt talvisin ranskiksillanne takkia yms? Mistä te löydätte sopivan kokosia. ite oon yrittäny kattoo netistä mut siel on vaan jollekkin pikkusil koiril :(
Ranskis ja Talvi
6
1219
Vastaukset
- kodi
Moikka!
Mä käytän omalla bullapoitsulla halpiskaupasta löydettyä fleecetakkia loppusyksystä/alkutalvesta. Löysin sen joulun aikoihin ja onkin hieman jouluinen, mutta ajaa asian. Takkeja ja vaatteita löytyy mielin määrin ihan normimarketeista ja lemmikkiliikkeistä. Ota bullasi mitat ja varmasti löytyy myös netistä! Kovimmilla pakkasilla käytetään tämmöistä: http://www.tassutarvike.fi/hurtta-vedenpitava-fleecepusakka-5990-p-878.html ja on ihan oikea kokokin :)- Mirbula
Kiitoksia vastauksesta ;)
- täti
ranskiksella on mustista&mirristä ostettu villapaita. kaupasta löytyi myös mantteleita ja haalareita jotka olivat sopivia, mutta koira ei niistä pitänyt. villapaita on lämmin ja huomaamaton päällä, väri vaihtoehtojakin oli useita.
- Wuldor
pullillani käytän syksyllä ja talvella vaatetusta, varsinkin tuolla vanhemmalla. Hän sairastaa atopiaa ja karvapeite on vuosien myötä ohentunut joten hän palelee erittäin herkästi, välillä sisälläkin. Sisäkäyttöön parhaita ovat sitten nuo villapaidat, joista joku tuolla olikin maininnut:)
Manttelit yleensä sopivat ranskiksille parhaiten,ainakin oman kokemukseni perusteella. Omillani on myös mm. Hurtan kurahaalarit, mutta jouduin vähän muokkaamaan niitä...lähinnä siis lyhentämään lahkeita ja sen sellaista.
Itse olen alkanut ostaa omille ranskiksilleni "loimia", siis samalla tavalla tehtyjä mantteleita, kuin hevosten loimet. Löytyy mm. Hansbon sivuilta, ja yhden manttelin ostin Suitsisopista käydessäni etsiskelemässä hevostarvikkeita.
Laatuero esim. Hurtan tuotteisiin on mielestäni valtava, vaikka en itsekään sitä olisi uskonut..Hurtan manttelit tuntuvat melkein "rihveleiltä" näihin verrattuna:) Myöskin hinnoiltaan ovat edullisia.
Näiden "loimien" alle on kovilla pakkasilla helppo jättää/pukea alle esim. villapaita! - koirakessu
Yhdyn edellisten kommentteihin. Kyllä meillä käytetään talvisin vaatteita. Villapaita alle ja haalari päälle. Nämä olen ostanut suoraan eläinkaupasta, jossa sain sovittaa ranskikselleni sopivia kokoja. Lisäksi olen saanut äidiltäni ompelu apuja ja jonkin verran tehnyt itse esim. juuri sellaisen manttelin/loimen.
Meillä ainakin kokojen kanssa on ollut ongelmaa lähinnä pään/niskan mahtumisella vaatteisiin. Tuntuu että kovin monessa mallissa pikku reppana on kovin ahtaalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774432Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112343- 1681527
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431466- 1211311
- 1151237
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721159Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81136- 641062
- 35956