Minulla on garminin halpa e-trex (muistaakseni) ja minusta se ei ole tarpeeksi tarkka. Kätkö saattaa olla esim. 2-10 metrin päässä oman gepsini näyttämästä paikasta. Tosin ei se paljon ikinä näytäkään 0 cm etäisyyttä, vaan esim. 40 cm etäisyys parhaimmillaan ja silloin laitan jo laitteen pois ja rupean käsin etsimään. Vaan kun sen näyttämä 40 cm ei ole oikein ja kätkö tosiaan löytyykin muutaman metrin päästä. Kuuluuko sen olla noin epätarkkaa?
Sama kun laitoimme mökin koti-koordinaatit seisten avoimella kalliolla, pilvettömällä taivaalla... niin mitäs hittoa kun myöhemmin testasimme ja etsimme mukamas nollapistettä, niin se näytti ehkä n. 3-4 metriä sivuun siitä kohdasta, jolla olimme seisseet hakiessa niitä naatteja. Ja aivan yhtä pilvetön kesäpäivä, ei isoja puita tai rakennuksia.
onko kalliimmat laitteet tarkempia?
Kuinka tarkkaan teidän gepsti näyttää?
10
1087
Vastaukset
- --..--
Ihan normaali tarkkuus gps:lle. Eikä ne kalliimmatkaan ole tarkempia. Jos WAAS-satellliitin korjausignaali on päällä ja kuultavissa, niin silloin GPS on tarkimmimmaan.
Ihan naurattaa nuo sinun tarkkuusvaatimukset GPS:lle. Eikä tarkoitus olekaan, että GPS tuo sinut suoraan kätkön päälle.- ..--..
Tyypillinen tarkkuus, minkä valmistaja ilmoittaa: (Etrex Legend HCx), mutta kaikillla käsi-gps-laitteilla samaa suuruusluokkaa. Valmistajan ilmoitus lisäksi optimistinen.
http://img535.imageshack.us/img535/7564/gps.gif
Eli 95% ajasta pitäis saada periaatteessa tuo tarkkuus. Tuo pienempi lukema ,3m,on WAAS-signaalin kanssa.
On huomattava, että Waas-satelliitti on päiväntasaajalla, eikä se Suomen korkeudella ole aina kuultavissa.
Lisäksi tarkkuus riippuu siitä, minkälaisen satelliittikuvion gps vastaanottaa.
Miten me pärjttiin silloin, kun USA:n armeijan satelliittihäirinnästä johtuen tarkkuus oli 100m luokkaa?
- pentagon liar
Mulla toimii yleensä 1 - 2 mm:n tarkkuudella, joskus huonoilla pattereilla saattaa olla puolikin metriä!
- ;) ;)
olla niinkin, että kätkön tekijän gepsi antaa naatit väärin.
Itsellä autonavigaattorillakin yleensä pääsee 2-5 metrin päähän, joskus tarkemminkin.
Eikä se tosiaan ole tarkoituskaan, että menet vaan gepsin mukaan ja oletat että kätkö on juuri siinä...
Kaverilla oli joku, en muista minkä merkkinen "tarkka" laite ja heitto oli parhaimmillaan 6-9 metriä. - ihanaloittelija
Nytpä sitten tiedän, että tää jokusien metrien heitto on ihan normaalia. Oikeastaan tämä ajatus heräsi siitä, kun itse laitan loggaukseen esim. että gepsi vei kymmenen metriä sivummalle... ja sitten seuraava loggaaja ilmoittaa, että hänen gepsinsä vei kyllä suoraan nollapisteeseen. Tällöin hävettää olla näin paljon "huonompi" kuin tuo toinen. Ja vielä pahempi: joskus kun gepsini onkin sitten vienyt ihan tarkalleen siihen kätkölle, ja ilmoitan sen tyytyväisenä loggauksessa. Niin eikös kätkön piilottaja ole vähän ajan päästä logannut huoltokäyntiä, että viilasi koordinaatteja oikeampaan suuntaan =). Silloin tulee sellainen tunne, että nyt ne kaikki luulevat minua valehtelijaksi kun menin väärillä naateilla ihan kohdalle. Heh, nämä ovat näitä aloittelijan tuntemuksia vielä.
kiitos vastaajille.Naatit pitääkin olla vähän erillään kätköstä. muuten kätkö löytyisi tosi helposti jos naatit olisivat kätkön päältä otettuja.
- ;) ;)
vapunen kirjoitti:
Naatit pitääkin olla vähän erillään kätköstä. muuten kätkö löytyisi tosi helposti jos naatit olisivat kätkön päältä otettuja.
Näin taannoin yhden kätkön, jossa n. 2 metrin päässä olevassa puussa oli sidottuna
värillinen nauha. Liekö ollut kätkön tekijän nollapiste ja purkki sitten laitettu vähän sivummalle? - yxzz
vapunen kirjoitti:
Naatit pitääkin olla vähän erillään kätköstä. muuten kätkö löytyisi tosi helposti jos naatit olisivat kätkön päältä otettuja.
Ei kätkön löytämistä pidä vaikeuttaa antamalla tahallaan väärät koordinaatit. Varmaan jotkut tekee sellaistakin, mutta se on väärin.
Varsinkin kaupunkiympäristössä Karttapaikasta on usein apua naattien tarkistamisessa, jos gepsin tarkkuus on huono heijastusten takia. - ;) ;)
yxzz kirjoitti:
Ei kätkön löytämistä pidä vaikeuttaa antamalla tahallaan väärät koordinaatit. Varmaan jotkut tekee sellaistakin, mutta se on väärin.
Varsinkin kaupunkiympäristössä Karttapaikasta on usein apua naattien tarkistamisessa, jos gepsin tarkkuus on huono heijastusten takia.Meille on kyllä riittänyt google eartin kuva esim. jonkun sillan eteläpään merenpuoleisesta päästä.
99% löytynyt pienellä etsimisellä ilman minkäänlaista gps:sää...
Monesti tuntuu, että on mukavampaakin, kun ei pääse apuvälineillä just kohteeseen.
- Col 300
Testaa tarkkuus johonkin kiintokohteeseen nimittäin kätkön asetteussakin tulee koordinaattiheittoja.
www.112.fi löytyy koordinaattipalvelu ja voit itse hakea vaikka asuintalosi jokin kulmaus ja ottaa nämä koordinaatit gps.n muistiin ja eikun kokeilemaan tarkkuutta pihalle.
Waas asetukset garminiin myös laitettava. Tarkkuus yleensä 3-6m joka on jo tarkka eli turhaa kuvitellakkaan että kätköt asettuvat 0-pisteeseen kuin sattumalta. Olen tosin näihinkin tapauksiin osunut joitain kertoja 0-1m
Vihjeenä etrexin käytössä on se, että gps mittaa vain liikkuessa missä olet eli vertaa sekunnin välein paikaasi ja laskee suuntaa miten liikut koteeseen nähden! Kartallinen gps näyttää karttakuvassa kätkön paikkaa tai siis kätkön tekijän antamaa koordinaattipistettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 972713
Jotain puuttuu
Kun en sinua näe. Et ehkä arvaisi, mutta olen arka kuin alaston koivu lehtiä vailla, talven jäljiltä, kun ajattelen sinu1042300- 912060
- 151797
Hei A, osaatko
sanoa, miksi olet ihan yhtäkkiä ilmestynyt kaveriehdotuksiini Facebookissa? Mitähän kaikkea Facebook tietää mitä minä en441711- 361686
- 781676
Persuilla ja Saksi-Riikalla meni sitten pornon levittämiseksi koko touhu.
Onko kenellekään yllätys?921612Synnittömänä syntyminen
Helluntailaisperäisillä lahkoilla on Raamatunvastainen harhausko että ihminen syntyy synnittömänä.1291467Mitä tämä tarkoittaa,
että näkyy vain viimevuotisia? Kirjoitin muutama tunti sitten viestin, onko se häipynyt avaruuteen?411284