aso täyttä puppua

lintukotomme?!

Aso asuminen on täyttä huijausta ja suuri ansa.Vastikkeet jos niitä siksi voi kutsua,kun ne nousevat kovemmin kuin vuokrat ja vuokra asunnosta pääsee helpommin eroon kuin asosta,kome kuukautta on kohtuuton aika.Aso-asumis on perseestä ja se pitäisi lailla kieltää.Se on loukku mihin ihminen houkutellaan huijaamalla röyhkeästi.

9

1125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonota ja maksa

      ASO on asumismuoto, jossa yhtyvät omistus- ja vuokra-asumisen huonot puolet.

      • ta-asumisoikeus oulu

        pienellä sijoituksella pääsimme asumaan ihan uuteen asuntoon , nykyaikainen ja oikein suunniteltu, valmistumispäivä= muuttopäivä. maksamme vastiketta vähemmän kuin naapurissa vapailla markkinoilla olevissa vuokra-asunnoissa on vuokra.jos vastike nousee niin kai se sitten nousis vuokrakin ja onko vuokra-asunnoissa ihan uusia kodinkoneita, ??? 3kuukauden irtisanomisaika on ollu ainoa miinuspuoli edellisestä asosta muuttaessamme, mutta tiesimmehän tämän nykyisen valmistumispäivän niin osasimme "pelata"n päivälleen.
        en todellakaan ole mikään asoasuntojen maksettu puolustaja, olen vaan asunu kahden eri yhtiön asunnoissa nyt viimeiset 5 vuotta... ja olen tyytyväinen asumismuotoon, jopa naapurit ovat ok persoonia. ja paikat pysyvät siistenä kun ollaan tavallaan omistusasunnoissa......


    • +++++++++++++

      Sanoisin että asumismuodoista riippumatta meitä huijataan. Näin on varsinkin pääkapunkiseudulla.
      Hirvittäviä rivitaloja joissa ei ole mitään yksityisyyttä myydään 300 000 - 400 000 €.
      Samalla rahalla saisi Amerikassa hulppean omakotitalon isolla tontilla.

      • ja pyh...

        No saahan tulla rahalla melko hulpeita omakotitaloja Suomestakin....

        Tuskimpa tuolla rahalla saa juuri mitään Amerikankaan pääkaupungista.


    • 33 kk lyhyt aika..

      ASO kodissa vuokravastike on huomattavasti pienempi kuin yksityisillä vuokramarkkinoila. Seuratkaa hintoja ja lässyttäkää vähemmän. Vuokra-asunnosta pääsee eroon 1 vuoden kuluttua.

    • Anonyymi

      Asuimme Aso Asunnossa vuodesta 1991 V 2020 Tuli taloon Viiihtyvyysremontti
      joka oli täysin Perseestä kaapitilat pienenivät niin että silloiset astiat esim, ei mahtunut kaappeihi meille sanottiin, vähentäkää astioita
      Pihaalue sotkettiin täysin ,terävät kivireunukset olivat kulkuteillä
      Kun remontti aloitettiin jouduimme pois asunnosta ja piti maksaa Remontin aikana täysi vastike vaikka emme asuneet asunnossa . Asuntosäätiö lähetti kirjeen että vastiketta ei tarvitse maksaa remontin aikana , mutta tämä oli Täysi Kusetus..
      mikä ei pitänyt paikkaansa. Älkää hyvät ihmiset hankiko Asuntosäätiön asuntoa
      Teidän rahat menevät kankkulan kaivoon , ei koskaan ollut rahaa talon kunnostustöihin, Eikä Talon lainoja lyhennetty kuin vasta 2005 luvulla

    • Anonyymi

      Huijausta? Onhan se 3kk irtisanomisaika tiedossa sopimusta tehdessä. Helsingin asuntomarkkinoilla aso on hyvinkin sopiva vaihtoehto monelle.

      Itse asun Helsingin kaupungin Haso-kämpässä lähellä keskustaa meren rannalta, yksiön vastike (17,6e/m2) on ainakin kolmanneksen pienempi kuin vastaavan vuokra. Ei mitään saumaa ostaa omaa tältä alueelta.

    • Anonyymi

      Vastikkeet ovat nousseet hurjasti viidessätoista vuodessa. Muuttaessa tämä oli selvästi edullisempi kuin vuokra-asunto, mutta vuosi vuodelta vastikkeet ovat nousseet ja nyt jo lähes samaa saa maksaa kuin vuokra-asunnosta.

      • Anonyymi

        Hasolla etelä Hgissa on edelleen edullisemmat vuokra-/vastikehinnat kuin Hekalla tai muilla vuokranantajilla. Joten ei Haso ole huijaus vaikka niin kirjoitellaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      22
      2110
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      138
      1992
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      8
      1212
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1180
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      62
      1086
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      99
      1057
    7. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      950
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      67
      931
    9. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      45
      906
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      831
    Aihe