Kuinka moni on joutunut jättämään kumppaninsa prosessiin lähtiessään? Minä olen nyt heterosuhteessa heteromiehen kanssa, joka ei hyväksyisi minua, jos lakkaisin esittämästä heteronaista. Jos lähtisin korjaamaan itseäni, menettäisin kaiken. Paitsi itseni. Vaikeaa.
Kumppani
19+9
46793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Usein joutuu valitsemaan joko itsensä tai läheisen välillä. Valheessa eläminen kyllä syö ihmistä sisältä, en suosittele.
Minulla loppui avioliitto siihen, että pakenin kotoa väkivaltaiseksi muuttunutta eksääni.
Tärkeintä on kai kuitenkin lopulta onnellisuus ja eheys. On vaikeaa olla onnellinen, kun päällä roikkuu tumma pilvi varjostamassa kaikkea hyvää. Kai sitä sitten katkeroituisi lopulta.
Hyvä, että pääsit väkivaltaisesta suhteesta.
sinulta kuultu monta kertaa ennenkin.
Pystyin lähtemään prosessiin vasta kun avioliitto oli päättynyt eroon. Väärässä roolissa eläminen rassasi kumpaakin ja paljon. Yritin liian kauan roikkua kiinni vanhassa roolissa. Ero helpotti molempia ja käytyäni prosessin läpi, elämä on nyt mallillaan. Exä on löytänyt elämänsä tahollaan.
Oli se kyllä tuhoon tuomittu suhde muutenkin.
prosessin takia, koska kaksi naista ei voi olla avioliitossa. Ei tuo vaimo kuitenkaan osoita mitään merkkejä, että olisi tästä minnekään lähdössä.
ja tiedänkin tällaisen parin ajalta ennen translakia. Mutta translain (1.1.2003-) aikana kaksi juridista naista ei voi olla avioliitossa. Sukupuolen korjaus voidaan tehdä, mutta passi jää miehen tunnukselle mikäli avioliitto halutaan säilyttää.
Toimeentulotukea laskettaessa olennaista on onko avioliitossa syntynyt lapsia. Mikäli on, on puolisollasi lesken eläke ja sinulla elatusvelvollisuus perheeseesi nähden vaikka asuisitte naisparina ilman mitään suhdetta.
" 3 §
Perhe
Tässä laissa tarkoitetaan perheellä yhteistaloudessa asuvia vanhempia, vanhemman alaikäistä lasta ja ottolasta, aviopuolisoita sekä miestä ja naista, jotka elävät avioliitonomaisissa olosuhteissa.
Toimeentulotukea myönnettäessä kaikkia perheenjäseniä pidetään toimeentulotuen saajina tuen maksamispäivästä lukien. Toimeentulotuen katsotaan jakautuvan sen saajien kesken kullekin yhtä suurena osuutena, jolleivät olosuhteet muuta osoita."
lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412
perheettömänä voitte asua yhdessä sillä kahden naisen yhteiselo ei ole avioliitonomainen suhde. Sinä tai puolisosi saa lesken eläkkeen mikäli olette olleet aviossa 5 vuotta ja menneet avioon ennen kuin jompi kumpi on täyttänyt 50 vuotta
http://www.ilmarinen.fi/Production/fi/henkiloasiakas/05_perhe-elake/02_leski/index.jsp
Jos vaimo ei ole minnekään lähdössä, ero ei ole pakollinen. Jos vaimosi antaa sinulle luvan uuden sukupuolen vahvistamiseen, avioliitto muuttuu rekisteröidyksi parisuhteeksi.
palakata venäjäntulukkii selittämmöön asia.
niin aika taitaa hoitaa, sukupuolineutraali avioliittolaki on parhaassa tapauksessa voimassa jo 2012
joten hän ei halua mitään rekisteröityä parisuhdetta. Lesbot menevät sellaiseen suhteeseen.
on muka kaksi naista voinut mennä avioon?
mutta kauan ennen translain voimaantuloa kävi vahinko. Aikaisemmin avioero oli pakollinen ennen kuin sai uuden sukupuolen merkityksi väestörekisteriin. Erään kerran kävikin niin että virkailija kirjasi uuden sukupuolen vaikka avioliitto oli voimassa. Pyynnöstä huolimatta kyseinen TS ei suostunut ottamaan avioeroa jälkikäteen ja avioliitto jäi voimaan. Avioliittoon meneminen ei ole onnistunut koskaan, koska avioliiton esteiden tutkinnassa sukupuoli olisi tarkistettu.
Nu govori shto dumajesh jesli my izmenilis nashe otnoshenije nemnoshka... vot tak. My budjem obo zhenami, horosho ili?
venäjäksi translaki niin tämä yksi voisi esittää sen vaimolleen ja välttäisi ehkäpä avioeron. Lakitekstin pääkohdat on niin lyhyet että voisi laittaa tänne kaikkien saataville venäjäksikin (englanniksi se löytyy ja ilmeisesti myös ruotsiksi).
ensimmäinen kahden naisen (tai naisen ja transmiehen) välinen avioliitto solmittiin vuonna 1712.
http://www.vantaa.fi/i_perusdokumentti.asp?path=1;218;58993;1858;1878;66330;67820
olet jos et lesbo? Heteromies kai?
että se mies tai herra on aina saatava nimimerkkiin.
No kun on niin kiva ärsyttää. Herra Hull on oikeasti naapurini, joka nukkuu nyt helteellä ilkoisillaan partsilla.
ainoastaan alentaa sinua.
avioliitto, jossa on kaksi naista?
on avioliitonomainen suhde. Avioliitonomainen suhde tarkoittaa elatusvelvollisuutta myös lapsettomissa suhteissa ja mikäli lapsia tulee on "aviomies" eli suhteen synnyttämätön osapuoli lapsen isä avioliiton nojalla (IsyysL 700/1975 2§). Avioliiton nojalla naista ei kuitenkaan kutsuta armeijaan vaan oikeusvaikutukset rajautuvat perheoikeuteen´, varallisoikeuteen ja vero- sekä sosiaalioikeuteen.
asuvasi n.400000 euron omakotitalossa ja nyt naapurillasi on parveke.
Kukahan tässä sekoilee. Mieti. Oisko sittenkin eri henkilö. Mutta jännää varmaan arvuutella, joten jatka samaan malliin.
ja kaksi palstalaista on siis naimisissa venäläisen kanssa, ei halua palkata venäjäntulkkia ja molemmat kirjoittaa identtiseen tyyliin, ettei vaimo ole lesbo ja että teitä on kiva ärsyttää.
Hullit, Suomessa niitä on viisi kappaletta, joten on aika idioottimaista paljastaa täällä olevansa Hull'n naapuri, kun kuitenkin Suomessa asut.
tosi kivaa, kun aina menee pieleen. Asun edelleen 400000 ok talossa ja minulla on 40 neliön parveke, mutta siitä ei näy naapurille.
mutta vaimoni on hetero joka ei halua olla missään liitossa lesbon kanssa. Tämä menee ilmeisesti liian vaikeaksi teidän älylliset varat huomioon-ottaen.
Tuohan on selvä tapaus, avioeropaperit vaan raastupaan ja puolen vuoden kuluttua erolle voi hakea vahvistuksen.
osoittaa sen, että jopa sinäkin älyvapaana ymmärsit sen.
siis näkyy teille, sehän se pointti oli. Tosi noloa, kun yrität esittää, ettet ole viestin kirjoittaja, vaikka selvästi olet.
tyhmä, ettei tiedä itkeäkö vai nauraa. Sinä voit olla Hull:n naapuri, mutta sinun naapurisi ainakin ovat hullun naapureita.
joten minun on hyvin vaikeaa nähdä kenenkään parvekkeille.
että osuitko oikeaan. :::))))
käynyt asuntosi ulkopuolella? Kävithän kuitenkin maistraatissa ja Venäjällä.
ole kirjoittaja, miksi vastasit?
kirjoittaja hävisi..?
joku TS mies joka nyt saa kuulla olevansa tosi tyhmä. TS mieheenhän tuo nimi Reiska viittaa.
Kyllä hän varmasti kertoo minne hävisi.
No kun en asu Suomessa niin eipä haittaa.
Suomesta?
Tää on hauskaa viestittelyä. Ihmisellä voi olla useita asuntoja, Suomessa ja ulkomailla eikä niissä voi kaikissa yhtäaikaa asua. Kirjoilla on vain yhdessä niistä, yleensä.
kun et pysty erottamaan eri kirjoittajia
liittyy asunnon ulkopuolella käyminen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8968757
nimimerkkisi oikein.