Aika ajanut ohi reilaamisen

80-90 luku

Reilaaminen oli taloudellisesti paras vaihtoehto ennen, siis 70-80-ja 90-luvun alkuun.
Aikana ennen halpalentoyhtiöitä ja internettiä.
Silloin kannatti ostaa koko Euroopan kattava junalippu, reissata aina öisin ja hakea majapaikka vasta paikanpäältä retkeilymajan jonoissa toisten reilaajien kanssa.

Nykyään, 2000-luvulla on asiat toisin. Matkajärjestelyt on helppo hoitaa itse (säästää matkatoimistojen provisiot) internetin kautta. Majoitukset voi varata etukäteen helposti netin kautta (tai pvä pari ennen kohteeseen tuloa tarkistaa paikallinen tilanne).
Mukana voi kantaa käteästi minikannettavaa tai käyttää nettikahviloita.
Matka taittuu nopeasti ja helposti lentäen halpalentoyhtiöillä, siihen voi yhdistää muutaman junamatkan paikallisjunilla.

Mutta jos itse junassa istuminen on osa matkaa, eikä ajattele niinkään taloudellisuutta, mikä ettei interrailille.

6

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bikku

      Jos pelkkää taloudellisuutta aina ajattelee on paras pysytellä kotonaan. Matkustaminen maksaa aina ja se on hintansa väärtti. Jos on fanaatikko, voi tietysti pysytellä junassa koko ajan. Mutta jos on ajatteleva itsenäinen ihminen voi vapaasti yhdistellä erilaisia matkustusmuotoja ja löytää niistä itselleen sopivimmat. Niin me teemme, käytämme halpalentoyhtiöitä ja Finnairinkin tarjouksia, liikumme Keski-Euroopassa junilla ja joskus Eurobusseillakin, joskus ajamme sinne autolla ja vaihdamme välillä matkustusmuotoa, käytämme halpoja hotelleja, hostelleja ja leirintämökkejäkin. Keskinen, kaakkoinen ja itäinen Eurooppa on tähän tarkoitukseen ehtymätön.

      • vanha reilaaja

        reilaaminenhan on junalla matkailua. ei siihen kuulu bussit tai lennot. siksi se on vanhentunut matkustuskeino. järkevä ihminen toisaan vaikka lentää ensin keski-euroopaan ja ostaa sitten junaliput erikseen. netti tekee maailmasta pienen.


      • Juna on nopea
        vanha reilaaja kirjoitti:

        reilaaminenhan on junalla matkailua. ei siihen kuulu bussit tai lennot. siksi se on vanhentunut matkustuskeino. järkevä ihminen toisaan vaikka lentää ensin keski-euroopaan ja ostaa sitten junaliput erikseen. netti tekee maailmasta pienen.

        Aikuisten reililippu (1.lk) on usein kannattava. Siirtyminen Keski-Eurooppaan toki on järkevintä lentäen. Nopea junayhteys Tallinnasta Berliiniin auttaisi suomalaisia paljon.


    • Pari pointtia

      Suomi on vähän syrjässä, eikä täältä ole kunnollista liityntää keski-eurooppalaiseen rataverkkoon. Tallinna -Berliini yhteys on tärkeä myös suomalaisille, jopa Finnairille syöttönä.

      Junan etuja ovat, että sieltä näkee maisemia, voi jättäytyä kyydistä pienelläkin paikkakunnalla ja asemat ovat keskustoissa. En sanoisi junaa vanhentuneeksi, mutta yhteyksiä Suomesta kylläkin heikoiksi.

      • Eurooppaan ja itään

        Ruotsin kautta pääsee Tanskaan, vaikkei yhteyttä voi nopeaksi kehua. Köpiksestä taas sitten onkin jo yhteyksiä, vaikka nopeat junayhteydet puuttuvatkin kokonaan Tanskasta. Hampurissa voi sitten hypätä moderniin kalustoon ja matkata pitkin Eurooppaa.

        Suomen kannalta kaksi tärkeintä nopeaa junayhteyttä ovat Tallinna - Berliini ja Helsinki - Moskova. Jos Ruotsi saa joskus yhteytensä kuntoon, niin Turku - Tukholma syöttö lentäen on kolmas tärkeä "junayhteys".


      • lento + juna
        Eurooppaan ja itään kirjoitti:

        Ruotsin kautta pääsee Tanskaan, vaikkei yhteyttä voi nopeaksi kehua. Köpiksestä taas sitten onkin jo yhteyksiä, vaikka nopeat junayhteydet puuttuvatkin kokonaan Tanskasta. Hampurissa voi sitten hypätä moderniin kalustoon ja matkata pitkin Eurooppaa.

        Suomen kannalta kaksi tärkeintä nopeaa junayhteyttä ovat Tallinna - Berliini ja Helsinki - Moskova. Jos Ruotsi saa joskus yhteytensä kuntoon, niin Turku - Tukholma syöttö lentäen on kolmas tärkeä "junayhteys".

        > Suomen kannalta kaksi tärkeintä nopeaa junayhteyttä ovat Tallinna - Berliini ja Helsinki - Moskova

        No, yritäpas lähteä Tallinnasta Berliiniin junalla, onnea matkalle. Jos saavut jollain konstilla Puolan rajalle, sitten onnistunee. Suoria yhteyksiä Tallinnasta Latviaan ja Liettuaan ei löydy, vaihtoyhteyksiakaan ei oikein saada.

        Lennetään ensin, jatketaan junalla, tämä on järkevä vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe