Haluaisin näyttelijäksi MUTTA...

jäiosu

Mulla jännittää esiintyminen. Aina kun pitää esiintyä, esim kun koulussa pitää pitää jotain pientä esitelmää niin punastun aina ja ääni saattaa väristä ja kädet täristä. Nyt oon yrittäny päästä eroon tästä, oon lukemassa Mari Aulangon Rohkeasti puhumaan : luonteva esiintyminen- kirjaa. Sekä oon päättänyt, että yritän käyttää kaikki mahdolliset tilaisuudet esiintymiseen. Syksyllä olen ajatellut aloittaa teatterin harrastamisen mutta kuitenkin pelottaa että en uskalla mennä sinne. Jos kaikki on jo paljo parempia ja muut jotenki katsoo kieroon ku oon vielä niin huono esiintyjä. Kuitenkin tiedän, että nauttisin siellä olosta kun saisin tutustua siellä oleviin ihmisiin ja saisin varmuutta esiintymiseen. Ja jos mun vanhemmat ei usko että pystyn harrastamaan teatteria kun ne on niin tottuneita mun ujouteen. Onkohan mulla mitään mahdollisuutta päästä tästä pelosta yli ja oppia eroon esim punastumisesta jne?

2

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jännitys

      Siis ihan varmasti mahdollista päästä eroon jännittämisestä, tai ainakin niin, että sinä hallitset jännittämistä eikä se sinua. Monet ammattinäyttelijätkin ovat puhuneet omasta jännittämisestään ja epävarmuudestaan varsinkin nuorempana. Nyt heistä ei voisi mitenkään sitä uskoa.

      Itsekin olen aiemmin ollut paljon ujompi ja jännittänyt esiintymistä todella paljon. Olen kuitenkin saanut paljon lisää itsevarmuutta kun olen vain mennyt esiintymistilanteisiin.

    • Rooli ja sinä

      On eri pitää esitelmää omana itsenään
      kun tehdä roolia; antaa kehosi ja äänesi "jonkun toisen käytöön." Roolityöskentely ja avoin läsnäolo tuo pian varmuutta myös arjen tilanteisiin ja omana itsenä olemiseen. Ujoissa on usein herkkyyttä, jota hyvä näyttelijä tarvitsee. Joku toinen voi olla hyvin fyysinen ja "reipas" mutta kaikki herkkyys puuttuu. Erilaisiin rooleihin kaivataan erilaisia tyyppejä.
      Kukaan ei katso kursseilla kieroon, yleensä ohjaaja puhuukin heti ekalla tunnilla lämpimän ja kannustavan ilmapiirin puolesta. Onnistumaanhan sinne on tultu. Ja ilitsemaan.
      Ilmottautumiset kursseille ovat NYT, toimi rohkeasti. Pääseehän ryhmästä pois, jos ei tunnukaan kivalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe