Hyvinkääläisillä on ns. virkapyöriä. Eikö riihimäkeläisillekin virkamiehille voisi hankkia sellaisen. Hankitaan jokaiselle oma ja vieläpä numeroitu, niin ei tule riitaa.
VIRKAPYÖRÄ
idea.....
21701
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Hommatkoon ihan ite pyöränsä!!!! Ei täs muillekaan kaupunkilaisille olla hommaamassa mitään!
Eikös niitä olekin?
Sopii kauempaa tulleille, jotka siis tulevät töihin junalla tai muulla välineellä kuin pyörällä, ja kaupungissa kulkevat työpisteiden väliä.
Kyllä oma pyörä kumminkin on parempi ja turvallisempi kun sen on oppinut hallitsemaan, joten parempi olisi hankkia säilytyspaikka, jossa voisi säilyttää omaa pyörää työpaikan lähellä.
Semmoinen kokoontaitettava trikkipyörä olisi loistava kaupungin virkamiehille, voisivat työntää sen kätevästi vaikka anukseensa. Muutaman säilytyskerran jälkeen pyörään jää ominaistuoksu, jonka perusteella joskus myös ulkosalle jätetty pyörä löytyy helposti hajuaistin avulla. Taitaa herroilla muutenkin olla silmät ummensa, jos vaikka hajuaisti toimisi.
Näin tässä yhtenä päivänä sellaisen pyörän jossa oli ohjaustankoon sen etupuolelle kiinnitetty numerosarja, jokainen numero helposti pois otettavissa ja vaihdettavissa. Lieneekö näitä riihimäkeläisten virkamiesten pyöriä sitten, vai?
SYKIATRIAN YLILÄÄKÄREILLÄ, jotka hengailevat pyörillään ympäri kaupunkia jahtaamassa toisinajattelijoita piikitettävikseen.
yhtenä päivänä Riihimäellä sellaisen harmaan miesten virkapyörän jossa oli vasemmalla ohjaustangossa numero D44.
Tuota ei kyllä kukaan usko, kun tietää kuinka vaikeaa on päästä psykiatriseen hoitoon.
Kaupunkilaiset haluavat tietää.
Nämähän lienevät verovaroin hankittuja pyöriä? Eivät ne saisi olla tabuja.
Jonkun laitoksen tai viraston rekisterissä tämäkin pyörä täytyy olla. Onko ihan huippusalaista, vai?
Vai pelottaako noin kamalasti ...
Tai sitten se on maalattu piiloon.
kuka tietää, että kenen pyörä on numroitu D44 ?
ei kukaan uskalla ilmiantaa näitä merkittyjä pyöriä.
tietää, mitä tässä kaupungissa oikein tapahtuu. Meno on kuin villissä lännessä.
klo 11:35 sunnuntaina. Nyt näkyi keskustassa 1. ihminen, tai oikeastaan 3 ihmistä, sillä nainen veti pulkassa kahta lasta.
Huhhuh tätä hurjaa menoa! Mitä vielä tapahtuukaan tänään.
Keskiruokasen pyörä,katellaas kun se opettelee ajamaan sillä.Toivottavasti ei satuta itseään
hyvinkäällä ei tarvita mitään virkapyöriä,ei ne käytä niitä kuitenkaan,tuodaan ne Riihimäelle,jos kierrätyksestäkään ei saa ilmaiseksi
Kevät tulee taas koht`sillään.Joko niitä virkapyöriä on alkanut näkymään Riihimäellä.Nyt niille luulis löytyvän käyttöä,kun ei tartte ajella Lopelle ja Hausjärvelle asti.
Koko talven olen ajanut pyörällä, mutta juuri nyt en aja, koska on liukasta.
Minäpäs olen ajanut kans,eikä ole liukasta :Vähällä harjoittelullako olet liikenteessä