Korvassa vikaa

vitsimestari

Vanha, lähes kuuro Ensio meni lääkärille valittamaan virtsaamisvaivojaan. Koska hän oli vielä sitä ikäluokkaa että lääkärin puoleen käännyttiin vasta kun oli pakko, ei hän myöskään oikein tiennyt miten terveyskeskuksessa olisi pitänyt käyttäytyä. Niinpä, kun Ensio meni ilmoittautumaan, hän ensi töikseen huusi lasin takana istuvalle hoitajalle: - KUN MULTA EI TAHRO ENÄÄ KUSTA TULLA!

Hoitaja kiirehti torumaan vanhaa miestä: - Hys hys, hiljempaa. Ajatelkaa nyt vähän, täällä on muitakin ihmisiä paikalla. Ettehän te tohtorillekaan voi tuolla lailla asiaanne ilmaista.

- JAA! NO MITENKÄ MUN SITTEN PITÄIS NIINKUN SILLE TOHTORILLE PUHUA?!, mölisi Ensio hoitajan korvaan.

- Teidän pitää ilmaista asianne sillä lailla hienosti ja sivistyneesti, esimerkiksi että teillä on korva kipeä ja sitä rataa.

Ensio meni odottamaan vuoroaan, ja kohta lääkäri käskikin hänet sisään.

- No mitäs vaivaa vanhalla isännällä on?, aloitti lääkäri.

- NO MULLA ON KORVA KIPPEE JA SITÄ RATAA!, huusi Ensio.

- Jaha, jaha. Ja mitenkä se vaiva ilmenee?

- NO KUM MÄÄ EN VOI ENNÄÄ KUSTA!

2

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulemani lääkärivitsi tätäh mennessä.

    • diibis

      Juu ja kun tota sattuu oikeasti ;) Hyvät vitsit sulla ramipussinen - enimmäkseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4215
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      115
      2546
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1078
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      208
      1011
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      952
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      911
    7. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      884
    8. 36
      846
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      120
      836
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      802
    Aihe