Australianpaimenkoirasta kokemuksia

Aahajo

Voisiko joku Aussieista paljon tietävä kertoa enemmän tästä kyseisen rodun vartioimisvietistä? Miten se näkyy käyttäytymisessä, onko helppo koulutuksella rajoittaa? Rotu vaikuttaa muuten kovastikin sopivalta, mutta vartioimisvietti mietityttää. Koira tulisi Lk. collie kaverinaan asustelemaan kerros- tai rivitalossa. Harrastuskaveriksi agilityyn ja tokoon ym.

1

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haukkumaton aussie

      Heippa. Mitä noihin ausseihin tulee, niin se haukkuherkkyys vaihtelee hyvin paljon eri yksilöillä. Minun aussini on kohtalaisen vartioviettinen, ja suojelee minua herkästi ulkona (ei siis ole remmirähisijä), mutta ei kotona ikinä hauku. Ei kertakaikkiaan ikinä. Joskus vähän kissanhiekkalaatikolle kiukutteli, kun ei saanut upotettua hampaitaan siihen, mutta ei ikinä vahtihaukkua. Veikkaisin, että vaikka toiset rodut ovat haukkuherkempiä kuin toiset, niin paljon on merkitystä myös kasvatuksella. Jos hierarkia-asetelmat on kunnossa ja pentu huolellisesti sosiaalistettu pikkupennusta pitäen, niin sillä ei pitäisi olla tarvetta olla koko ajan varuillaan. Jos se voi luottaa siihen, että omistaja kertoo kyllä jos pitää reagoida, niin silloin se voi kaikessa rauhassa puuhailla omiaan. En muutenkaan lähestyisi käytösongelmia niin kapea-alaisesti, kuin että kuinka voi hillitä koiran haukkumista, sillä nuo asiat ovat aina yhteydessä suurempiin kokonaisuuksiin. Koiran omistajana tiedät sen varmasti, mutta etenkin jos aussia harkitsee, niin kannattaa positiiviseen vahvistamiseen perustuvaan kokonaisvaltaiseen koulutukseen perehtyä huolella, se kun on enemmän elämäntapa, kuin yksittäinen temppu. Aussi ei ole helpoin mahdollinen koira, mutta oikeissa käsissä aivan mahtava, ja vastaus kysymykseen: viettejähän ei voi juurikaan rajoittaa, mutta niiden ilmenemistä voi jalostaa haluttuun suuntaan. Rotu on kyllä vartiointiviettinen, mutta reilulla johtajalla se pysyy hyvin hanskassa. Tosi tervepäinen rotu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1353
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1295
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe