Miten toimia kun Word ilmoittaa että dokumentissa on niin paljon virheitä että siitä ei voi tarkistaa kielioppia ja väärinkirjoituksia.
Minulla on haastattelumateriaalia johon on tarkoitus tehdä tulkintoja samaan dokumenttiin, mutta on aika ärsyttävää että word ei voi tarkistaa kirjoitusvirheitä?
Onko mahdollista jostakin suurentaan esimerkiksi dokumentin kokoa minkä word oikeikirjoitus vielä tarkistaisi? nyt dokumentin koko missä Word:n tarkistus loppuu on n. 150 kt, eli ei mikään kovin iso ja ainoastaan tekstiä.
Vai onko ainoa tapa tehdä kaksi erillistä dokumenttia, jossa toisessa on haastattelut ja toisessa kommentit.
Word:n työkaluissa on kieliasun tarkistus mutta se menee sana kerrallaan ja on oikeastaan varsin hankala käyttää. Tuo automaattinen tarkistus, samalla kun kirjoitaa olisi paljon helpompi juttu.
Kieliasun korjaus?
4
432
Vastaukset
- muuan mies
Kieliasun tarkistuksen voi määritellä vaan osaan tekstiä: sitä mukaa kun olet saanut tekstin lopulliseen asuun maalaa se ja määrittele, että että sillä osalla ei kieliasua tarkisteta. Tai määrittele haastatteluosat ei-tarkistettaviksi, jos haluat säilyttää ne sellaisena kuin asianomainen on sen sanonut.
- problema
Kyllä tuota kanssa harkitsin mutta tekstissä on niin pahasti sekaisin kommenttia ja haastattelumateriaalia että tulee ihan järkyttävä homma kun melkein joka toinen lause olisi ei tarkistettava ja tarkistettava.
Sain tuossa toisaalta tietää että tuo Word kieliasun tarkistusjuttun koko on mikkisoftalla määritelty siten että on käytettävissä olevaan muistiin sidottu.
Joten sen kanssa on vaan tultava toimeen...;(((( - muuan mies
problema kirjoitti:
Kyllä tuota kanssa harkitsin mutta tekstissä on niin pahasti sekaisin kommenttia ja haastattelumateriaalia että tulee ihan järkyttävä homma kun melkein joka toinen lause olisi ei tarkistettava ja tarkistettava.
Sain tuossa toisaalta tietää että tuo Word kieliasun tarkistusjuttun koko on mikkisoftalla määritelty siten että on käytettävissä olevaan muistiin sidottu.
Joten sen kanssa on vaan tultava toimeen...;((((Tee omat tyylit haastateltavien tekstille ja omallesi. Tyyliin liittyy myös kieliasun korjaus.
- promlema
muuan mies kirjoitti:
Tee omat tyylit haastateltavien tekstille ja omallesi. Tyyliin liittyy myös kieliasun korjaus.
Tämä tyyli juttu olisi voinnut olla ratkaisu, jos sen olisi älynnyt tehdä heti alussa. Mutta nyt se on kyllä myöhäistä kun materiaalia on käsitelty niin paljon että olisi ihan sikamainen homma muutta lähes jokainen lause erikseen omalle tyylilleen. Tämä koska samassa kappaleessa voi olla sekä kommentja että haastattelumateriaalia, ja joskun sitä on myös samassa lauseessa, joten tuo tyyli homma ei siinä varmaakaan toimi.
Eli kyllä tuo koko dokun keiliasun tarkistusjuttu on ainoa mahdollinen.
Nyt ratkaisin tämän sillä tavalla että pilkoin dokumenttiin niin pieniin palasiin että kieliasun tarkistus toimii. Oli tehtävä kokonaan uudet dokut että toimii, vanhaa sitä ei enää saa toimimaan kun on kerran sieltä otettu winskin toimesta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877