Miten olisi puhdasta ilmaa Venäjälle

Nyt Moskovan lähellä palavat metsät työntää tänne pienhiukkasia, hengityssairaiden ulkoilu on kielletty täällä Hgin seudulla, savun hajua oli jo eilen täällä.
Olisiko lähetettävä takasin jollain puhaltimella sinne mistä se savu tulee?
Nyt olisi Medvedevin vierailun ajankohta parahultasineen.
7127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mikä siinä on että niin suuri ja mahtava maa, eikö kalustoa ole noihin paloihin vai tahtoako puuttuu?
Kyllä siitä haloo nousisi jos ne palojätteet ja pienhiukkaset menisi sinne suuntaan mikäli meillä Suomessa olisi nuo palot.
Eilen päivällä oli kitkerää hajua ja ilma oli jotenkin samea, sitten alkoi reipas eteläsuuntainen tuuli ja se hajoitti tuon ilmamassan.

Äänestä
  • Halonen torumaan Medskua!
    Kiviniemi Putinia!
    Lehdistömme ryhtyköön parjauskampanjaan!

    Ottaisimme oppia koska paljon vähemmästäkin itänaapuri keksii meuhkaamisen aiheita.

    Äänestä

  • Tepposet kirjoitti:

    Halonen torumaan Medskua!
    Kiviniemi Putinia!
    Lehdistömme ryhtyköön parjauskampanjaan!

    Ottaisimme oppia koska paljon vähemmästäkin itänaapuri keksii meuhkaamisen aiheita.

    ja antibioottilihamme ulos taloudestaan.

    Tuosta antibioottijäämien lihassa, ovat ihan oikeassa. Harva on nähnyt niinkuin minä, jolla lypsykarjaa on ollut, kuinka haluttomia emännät/isännät ovat kaatamaan neljän päivän maidot pellolle, lehmän antibioottikuurin(utaretulehdus) jälkeen. Ymmärtämättömyydessään juottavat sen mieleluimmin vasikoilleen, jolloin jäämiä syntyy lihaan.

    Sain tosissani "tapella":D ettei tilallamme niin tehty, koska ravintoketjussa se siirtyy ihmiseen. Sittenpä kierre vahvimpiin ja vahvimpiin antib. on valmis!

    Tärkeämpää kuin ymmärretään ajatellakaan.

    Äänestä

Sinisen harmaa savu-usva on peittanyt tienoota jo monta päivää, tiedotetaan "Moskovan lähistöllä olevista metsäpaloista", voihan niinkin olla. Näillä kulmilla asuvana muistelen pari vuotta sitten ollutta "metsäpalo"sarjaa Kannaksen seuduilla, kuinkas sitten kävikään jostakin tihkui tietoa, siellä palavat Pietarin ja Viipurin alueen kaatopaikat, pienien metsäpalojen seurana.

Tällaiset ilman saastuttajat pitäisi ottaa luokille, miten juuri on mahdollista että tavanomaisesti heinäkuiden aikana moiset savut saastuttavaat alueita. Helpoin tapa päästä' kaatopaikkojen ylikapasiteetista eroon polttaa ne, välittämättä savuhaitoista, onhan se halvempaa kuin kemikaaleilla hävittäminen. Onko nyt niin että hukumme saasteisiin nimenomaan kaatopaikkajätöksien aiheuttamiin ilmansaasteisiin.

Äänestä
  • Olen tässä jo muutaman päivän ajan seuraillut tuota meren yllä on ollut selvemmin nähtävissä tuo väri "sinertävän samean kukertava".
    Kyllä se kitkerä savun hajukin on tuntunut hengityksessä, ei ihme jos hengityselinsairailla on ollut hankalaa.
    Nuo suuret metsäpalot ovat jokakesäisiä naapurimaassamme, niistä on sitten aina tänne suuntaan tullut nuo savut ja hajut.
    Kaipa se on niin että noin suuressa maassa on metsiäkin sen verran ettei sammutuksista välitetä, muistan sellaisenkin tiedän rajan lähi maastossa, ei tehty mitään että paloa olisi sammutettu.

    Äänestä

Tuontikielto voimaan.

Äänestä
  • Niin kauan aikaa ei ruokakuormat starttaa kun savua lähettävät, olisko ideaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


1418 kirjoitti:

Nyt Moskovan lähellä palavat metsät työntää tänne pienhiukkasia, hengityssairaiden ulkoilu on kielletty täällä Hgin seudulla, savun hajua oli jo eilen täällä.
Olisiko lähetettävä takasin jollain puhaltimella sinne mistä se savu tulee?
Nyt olisi Medvedevin vierailun ajankohta parahultasineen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu