Huhhuh.. johan on Aulalla tulot!!

Nimi Tulot yht. Vero%
1. Aula Maria Kaisa lapsiasiainvaltuutettu 76 973 € 40
http://www.iltasanomat.fi/verotiedot/2008/kategoria.asp?katid=11

Mistähän hyvästä tuollaiset tulot??
6195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

keskustalaisesta politiikasta, mennä naimisiin ja perustaa perheen. Varmaan silloin katsottiin taulukosta, paljonko pitäisi kuukausitulojen olla ja siitä vaan...

Äänestä
  • kun ei ole virkavelvollisuuttaan hoitanut Suomen lakien mukaisesti eikä YK:N ja Eu:n sopimuksien mukaisesti!

    Äänestä

Siis minkä lasten aseman ja oikeuksien edistäjä??? Taitaa enemmänkin olla huostaan tehtailun edistäjä..

"Lisäksi arvioidaan lapsiasiavaltuutettu -instituution
merkitystä lapsen aseman ja oikeuksien edistäjänä."

KUKA LASTA KASVATTAA? – Lapsen oikeus kasvatukseen.
Aalto-sali (Väinönkatu 7) Jyväskylä
Lapsiasiavaltuutetun juhlaseminaarissa tarkastellaan lapsen oikeutta kasvatukseen ja
aikuisten jaettua kasvatusvastuuta eri kasvattajaroolien ja toimijoiden näkökulmasta.
Seminaarissa arvioidaan nykyistä suomalaista kasvatuskäsitystä ja etsitään aineksia
uuden kulttuurin kehittämiseen. Lisäksi arvioidaan lapsiasiavaltuutettu -instituution
merkitystä lapsen aseman ja oikeuksien edistäjänä. Tarkoituksena on aloittaa
pidempiaikainen keskustelu suomalaisen kasvatuskulttuurin muutostarpeista.


http://www.lapsiasia.fi/c/document_library/get_file?p_l_id=52437&folderId=1237621&name=DLFE-11765.pdf

Äänestä
  • virka perustettiin siksi, koska ulkomailta alkoi tulla liikaa ihmettelyjä suurista huostaanottoluvuista.

    Ulkomaat alkoivat liikaa epäillä suomalaislasten kohdalla ihmisoikeuksien toteutumista, koska kuka tahansa ymmärtää sen, että eivät tällaiset määrät huostaanottoja pienessä maassa voi olla lain mukaan tehtyjä.

    Siksi perustettiin lapsiasiamiehen virka, koska hänen tehtävänään on valvoa lasten oikeuksien toteutumista. Mutta eihän se ole mahdollista, koska Aula ei puutu yksittäistapauksiin, vaikka kokonaisuus koostuu yksittäistapauksista. Rikokset eivät tule koskaan esille niin kauan, kun ei puututa yksittäistapauksiin!

    Väen väkisin tulee mieleen, että minkä ihmeen takia yhdenkään henkirikoksen yhteydessä tehdään rikospaikkatutkintaa tai yleensä yhtään puututaan koko asiaan, koska sehän on vain yksi surkea yksittäistapaus koko väkivaltarikosten suuressa kirjossa? Noin kaikkiin rikoksiin pitäisi suhtautua, koska lastensuojelussa tapahtuneisiin rikoksiin ei puututa kun niitä pidetään vain yksittäistapauksina. Täysin järjetön asenne!

    Äänestä

leukojen louskutuksesta? Aika kova palkka valehtelusta ja peittelystä.

Kyllä aika moni lähtisi jo pienemmällä rahalla virkaan kun ei tarvitsisi tehdä muuta kuin hokea "Me emme puutu yksittäistapauksiin." Se hänen pääasiallinen työnkuvansa on näyttänyt viime kuukausinakin olevan.

Kertokaa, mitä konkreettista hän oikeasti on saanut aikaan lasten hyväksi.
Ei varmasti tule kertomuksia, koska ei ole aikaansaannoksiakaan.

Äänestä
  • nyt kyllä maksetaan tyhjästä. Aula poliitikkonakin oli mitäänsanomaton peesaaja. Ehkä siksi sai paikan, kun ei vastustanut mitään eikä ottanut kantaa asioihin. Oli "mukava mies", oikein hyvä-veli-järjestelmän ihanne tapaus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huuhhuhhuhhuuh! kirjoitti:

Nimi Tulot yht. Vero%
1. Aula Maria Kaisa lapsiasiainvaltuutettu 76 973 € 40
http://www.iltasanomat.fi/verotiedot/2008/kategoria.asp?katid=11

Mistähän hyvästä tuollaiset tulot??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu