Keyboard

Elikä saako tuota macin mahavaa erillistä näppäimistöä windowsiin? tai siis toimiiko se?
5468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eihän se ole kuin näppäimistö- Tökkää kiinni ja kato miten toimii, mun käsittääkseni ihan normaalisti. Ikinä ei ole ollut ongelmia minkään näppiksen kanssa, ei ne tarvi mitään ajureita erikseen. Sama asia jonkin hiiren tai näytön kanssa. Aikanaan mäkki koitti jotain elvistellä erikoisen näyttöjohdon kanssa, mitä ei suoraan saanut tavalliseen tietokoneeseen. Naurettavaa hommaa. Mäkeit on ihan samanlaisia koneita kuin kaikki muutkin, omituinen käyttöjärjestelmä ja eri ulkonäkö, mutta osat tulee samoilta liukuhihnoilta kuin kaikkiin muihinkin koneisiin. Alihankintana jostain intiasta.

Äänestä
  • > Aikanaan mäkki koitti jotain elvistellä erikoisen näyttöjohdon kanssa, mitä ei suoraan saanut tavalliseen tietokoneeseen.

    Se oli ADB(Apple Desktop Bus)-väylä, johon sai useita laitteita peräkkäin kuten esim. hiiren… Sen avulla kone voitiin myös käynnistää näppäimistöstä. Kuinkas PCn sarjaportilla?
    http://fi.wikipedia.org/wiki/ADB_(tietotekniikka)
    Silloin ei USBtä vielä ollut…

    PS
    Milloinkahan kansa oppii, että "Mäkki" on se kone ja Apple on sen valmistaja — eikä päinvastoin…

    Äänestä

  • Mäkkihöperö kirjoitti:

    > Aikanaan mäkki koitti jotain elvistellä erikoisen näyttöjohdon kanssa, mitä ei suoraan saanut tavalliseen tietokoneeseen.

    Se oli ADB(Apple Desktop Bus)-väylä, johon sai useita laitteita peräkkäin kuten esim. hiiren… Sen avulla kone voitiin myös käynnistää näppäimistöstä. Kuinkas PCn sarjaportilla?
    http://fi.wikipedia.org/wiki/ADB_(tietotekniikka)
    Silloin ei USBtä vielä ollut…

    PS
    Milloinkahan kansa oppii, että "Mäkki" on se kone ja Apple on sen valmistaja — eikä päinvastoin…

    Huomasinpa vasta että viitattiinkin näyttöjohtoon eikä näppäimistöön, jota alkuperäinen kysymys koski…
    No, sen näyttöjohdon avulla Mac tunnisti näytön ilman vaivalloisia virittelyjä tai muita ajuriasennuksia.

    Äänestä

jonkun tuttavasi näppistä ensin, tai käy Gigantissta tai Verkkokaupassa tai jossain muussa Macejä myyvässä liikkeessä ja pyydä myyjältä lupaa kokeilla siellä Liittää Applen alunäppis johhonkin Winkkarikoneeseen.
Todennäköisesti mikään muu ei eroa, kuin että Windows-näppäimenä toimii cmd-näppäin (sanavälin molemmin puolin)

Äänestä

Oletko ihan varma, että yleensä tarvitset minkäänlaista näppäimistöä?

Erittäin harvoin näkee noin lyhyessä tekstissä noin valtavasti kirjoitusvirheitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaiko? kirjoitti:

Elikä saako tuota macin mahavaa erillistä näppäimistöä windowsiin? tai siis toimiiko se?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu