oikeus turva

elleriina

Onko sellaista Suomen kansalaisella olemassa ulkomailla? Serkkuni sai tyrmäystippoja ehkä aluksi Tallinnan suuressa ja arvostetussa hotellissa, tai sitten hänen käsissä olevissa injektio neuloista jotka todettiin lääkärin tarkastuksessa seuraavana päivänä Suomessa.Miehet poistuvat hotellista aamulla klo 4 tupakan ostoon, ei humalassa, mutta 3 olutta nauttituna kadun kulmaan hotellin vieressä olevaan kauppaan, seuraava havainto päivällä klo 14, missä olemme? Yksin, ei kaveria,kaikki tallessa, mutta pää kumman raskas, sitten puhelin auki, se oli jostain kumman syystä suljettu yön aikana, ja kun sain yhteyden Suomeen ja luottokuntaan tililtäni oli viety 20.000 euroa,kuka vei ja missä,ei mitään havaintoa.Edellämainittu tapaus sattui 2delle kaverukselle,sama tilanne molemmilla, ei pinkoodia lompakossa, eikä missään muuallakaan ,ei humalassa,eikä muussakaan huumeissa, ainoastaan tupakan tuska vei heidät kadulle hotellin kulmalle aamuyöstä kun hotellin kaikki pisteet kiinni respaa lukuun ottamatta. Kuka korvaa?? Eikö meille tullut juuri tänä keväänä uusi laki joka olisi turvana jos joutuu rikoksen uhriksi??Kaikki ,niin lääkärin todistukset ja rikos ilmoitus tukee rikoksen uhriksi joutumista. Onko kenelläkään tietoa saako koskaan rahansa takaisin, ja miten?Ystävällisin toivein, vastaisiko joku?

2

700

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Caballo

      ...menee.
      Rikokset tutkitaan aina siellä, missä ne ovat sattuneetkin. Rikosta ei ryhdytä Suomessa tutkimaan, vaan Suomen poliisi toimittaa sen Viroon.
      Jos joutuu väkivaltarikoksen uhriksi Suomessa, niin valtion varoista maksetaan uhrille kyllä korvauksia. Ulkomailla tapahtuneita ei Suomessa korvaa muu, kuin matkavakuutus, jos sekään.
      Vähän siltä näyttää, että oppirahat tuli nyt maksetuksi.

    • ai ai, miks

      ai ai, miks sillä serkulla oli niitä injektioneuloja käsissään. aika konkari, jos huomasi ne vasta suomessa lääkärintarkastuksessa. "hups, mistähän mulla jäi nää injektioneulat käteen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1872
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      508
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      495
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      491
    Aihe