Onko sellaista Suomen kansalaisella olemassa ulkomailla? Serkkuni sai tyrmäystippoja ehkä aluksi Tallinnan suuressa ja arvostetussa hotellissa, tai sitten hänen käsissä olevissa injektio neuloista jotka todettiin lääkärin tarkastuksessa seuraavana päivänä Suomessa.Miehet poistuvat hotellista aamulla klo 4 tupakan ostoon, ei humalassa, mutta 3 olutta nauttituna kadun kulmaan hotellin vieressä olevaan kauppaan, seuraava havainto päivällä klo 14, missä olemme? Yksin, ei kaveria,kaikki tallessa, mutta pää kumman raskas, sitten puhelin auki, se oli jostain kumman syystä suljettu yön aikana, ja kun sain yhteyden Suomeen ja luottokuntaan tililtäni oli viety 20.000 euroa,kuka vei ja missä,ei mitään havaintoa.Edellämainittu tapaus sattui 2delle kaverukselle,sama tilanne molemmilla, ei pinkoodia lompakossa, eikä missään muuallakaan ,ei humalassa,eikä muussakaan huumeissa, ainoastaan tupakan tuska vei heidät kadulle hotellin kulmalle aamuyöstä kun hotellin kaikki pisteet kiinni respaa lukuun ottamatta. Kuka korvaa?? Eikö meille tullut juuri tänä keväänä uusi laki joka olisi turvana jos joutuu rikoksen uhriksi??Kaikki ,niin lääkärin todistukset ja rikos ilmoitus tukee rikoksen uhriksi joutumista. Onko kenelläkään tietoa saako koskaan rahansa takaisin, ja miten?Ystävällisin toivein, vastaisiko joku?
oikeus turva
2
699
Vastaukset
- El Caballo
...menee.
Rikokset tutkitaan aina siellä, missä ne ovat sattuneetkin. Rikosta ei ryhdytä Suomessa tutkimaan, vaan Suomen poliisi toimittaa sen Viroon.
Jos joutuu väkivaltarikoksen uhriksi Suomessa, niin valtion varoista maksetaan uhrille kyllä korvauksia. Ulkomailla tapahtuneita ei Suomessa korvaa muu, kuin matkavakuutus, jos sekään.
Vähän siltä näyttää, että oppirahat tuli nyt maksetuksi. - ai ai, miks
ai ai, miks sillä serkulla oli niitä injektioneuloja käsissään. aika konkari, jos huomasi ne vasta suomessa lääkärintarkastuksessa. "hups, mistähän mulla jäi nää injektioneulat käteen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2413209
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?332940Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342168Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari272085Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa661955Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo821740Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh331604Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1211477Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr471400Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http421263