oikeus turva

elleriina

Onko sellaista Suomen kansalaisella olemassa ulkomailla? Serkkuni sai tyrmäystippoja ehkä aluksi Tallinnan suuressa ja arvostetussa hotellissa, tai sitten hänen käsissä olevissa injektio neuloista jotka todettiin lääkärin tarkastuksessa seuraavana päivänä Suomessa.Miehet poistuvat hotellista aamulla klo 4 tupakan ostoon, ei humalassa, mutta 3 olutta nauttituna kadun kulmaan hotellin vieressä olevaan kauppaan, seuraava havainto päivällä klo 14, missä olemme? Yksin, ei kaveria,kaikki tallessa, mutta pää kumman raskas, sitten puhelin auki, se oli jostain kumman syystä suljettu yön aikana, ja kun sain yhteyden Suomeen ja luottokuntaan tililtäni oli viety 20.000 euroa,kuka vei ja missä,ei mitään havaintoa.Edellämainittu tapaus sattui 2delle kaverukselle,sama tilanne molemmilla, ei pinkoodia lompakossa, eikä missään muuallakaan ,ei humalassa,eikä muussakaan huumeissa, ainoastaan tupakan tuska vei heidät kadulle hotellin kulmalle aamuyöstä kun hotellin kaikki pisteet kiinni respaa lukuun ottamatta. Kuka korvaa?? Eikö meille tullut juuri tänä keväänä uusi laki joka olisi turvana jos joutuu rikoksen uhriksi??Kaikki ,niin lääkärin todistukset ja rikos ilmoitus tukee rikoksen uhriksi joutumista. Onko kenelläkään tietoa saako koskaan rahansa takaisin, ja miten?Ystävällisin toivein, vastaisiko joku?

2

700

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Caballo

      ...menee.
      Rikokset tutkitaan aina siellä, missä ne ovat sattuneetkin. Rikosta ei ryhdytä Suomessa tutkimaan, vaan Suomen poliisi toimittaa sen Viroon.
      Jos joutuu väkivaltarikoksen uhriksi Suomessa, niin valtion varoista maksetaan uhrille kyllä korvauksia. Ulkomailla tapahtuneita ei Suomessa korvaa muu, kuin matkavakuutus, jos sekään.
      Vähän siltä näyttää, että oppirahat tuli nyt maksetuksi.

    • ai ai, miks

      ai ai, miks sillä serkulla oli niitä injektioneuloja käsissään. aika konkari, jos huomasi ne vasta suomessa lääkärintarkastuksessa. "hups, mistähän mulla jäi nää injektioneulat käteen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1253
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      857
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      824
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      685
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      619
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    9. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      67
      571
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      449
      554
    Aihe