oikeus turva

elleriina

Onko sellaista Suomen kansalaisella olemassa ulkomailla? Serkkuni sai tyrmäystippoja ehkä aluksi Tallinnan suuressa ja arvostetussa hotellissa, tai sitten hänen käsissä olevissa injektio neuloista jotka todettiin lääkärin tarkastuksessa seuraavana päivänä Suomessa.Miehet poistuvat hotellista aamulla klo 4 tupakan ostoon, ei humalassa, mutta 3 olutta nauttituna kadun kulmaan hotellin vieressä olevaan kauppaan, seuraava havainto päivällä klo 14, missä olemme? Yksin, ei kaveria,kaikki tallessa, mutta pää kumman raskas, sitten puhelin auki, se oli jostain kumman syystä suljettu yön aikana, ja kun sain yhteyden Suomeen ja luottokuntaan tililtäni oli viety 20.000 euroa,kuka vei ja missä,ei mitään havaintoa.Edellämainittu tapaus sattui 2delle kaverukselle,sama tilanne molemmilla, ei pinkoodia lompakossa, eikä missään muuallakaan ,ei humalassa,eikä muussakaan huumeissa, ainoastaan tupakan tuska vei heidät kadulle hotellin kulmalle aamuyöstä kun hotellin kaikki pisteet kiinni respaa lukuun ottamatta. Kuka korvaa?? Eikö meille tullut juuri tänä keväänä uusi laki joka olisi turvana jos joutuu rikoksen uhriksi??Kaikki ,niin lääkärin todistukset ja rikos ilmoitus tukee rikoksen uhriksi joutumista. Onko kenelläkään tietoa saako koskaan rahansa takaisin, ja miten?Ystävällisin toivein, vastaisiko joku?

2

700

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Caballo

      ...menee.
      Rikokset tutkitaan aina siellä, missä ne ovat sattuneetkin. Rikosta ei ryhdytä Suomessa tutkimaan, vaan Suomen poliisi toimittaa sen Viroon.
      Jos joutuu väkivaltarikoksen uhriksi Suomessa, niin valtion varoista maksetaan uhrille kyllä korvauksia. Ulkomailla tapahtuneita ei Suomessa korvaa muu, kuin matkavakuutus, jos sekään.
      Vähän siltä näyttää, että oppirahat tuli nyt maksetuksi.

    • ai ai, miks

      ai ai, miks sillä serkulla oli niitä injektioneuloja käsissään. aika konkari, jos huomasi ne vasta suomessa lääkärintarkastuksessa. "hups, mistähän mulla jäi nää injektioneulat käteen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1502
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      64
      921
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      647
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      44
      587
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      541
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      531
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      525
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      501
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      469
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      419
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      409
    Aihe