oikeus turva

elleriina

Onko sellaista Suomen kansalaisella olemassa ulkomailla? Serkkuni sai tyrmäystippoja ehkä aluksi Tallinnan suuressa ja arvostetussa hotellissa, tai sitten hänen käsissä olevissa injektio neuloista jotka todettiin lääkärin tarkastuksessa seuraavana päivänä Suomessa.Miehet poistuvat hotellista aamulla klo 4 tupakan ostoon, ei humalassa, mutta 3 olutta nauttituna kadun kulmaan hotellin vieressä olevaan kauppaan, seuraava havainto päivällä klo 14, missä olemme? Yksin, ei kaveria,kaikki tallessa, mutta pää kumman raskas, sitten puhelin auki, se oli jostain kumman syystä suljettu yön aikana, ja kun sain yhteyden Suomeen ja luottokuntaan tililtäni oli viety 20.000 euroa,kuka vei ja missä,ei mitään havaintoa.Edellämainittu tapaus sattui 2delle kaverukselle,sama tilanne molemmilla, ei pinkoodia lompakossa, eikä missään muuallakaan ,ei humalassa,eikä muussakaan huumeissa, ainoastaan tupakan tuska vei heidät kadulle hotellin kulmalle aamuyöstä kun hotellin kaikki pisteet kiinni respaa lukuun ottamatta. Kuka korvaa?? Eikö meille tullut juuri tänä keväänä uusi laki joka olisi turvana jos joutuu rikoksen uhriksi??Kaikki ,niin lääkärin todistukset ja rikos ilmoitus tukee rikoksen uhriksi joutumista. Onko kenelläkään tietoa saako koskaan rahansa takaisin, ja miten?Ystävällisin toivein, vastaisiko joku?

2

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Caballo

      ...menee.
      Rikokset tutkitaan aina siellä, missä ne ovat sattuneetkin. Rikosta ei ryhdytä Suomessa tutkimaan, vaan Suomen poliisi toimittaa sen Viroon.
      Jos joutuu väkivaltarikoksen uhriksi Suomessa, niin valtion varoista maksetaan uhrille kyllä korvauksia. Ulkomailla tapahtuneita ei Suomessa korvaa muu, kuin matkavakuutus, jos sekään.
      Vähän siltä näyttää, että oppirahat tuli nyt maksetuksi.

    • ai ai, miks

      ai ai, miks sillä serkulla oli niitä injektioneuloja käsissään. aika konkari, jos huomasi ne vasta suomessa lääkärintarkastuksessa. "hups, mistähän mulla jäi nää injektioneulat käteen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      42
      2818
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      62
      2177
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      2006
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      92
      1851
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1664
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      64
      1295
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      125
      1235
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      166
      1215
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      1155
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      1143
    Aihe