siviilivihkiminen

oh no

haluaisin kuulla kokemuksia maistraatissa naimisiin menneiltä. olin siis luullut, että maistraatissa niin halutessaan selviää vain allekirjoittamalla tarvittavat paperit, mutta eilen järytyksekseni luin netistä tuon vihkikaavan. onko tuosta joustamisen varaa vai onko siis pakko todellakin kuunnella vihkijän löpinöitä siitä, kuinka avioliitto on perheen perustamista varten ja solmitaan yhteiskunnan jatkuvuuden takia. oksettavaa.

menen naimisiin, koska rakastan miestäni. en halua lapsia. en edes pidä lapsista. auttaako tässä muu kuin antaa löpinöitten mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos? aika irvokasta tuo yhteiskunnan jatkuvuus (tällähän viitataan ilmiselvästi lisääntymiseen) esim. parien kohdalla, jotka eivät voi saada lapsia tai vaikka jos naimisiin on menossa eläkeläispariskunta.

parisuhteen rekisteröinnissä riittää allekirjotukset, mutta avioliiton solmimisessa ilmeisesti ei. en muutenkaan halua kuunnella minkään vieraan ihmisen jauhantaa siitä, kuinka nyt ollanaan tasavertaisia ja kuinka kuuluu rakastaa jne. totta kai näin on, mutta ei se asia kuullu muille kuin meille.

tähänki varmana satelee kommentteja tyylin "jos on noin vaikeeta ni älä mene naimisiin". mutta kyllä s etosiaan on ällöttävää kuunnella puhetta, jossa automaattisesti oletuksena on lisääntyminen parisuhteessa. inhottaa tän yhteiskunnan heteronormatiivisuus (= kaikki on heteroita ja heterot tekee lapsia).

5

997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kahdesti kokenut

      Vihkikaava on se mikä se on, sen yhteyteen voi lisätä esim. puheen, runonlausuntaa, musiikkiesityksen tms. oman mielensä mukaan, siviilivihkiminen on on erittäin joustava verrattuna kirkolliseen vihkimiseen. Minut on vihitty jo kahdesti siviilimenoin ja kummastakin tilaisuudesta jäi hyvät muistot.

      Mutta jos siviilikaavakin, joka kestää siis vajaan minuutin, on sinulle liikaa, niin minusta sinun kannattaa jättää avioitumatta ihan periaatteen vuoksi. Voisit vaikka lähteä ajamaan vihkikaavan muutosta lapsettomille sopivammaksi. Varmasti on muitakin, joita kyseinen lisääntymiseen liittyvä sananmuoto ärsyttää (tosin ei ehkä niin paljon kuin sinua :o)

      • oh no

        en kysynyt mielipiedettä siitä mennäkö naimisiin (kuten sanoin, jos kaava on mikä on ni ei auta muu ku antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos - vähän niinku suurin osa tapakristityistä antaa kirkossa jeesus-löpinöitten mennä). kysyin onko tuo kaava pakko pitää tollasena. mutta eihän tällä palstalla koskaan saa asiallista vastausta mihikään.

        mielestäni vana kun on SIVIILIvihkimisestä kyse ni kyllä sais riittää allekirjotukset paperiin.


    • lyhyt, mutta

      Googlasin, mitä tuossa kaavassa sanotaan.
      Nyt tullaan sitten sanoihin. Mikä on perhe? Joidenkin mielestä jo pariskunta on perhe. Omasta mielestäni se ei ole.

      Jos perheellä tarkoitetaan miestä ja naista, niin silloinhan tuo perhe sopii teille ja kaikille eläkeläisillekin. Toisaalta kaava kuulostaa hullunkuriselta silloinkin, kun kaksi vanhaa (ei hedelmällisessä iässä olevaa) on asunut vuosikaudet yhdessä ja menee vihille taloudellisten seikkojen takia.

      kaavan voisi uusia

      Ilmeisesti on paras, että annat parin sanan mennä ohi korvien ja otat yhteyttä kansanedustajaasi, jotta hän laittaisi vihkikaavan uusimisen vireille.

      • oh no

        juurikin näin! kiitos asiallisesta kommentista :)


      • jo vihitty
        oh no kirjoitti:

        juurikin näin! kiitos asiallisesta kommentista :)

        Vastauksen taisit jo saadakin, mutta tietääkseni kaavasta ei voi poiketa. Tosin se on tosiaan niin lyhyt, että ei tuota ollenkaan tuskaa antaa mennä toisesta korvasta... Oleellista on, että kysymykset tulee kysyttyä ja vastattaua. ;-)

        Kyllä se kaava kaikkine perheenperustamisineen oli itsellekin aikanaan yllätys. Mutta kun asiaan suhtautui oikein, niin sen voi ottaa ihan pelkkänä nimenkirjoitustilaisuutena, jossa jonkun vaan on virkansa puolesta löpistävä muutama pakollinen rivi. Joten suunnittele tärkeä päiväsi teidän näköiseksenne ja ottakaa virallinen osuus vaan rituaalina, joka nyt on mentävä läpi.

        Sattuneesta syystä muuten parisuhteen rekisteröinnissä ei samaa kaavaa tietenkään voi käyttää (jos ajatellaan perhe nimenomaan lapsiperheenä ja perinteisessä merkityksessä lisääntymisen kannalta), joten mielikuvituksen puutteessa lienee tyydytty pelkkiin nimmareihin. ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      224
      3418
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2084
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      40
      1688
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1613
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1357
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1245
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      6
      1090
    8. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1053
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      197
      996
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      957
    Aihe