Apua!!!
Voiko sulhanen käyttää mustaa kravaattia? Tiedän että se on tarkoitettu vain hautajaisiin,mutta voiko sitä millään pitää häissä????
musta kravatti
5
1987
Vastaukset
- lainahepenissä?
No vähän hautajaismaisen vaikutelman siitä kyllä saa, jos sulhanen pukeutuu muuten perinteisesti tummaan (mustaan) pukuun ja valkoiseen paitaan. Eihän sitä kukaan estä tekemästä, mutta jos itsellä ei tosiaan muunvärisiä ole, niin entäs isällä, veljellä, kavereilla, bestmanillä... Siis lainaksi joltain joku värikkäämpi?
- kyllä mie tiiän
Perinteisesti puku pitäisi sopia joka juhlatilanteeseen. Nykyset sulhasen krumeluurihepeneet on amerikkalaista höpötystä.
- etiketit juu
Luehan uudestaan tuon edellisen kirjoittajan viesti. Siinä lukee, että hautajaismaisen vaikutelman saa jos sulhanen pukeutuu MUUTEN perinteisesti mustaan pukuun ja valkoiseen paitaan. Eli mustaa kravattia siinä kommentoitiin, ei pukua. Toki tumma (musta) puku sopii joka tilanteeseen, mutta siitähän tässä nyt ei keskusteltukaan.
- Ei älä
Älä laita mustaa solmiota, sitä käytetään vain hautajaisissa. Hopeanharmaa solmio on juhlavin solmioväri tumman puvun seuraksi.
- ja Kyllä
Lainaus sivulta pukeudu.fi;
"Mustaa solmiota tulisi käyttää ensisijaisesti hautajaisissa, ja niissä sitä nimenomaan sitten tuleekin käyttää."
Tämä tarkoittaa mielestäni siis sitä, että on ok käyttää mustaa solmiota muulloinkin, muttei kuitenkaan valkoisenpaidan kanssa. Musta solmio yhdistettynä valkoiseen paitaan viestii voimakkaasti surua ja kunnioitusta vainajaa kohtaan.
ja kyllä! Hopean-/helmenharmaa solmio on oikea valinta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla823077Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "642643SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1322597Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy51934Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.921536Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341326Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1051065Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o1961013Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m86984Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä85963