Hyvä kynnysmatto lapsille

okt-män

Kysymys kaikille omakotitaloasukkaille. Minkälaista, miten pitkää ja minkä merkkistä kynnysmattoa olette käyttäneet terassin ovella? Meillä on sellainen ongelma, että lapset tykkäävät juosta sisältä salista terassille ja sieltä vaikkapa uima-altaalle tai hiekkalaatikolle tai ehkä keinumaan tai vaikkapa leikkimään paljain jaloin kirkonrottaa. Sitten taas tullaan takaisin ja juodaan vettä tai mehua ja taas mennään uusiin leikkeihin.

Tällä lailla hiekkaa siirtyy ulkoa sisälle kuin huomaamatta ja lapset kun ovat lapsia, eivät he muista läheskään aina pyyhkiä jalkojaan sisään tullessaan. Itsekin tulee samaa ovea käytettyä, kun mielellään syömme ulkona terassilla esimerkiksi sisäfilettä tai lohta tai vaikkapa kreikkalaista salaattia suomalaisittain. Toki kuumina päivinä syömme sisällä ilmastoidussa luksus-talossamme 22 asteen lämpötilassa.

Eli millaista mattoa käytätte terassin ulko-ovella? Onko matto sisällä vai ulkona vai molemmissa.

Minun ei varmaankaan tarvitse edes sanoa, että kysymykseni on osoitettu varakkaille ja onnellisille okt-asukkaille. Kasarmissa kun näitä matto-ongelmia ei ole.

7

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos vaikka

      Katselisit mitä muita palstoja löytyy täältä "Koti ja rakentaminen" aihepiiristä. Jookos?

    • myös vuokraemäntä

      Oletteko kokeilleet "kurakaappari" nimistä? Ainakin Hobby Hall myy. Meille laitettiin sitä ja pelaa aika hyvin.

      Löytyy harmaana ja ruskeana (kumpi menee sisustukseen, meille tuli harmaa) ja isommasta matosta voi leikata sopivan palan. Konepestävä joten olen välillä heittänyt koneeseen pyörimään.

      • okt-män

        Hyvä vinkki, pitääpä koettaa heti huomenna, kun saavumme lasten kanssa Puuhamaasta ilmastoidulla tila-autollamme.


    • ok-asuja

      Ulkona muovinen "nurmimatto" ja sisällä pehmeäkarvainen kurastoppari ja eteisessä suuri käytävämatto vielä sen lisäksi.

      Etupihan väylät on kiveä ja takaovella on 8m terassia, joten ei sitä roskaa kauhesti kesällä kulkeudu ovelle asti. Talvella tietysti tulee lunta kengissä.

      • okt-män

        Joo, jos on 8 m terassia niin varmasti piisaa. Meillä on vain nelisen metriä ja sitten pari metriä pihakiveystä ja hiekkalaatikko heti siinä. Eli laatikolta ainoastaan noin kuuden metrin kävelymatka ovelle.

        Noh, kiitos hyvistä neuvoista. Taidanpa ottaa tässä terassilla gin-tonicin yömyssyksi ja katsella nauttien omaa pihaa ja kuunnella taivaallista rauhaa, jota ei kaupungissa voi ikinä saavuttaa. Ehkä sekoitan vielä toisenkin ginin ihan sen kunniaksi, että asuntojen hinnat ovat jälleen nouseet toistakymmentä prosenttia täällä pk-seudulla. Niin myös sijoitusasuntoni, jota ah aina niin uskollinen tuhnuni makselee pois.


    • Anonyymi

      Vaimo/avovaimo on todella hyvä ja pitkäkestoinen kynnysmatto ja jos sattuu kulumaan tai pojan äiti ei tykkää niin aina voi vaihtaa uuteen vanhempien mieleiseen.

    • Anonyymi

      Pannukakku on hyvä ja sitkeä kynnysmatto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4442
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2363
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      169
      1544
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1466
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      121
      1321
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      115
      1237
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1159
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1136
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      64
      1072
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      956
    Aihe