Omakotitalo haja-asutusalueella kyseessä, rakennettu vuonna 1994. Talo on yksikerroksinen, mutta "yläkerrassa on vinttihuone joka toimii tällä hetkellä kaiken turhan varastona. Pituutta tilalla on noin 10 metriä ja leveyttä 3 metriä, harjakatto. Ovea vastapäätä ikkuna. Sähköt on vedetty aikoinaan, kaksi lämpöpatteria löytyy sekä valo. Voiko tällaisen tilan ottaa (luvallisesti) asuinkäyttöön, itse asiassa sekä työtilaksi (tietokonetöitä) että nukkumatilaksi ilman mitään lupien hakemista? Vai onko haettava lupa? Tarkoitus olisi päästä eroon rojuista sekä laittaa jokin simppeli lattia ja maalata tila. Vakuutusyhtiölle lie ainakin ilmoitettava. Kiitos vastauksista!
Vintille asunto
Lisätilakäyttöön
3
832
Vastaukset
- asdasdasdad
Meneeköhän läpi työhuoneenakaan, kun huonekorkeus on alle 220 cm?
- 8
yli 1600 korkeus lasketaan lattianeliöihin.
- NE TOISET
ilmoita kenellekkään niin tein itseki huoneen yläkertaan. Kai kaikki tässä mielettömyydessä luvn tarvii tai oikesataan kunta tarvii sen rahan mitä luvat maksaa ELI ÄLÄ KERRO SE MITÄ EI TIEDÄ NIIN EI SE HAITTAA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663372Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1222658- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821189