nukun kesäisin paljon asuntovaunussa saaristossa vesijättömaalla aivan rannan välittömässä läheisyydessä. Muutaman metrin päässä kulkee läheisen kylän sähkölinja. Mietin että saattaisikohan näillä seikoilla olla merkitystä siihen että kun menen maate alan saada voimakasta repivää päänsärkyä. En ole sitä huomannut aikaisempina vuosina, mutta nyt kun vuosien jälkeen palasimme tälle paikalle. Saattaa johtua helteistäkin, mutta esim. eilen ei ollut hellettä; ukkostakaan ei ollut meillä vaikka sitä oli yleisesti itä-Suomessa
sähkölinjan ja veden läheisyys
annaloviisa
6214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nukkumapaikan vaihtamista ja vertaile. Uskon suurten voimalinjojen säteilevän ympäristöönsä. En mene vapaaehtoisesti pidemmäksi aikaa niiden lähelle.
ei ole suuri voimalinja. Kyllä täällä maalla sähkölangat tulevat nykyisin joka tölliin.
Sähkömagneettiset kentät vaimentuvat etäisyyden neliöön. Jos näpyttelet pöytäkonetta, on sähköjohto (230 V) alle metrin päässä sinusta. Voimajohtoihin on linjan allakin vähintään parikymmentä metriä etäisyyttä. Tällöin 100 kV:n jännite vastaisi kenttänä suunnilleen samaa kuin mikä tulee 1m:n etäisyydellä olevasta 230 V:n johtimesta.
Pelkosi lienee aiheeton.
kiitos vastauksesta
Jos nyt ihan realistisia vaihtoehtoja miettii, niin kuumuus, väsymys, nihkeys ja asuntovaunun huono ilma ovat ne olosuhdetekijät, joilla voi olla asian kanssa tekemistä. Itse en suostuisi nukkumaan pellillä vuoratussa kopissa.
Suomessakin kymmenettuhannet ihmiset nukkuvat viikkoja kesäisin ja osa talvisinkin asuntovaunuissa ja autoissa ja nukkuvat hyvin.Ilman vaihto toimii hyvin (aurinkoenergia pyörittää tuuletinta) eikä mitään homevaurioita ole. Tämän kesän helteet on toki huomion arvoinen seikka