Pakotanko luopumaan

eikö hamsteria pitäis juoksuttaa usein lattialla???

tyttöystävälla on hamsteri ja kolme gerbiiliä.
hamsteri ei ole juossut yli puoleenvuoteen kertaakaan.. eikö se ole vähän sama kun ei ikinä lenkitä saksanpaimen koiraa??

muutenkin on "unohtanut" nuo hiirulaiset. esim jos vesipullo tippuu niin saattaa mennä paripäivää ennenkun se laitetaan takas, yleensä sen jälkeen ku mä huomautan..

olisiko paikka vaatia luopumaan niistä kun kerra ei ole kiinnostunut??? sääliksi käy hamsteria..
5293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllähän niitä olisi hyvä juoksuttaa turvallisessa huoneessa(ei sähköjohtoja hamsun/gerbiilin ulottuvilla tms.) Riippuu ihan häkin/dunan koosta. Mutta tuo juomapullo juttu kuulostaa huolestuttavalta =/ Minkälainen eläinten kunto muuten on? Entä ruokapuoli? Kannattaa huomauttaa että olisiko syytä etsiä uusi koti jos ei itse pysty/jaksa/viitsi eläimistä huolehtia.

Äänestä
  • puhua sille. :) selitä, etä oot hieman huolissas eläimistä, ja että ne kannattaa antaa/myydä jos niitä ei jaksa hoitaa.

    Äänestä

  • vegata kirjoitti:

    puhua sille. :) selitä, etä oot hieman huolissas eläimistä, ja että ne kannattaa antaa/myydä jos niitä ei jaksa hoitaa.

    mä juttelisin asiasta hänen kanssaan ja kertoisit mitä sinä ajattelet ja sitten mietitte yhdessä mitä kannattaa tehdä. mutta jos minä olisin nyt sinä niin sanoisin kyllä että olisi varmaan aika hankkia niillekkin uusi koti kun et kerran pysty hoitamaan niitä!
    kuinka usein se puhdistaa häkin entäs seurustelee hamsujen ja gebujen kaa?
    Huolestuttavaa toi veden saanti...etkö sinä voisi hoitaa niitä?

    Äänestä

...kehottaisin kyllä ko. henkilöä luopumaan lemmikeistään. Jos ei jakseta hoitaa, ei tule myöskään pitää eläintä.

Moni olisi varmasti valmis tarjoamaan hyvän kodin näillekin lemmikeille.

Tässä avuksi järjestömme osoite:
http://www.geocities.com/rescuetiimi

Äänestä

moi!mun mielestä kannattaa puhuu sen kaa.se auttaa!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tapiiri kirjoitti:

eikö hamsteria pitäis juoksuttaa usein lattialla???

tyttöystävälla on hamsteri ja kolme gerbiiliä.
hamsteri ei ole juossut yli puoleenvuoteen kertaakaan.. eikö se ole vähän sama kun ei ikinä lenkitä saksanpaimen koiraa??

muutenkin on "unohtanut" nuo hiirulaiset. esim jos vesipullo tippuu niin saattaa mennä paripäivää ennenkun se laitetaan takas, yleensä sen jälkeen ku mä huomautan..

olisiko paikka vaatia luopumaan niistä kun kerra ei ole kiinnostunut??? sääliksi käy hamsteria..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu