Bukarest...

...kolme päivää

Terveiset Romanian "pahamaineisesta" pääkaupungista!

Meille matka oli täynnä mukavia yllätyksiä. Kaupunki on varmasti pettymys, jos et tiedä mitään Romanian menneisyydestä, odotat näkeväsi esim. Wienin kaltaista kaunista loistoa tai halvan biletys/shoppailumestan. 90-luvun "neukkulandiaan" varautuneina ilahduimme kaupungin siisteydestä, ihmisten kielitaidosta ja mielenkiintoisista nähtävyyksistä. Eri aikakaudet elävät rinnan: samalle kadulle mahtuu ankeita neukkuasuintaloja, 1800-luvun huviloita ja 2000-luvun lasipalatseja. Jos olet kiinnostunut historiasta ja Itä-Euroopasta, ja tykkäät kävellä paikallisten tavallisten ihmisten asuttamassa suurkaupungissa, paikka on hyvinkin muutaman päivän vierailun arvoinen! (Esim. Unkarin matkaan yhdistettynä?)

Suosittelen hankkimaan 2009 painetun Suomalaisen matkaoppaan (krijoittajat Lehtipuu ja Sundström). Käy katsomassa esim. suuria puistoja, kaupungin pohjoispuolen 1800-luvun rakennuksia (mm. suurlähetystöjä), tunnettu ulkoilmamuseo, johon on koottu vanhoja rakennuksia ympäri maata tai suuri talonpoikaismuseo valtavine käsityö- ja ikonikokoelmineen. Sotamuseota ei mainittu opaskirjassa, mutta jos teema kiinnostaa, tämä valtava ja huolella toteutettu näyttely on näkemisen arvoinen (esim. yksi kerros vain esihistorian ajan esineille). Paikka oli hankala löytää, mutta se on lähellä päärautatieasemaa. Cheausescun rakentama massiivinen parlamenttitalo taitaa olla "must".

Kaikki asiakaspalvelijat puhuivat hyvää englantia ja ihmiset olivat yleisesti ottaen ystävällisiä -tilaa antavalla tavalla. Vastaantulijat katsoivat usein silmiin, eikä kukaan jättänyt vastaamatta hymyyn. Saimme ravintoloissa ruokalistat englanniksi, ja näkemiemme paikkojen vessat olivat siistit. Söin pikaruokaa snägäriltä n. 2€, peruspastaa pizzahutissa n. 6€ ja salaatin hienossa paikassa n. 15€. Mikään ostosparatiisi paikka ei ole, mutta siellä on muutamia ostoskeskuksia niille, jotka haluavat viettää päivänsä hiplaamalla kansainvälisten liikkeiden hepeneitä. Meillä tutut supermarketit olivat tosi pieniä ja vaikeita löytää.

Paikallisten alhaisesta palkkatasosta kertoo se, että yrityksillä on varaa seisottaa jouten useita myyjiä ja tarjoilijoita. Lukuisat poliisit ja yritysten yksityiset vartijat loivat turvallisuudentunnetta -mutta rahoja ei silti kannata levitellä kadulla. Kerjäläisiä oli oikestaan vähemmän kuin monissa länsikaupungeissa, ja kuuluisat kulkukoirat yksittäistapauksia (useimmilla korvamerkki tai panta). Muuten, emme nähneet humalaisia tai kenenkään kuseksivan tai roskaavan kaduilla -kuten kotikaupungissamme Suomessa...

Lentokentällä kohtasimme taksitrokarit, jotka tarjosivat kallista laitonta kyytiä, joten hyppää vain taksitolpalla seisovaan keltaiseen taksiin, jonka kilometritaksa kerrotaan selkeästi ovessa. Mennessä matka keskustaan oli n. 20€ ja tullessa n. 12€, mutta liikuimme ruuhkattomana aikana. Tällä hetkellä lein kurssi on noin: 1€= n. 4 leitä. Suomessa vaihdettuna valuuttakurssi on selkeästi huonompi. Ota matkalle euroja, pystyt vaihtamaan niitä esim. pienissä "kioskeissa" ilman provisiota. Kahden matkan metrolippu maksoi nyt noin 75 senttiä, ja keskustan bussit ja metrot olivat moderneja ja uusia.

Keskustan pohjoisosassa oleva uusi ja pieni Christina-hotelli on raikas liikemiesten suosima paikka, ja kun maksoimme 80€/vrk (sis. monipuolisen aamiaisen ja runsaasti kylpyhuonetarvikkeita), hinta-laatusuhde oli erinomainen. Henkilökunta oli palveluhenkistä ja ystävällistä. Hotellista oli kohtuullinen kävelymatka keskustaan ja kolmelle eri maanalaisen asemalle. Suosittelen tsekkaamaan netistä! :)

Toivon kovasti romanialaisille jatkossa vakaita oloja, vaurastumista ja lisää turisteja.

0

1828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        108
        2707
      2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        121
        2151
      3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        70
        1667
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        28
        1314
      5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        25
        1179
      6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

        A haluaa J
        Ikävä
        96
        1114
      7. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        53
        1102
      8. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        85
        1074
      9. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        128
        1067
      10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        987
      Aihe