Opiskelija tarvitsisi apua

NenskiL

Hei!

Olen tekemässä opinnäytetyötä saduista, niiden historiasta, tyyleistä, vaikutuksesta. Tarvitsisin hieman tilastotietoa perheiden sadun käytöstä. Olisin erittäin kiitollinen, jos viitsisitte vastata muutamaan kysymykseen.


1. Minkä ikäisiä lapsia teillä on? Tyttöjä vai poikia?
2. Luetaanko klassikkoja, kuten Lumikki, Tittelintuure jne. vai nykyaikasempia kuten Tessu-koira, Viljami-possu?
4. Onko satujen luku joka iltainen tapa vai satunnainen hetki yhdessä? Millaisissa tilanteissa satuja luetaan erityisesti? (esim. lapsen ollessa kipeä tai surullinen)
5. Mikä on lapsesi suosikki satu?

2

1192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      olet kuka? Mihin kouluun näytetyö tulee? Sadun käytöstä?

      ps. suosikkisatu...

    • Myös opiskellut

      Lapsia on syntynyt eri vuosina yhteensä kuusi, kolme tyttöä ja kolme poikaa.

      Satuja on alettu lukea n. pari vuotiaille, mutta ensin on myös kuvakirjoista katsottu kuvia lapsen kanssa alkaen alle 1-vuotiaastakin, jolloin kirjat ovat tulleet tutuiksi, lapi on oppinut asioiden nimiä ja tarkoitusta ym.

      Ei lueta Lumikkia eikä Hannua ja Kerttua niiden jopa pelottavan sisällön takia, vaan alkuun ovat olleet Aino, Teemu jne. joissa on mukavasti kuvattu ja kerrottu "oikeasti totta". Eläinaiheiset tarinat kuten maatilalla kanojen ruokinta ja kananmunien kerääminen lasten ollessa maatilalla, on ollut kiinostavaa meidän lapsille.

      Monesti on laitettu myös kasettisoittimeen satukasetti ennen nukahtamista, sillä ison perheen äidilla ja isällä on välillä joidenkin lasten kanssa joku homma kesken kun taas joku/jotkut alkavat alkuillasta unipuuhiin. Satukaseteissa on ilmeikkäät kertojat ja valikoimaa on löytynyt kirjastostakin.

      Satuja ei lueta jos lapsi on kuumeinen ja flunssainen jolloin ei oikein lapsikaan ole oma itsensä vaan väsynyt, toipilaana jo sitten jaksaa keskittyä ja kuunnella.

      Emme ole pitäneet pakollisena kuviona iltasadun lukemista lapsille, toki isommat ovat välillä lukeneet pienemmille ja se on ollut oihan OK.

      Joskus on annettu katsoa rauhallista esim. eläimiä luonnossa-ohjelmaa tv:stä ja jos lapsi on nukahtanut katsoessaan niin OK.

      Meillä on suosikkeina ollut nuorimmillemme esim. Anneli ja Onneli, myös satukasetteina jaksavat aina vaan kuunnella.

      Hyvää opiskelun jatkoa, toivottavasti sait jotain tarvitsemaasi tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3238
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      72
      1580
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      80
      1129
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      145
      1052
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      941
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      888
    7. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      862
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      139
      775
    Aihe