31. Hyvä ajatus
Karhulan koulun laskentotunnilla Pikku-Kallen luokanopettajatar opetti vähennyslaskua esimerkein esittä-en laskutehtävän kullekin oppilaalle vuoron perään. Kun Pikku-Kallen vuoro tuli, opettajatar kysyi:
No niin, sitten Kalle: kolme ankkaa istui aidalla. Sinä ammut haulikolla niistä yhden. Montako ankkaa jää aidalle?
Kysymys on vähän kimurantti, Pikku-Kalle sanoi mietteliäänä. Ensiksikin, ankat eivät pysy lättäjaloillaan kovinkaan hyvin aidalla istumaan, ja jos minä ammun haulikolla yhden niistä, niin muut pelästyvät pama-usta ja putoavat maahan. Oikea vastaus on: aidalle ei jää yhtään ankkaa.
Ei Kalle, oikea vastaus on tietysti kaksi ankkaa, opettajatar korjasi. Mutta ajatus on hyvä, pidän ajattelutavastasi Kalle.
Saanko minä nyt esittää opettajalle kysymyksen, Pikku-Kalle tiedusti.
Tietenkin, kunhan et kysy liian vaikeaa kysymystä, opettajatar suostui huvittuneena.
No, kolme naista osti jäätelökioskilta jäätelöpuikon. Ensimmäinen nuoli jäätelöpuikkoaan, toinen näykki omaansa, mutta kolmas työnsi jäätelöpuikon suuhunsa ja imi sitä. Yksi naisista oli naimisissa, mutta kuka?
Pistitpä vaikean, opettajatar sanoi mietteliäänä. Luulenpa, että se, joka työnsi jäätelöpuikon suuhunsa ja imi sitä.
Ei, vaan se, joka näykki jäätelöpuikkoa, koska sillä oli kaksi sormusta vasemman käden nimettömässä, Pikku-Kalle oikaisi. Mutta ajatus on hyvä, minä pidän opettajan ajattelutavasta.
Kallen kysymys
Ensio Olut
0
907
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2234111Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112593Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59913
- 45896
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891