Mexicoon syyskuussa

tuukka.lemola

Heippa kaikille.

Olemme lähdössä kahdeksi viikoksi Mexicoon. Lennämme Mexico cityyn josta olisi tarkoitus mennä bussilla Acapulcoon ekaksi viikoksi (toinen viikko avoin).
Tarvitsisimme hieman tietoa esim. bussiyhteyksistä, mitä valuuttaa kannattaa vaihtaa ja missä, maan hintatasosta, mielenkiintoisista kohteista acapulcon lähellä?
Kertokaa ihmeessä omista kokemuksista. Kaikki tieto on tervetullutta.
Kiitos jo etukäteen...

2

719

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anna.s

      En suosittele Acapulcoa! Vuosikymmenia sitten se oli viela ihan kiva turisti rysa, mutta nyt siella vaan Mexicolaiset lomailee mika sinansa ei ole ongelma. Paikka haisee pahalle eika siella ole tehty ulkoisia remontteja pitkiin aikoihin. 70 luvulla paikka oli sinansa cool. Suosittelisin Yacatania.. Hauskaa lomaa!!

      • La Tortuga

        Täältä löytyy bussiyhteyksiä melko kattavasti: http://www.ticketbus.com.mx/wtbkd/index.jsp, Acapulcoon: http://www.estrelladeoro.com.mx/ Ota huomioon, että isoissa kaupungeissa on monta asemaa, etenkin Mexico Cityssä. Edellisen tavoin hiukan ihmettelen Acapulcoa kohteena, mutta mikäs siinä... Sinällään Tyynenmeren rannikko on minun mielestäniä Karibiaa kivampi.

        Omatoimimatkalle ei kannata kamalan paksun lompakon kanssa lähteä. Suomesta pesoja muutaman päivän tarpeisiin, jatkossa paikan päällä seinästä lisää. Hinnat melko kovat turistipaikoissa, mutta esim. juuri tuolta Tyynenmeren puolelta löytyy paljon pikku paikkoja, jossa rutkasti Mexico Cityä ja rysiä halvempaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      1984
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1115
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      112
      1101
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      971
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      928
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      819
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      707
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      667
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      664
    10. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      662
    Aihe