Modeemissani ei ole WLAN ominaisuutta, mutta voiko naapuri kuitenkin käyttää nettiyhteyttäni koneeni WLANin kautta jos se on päällä? Onko mahdollista? Kiitos vastaajalle.
Ummikko kyselee
7
358
Vastaukset
- Riiviönrauta
...ole...
-Rr Eli naapuri ei ihan noin vaan (siis ilman lupaa/huomaamattasi) pääse nettiyhteyttäsi käyttämään, jos ei modeemissasi kerran langatonta verkkoa ole. Se on toki mahdollista jos luot hänen kanssaan koneesta koneeseen olevan (ad-hoc) langattoman verkon ja siltaat / sallit sitä kautta oman langallisen yhteytesi käytön. Tällöin hän tietystikin voi käyttää yhteyttäsi vain koneesi ollessa päällä.
- juhakorkeapudas
Verkkosilta kannettavan wlan-adapterin ja kiinteän yhteyden välillä on mahdollista mutta itsestään se ei muodostu.
- öhöhöhöhö
Käytät siis ADSL-yhteyttä, joten voiko naapuri käyttää koneesi päällä oleva wlania?
Ei voi mitenkään, koska sinulla siis ei ole wlan-yhteyttä käytössä. - Mäkkitupalainen
Koneessasi on WLAN ominaisuus ja se on määritelty WLAN-palvelimeksi vierailijoille. Nykyaikaisilla koneilla se ei ole ole edes hankalaa. Verkko on luonnollisesti käytettävissä vain kun kone on päällä.
Tuollainen oli tutulla käytössä, kunnes ukkonen käräytti ADSL-purkin ja sen tilalle hankittiin uusi, jossa WLAN oli valmiina.- Enpä tiennyt
Eli periaatteessa on mahdollista käyttää vaikka modeemissa ei olekaan WLAN valmiutta? Itsekin ihmetellyt kun nettinopeus on usein puolet luvatusta, mutta kun koneen sammuttaa ja käynnistää uudelleen on se taas mitä pitääkin. Muutaman tunnin sisään nopeus laskee taas noin puoleen. Onko ryöväri naapurini kyttiksellä linjoillani ja sinne pääsee kun kone auki? Jos koneen WLANin ottaa pois käytöstä ei varmaan enää ole edes teoriassa mahdollista?
Enpä tiennyt kirjoitti:
Eli periaatteessa on mahdollista käyttää vaikka modeemissa ei olekaan WLAN valmiutta? Itsekin ihmetellyt kun nettinopeus on usein puolet luvatusta, mutta kun koneen sammuttaa ja käynnistää uudelleen on se taas mitä pitääkin. Muutaman tunnin sisään nopeus laskee taas noin puoleen. Onko ryöväri naapurini kyttiksellä linjoillani ja sinne pääsee kun kone auki? Jos koneen WLANin ottaa pois käytöstä ei varmaan enää ole edes teoriassa mahdollista?
Eli mitä tarkoitin sanoa oli että sinun on niin halutessasi teknisesti MAHDOLLISTA luoda naapurillesi verkkosilta omalta koneeltasi ja sitä kautta jakaa kiinteä yhteytesi. Mutta se ei todellakaan tapahdu vahingossa /huomaamattasi /haluamattasi /tietämättäsi. (ellet sitten ole naapuria päästänyt käymään koneellesi luomassa sitä verkkosiltaa). Todennäköisemmin kyse on linjanopeuden normaalista heittelystä tai että koneesi alkaa lataamaan taustalla päivityksiä tms. sen jälkeen kun on ollut hetken päällä ja nettiyhteys jää idlelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei91972Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181186- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51983Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli238961Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63894Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253776- 81763
- 35699
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42663