Piratit piiloon ja äkkiä.
Vapise kopsaaja:
http://www.mbnet.fi/pelihalli/uutiset/index.asp?Vuosi=2004&Kuukausi=4#UUTINEN1580
Vapise kopsaaja:
http://www.mbnet.fi/pelihalli/uutiset/index.asp?Vuosi=2004&Kuukausi=4#UUTINEN1580
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kenenkään on turha ruveta vapisemaan. Hesarissa oli siitä pätkä ja vakuutettiin että kotikäyttäjät voivat olla rauhassa. Enkä tiedä onko Suomen lainsäädännössä edes pykäliä, joiden perusteella piraattiohjelmista voisi kotikäyttäjää rangaista. Turha pelotella. Taidat olla Microsoftin palveluksessa.
minä tässä ketään pelottele. Ei tuo uutinen ole minun laatimani - vai onko?
Eikä se mikään vanha uutinen ole.
Yritätkö jotenkin vähätellä asian vakavuutta?
Uutinen on päivätty tänään.
Yleensä ei ole kovin älykästä julkaista vanhoja uutisia.
P.s. Muuten Titanic on törmännyt jäävuoreen. :)
sektorissa uutinen oli jo perjantaina, eli aika vanha uutinen tuo loppujen lopuksi on.
http://sektori.com/uutiset/5639/lukuisia
Tottakai se on selvää, että jos kuka tahansa käyttäjä voi 5 min. opin jälkeen imuttaa leffoja, pelejä, musaa yms. jotka ovat kuitenkin erilaisten "teostomaksujen" alaista kamaa kiinnostavat ennemmin tai myöhemmin myös kyseisten tuotteiden tuottajia. Kysymyshän on vain siitä, milloin kynnys on kyllin korkea pistää tuo koko homma oikeusportaaseen, jotta rahaa rupeaa virtaamaan takaisin kotipesään. Tuo 65000 piraattituoteen jakelija tuskin koskaan pystyy maksamaan laskuaan, joten niin mukavaa kun se onkin imuttaa esim. leffoja netistä ennen ensi-iltaa kannattaa funtsia myöskin tuo riskipuoli. Henkilökohtaisesti en ole niinkään huolissani näiden kaikkien tuotteiden tuottajien hyvinvoinnista; (näyttää noilla menestystuotteilla tienattavan jo muutenkin niin käsittämättömiä summia) mutta kyllä mä kuitenkin ymmärrän että esim. leffa on leffa joka on tarkoitettu katsottavaksi uutena leffateatterissa koska ne elää sillä. Jos ei jo jostain syystä sovi kuvioon kyllä mäkin oon monta leffaa siten kattonu himassa. Tämähän ei ole mikään tunnustus vaan fictiota ... :-)
En nyt ota kantaa tuohon puoleen eli mikä on oikein ja mikä väärin (tai voisin ottaakin, kun liippasee omaakin työtäni), vaan siihen, että kenenkään on turha kotona hermostua ja pelätä, että nyt FBI tarkkailee ja tulee viemään konetta. Tästä oli jo jonkin aikaa sitten Hesarissa juttua, vaikkei tuo ylempänä tekstiään julki tuonut kirjoittaja uskokaan.